środa, 21 lutego 2018 r.

Lublin

Nowy kierunek studiów w Lublinie: Hipologia i jeździectwo

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 marca 2012, 19:31

Specjalne zajęcia poświęcone będą formom i sposobom użytkowania koni, m.in. w agroturystyce, rekreac
Specjalne zajęcia poświęcone będą formom i sposobom użytkowania koni, m.in. w agroturystyce, rekreac

Tak nazywa się nowy kierunek studiów, który od października ruszy na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Studenci będą zagłębiać wiedzę o hodowli koni, a także o sposobach ich wykorzystywania, m.in. do rekreacji czy terapii.

Lubelski uniwersytet jako pierwszy w Polsce otwiera studia na kierunku hipologia i jeździectwo w trybie stacjonarnym. Będą to studia pierwszego i drugiego stopnia. Po pierwszym absolwenci uzyskają tytuł inżyniera, po drugim magistra.

Dotychczas hodowla koni i jeździectwo były jedną ze specjalizacji wybieranych przez studentów zootechniki na Wydziale Biologii i Hodowli Zwierząt. – Cieszyło się to bardzo dużym zainteresowaniem. W ubiegłym roku na jedno miejsce było czterech kandydatów – mówi dr Iwona Janczarek z Katedry Hodowli i Użytkowania Koni.

Studia z hipologii będą obejmowały wiedzę o budowie koni, ich fizjologii, pochodzeniu, drogach rozwoju gatunku, rasach, metodach i zasadach chowu. Blok przedmiotów poświęcony będzie prowadzeniu hodowli koni i ośrodków jeździeckich. Studenci poznają też podstawowe zasady hodowli innych zwierząt oraz prowadzenia gospodarstwa hodowlanego.

Specjalne zajęcia poświęcone będą formom i sposobom użytkowania koni, m.in. w agroturystyce, rekreacji czy terapii. Część przedmiotów będzie dotyczyła jeździectwa, czyli wszystkich sportów konnych. W programie studiów jest też praktyczna nauka jazdy konnej i doskonalenie już zdobytych umiejętności.

Wiedza zdobyta na studiach ma ułatwić absolwentom zdobywanie różnych uprawnień i specjalizacji, np. instruktora rekreacyjnej jazdy konnej, sędziego Polskiego Związku Jeździeckiego czy instruktora hipoterapii (forma rehabilitacji psychoruchowej osób niepełnosprawnych). Będą oni mogli przystępować do wymaganych egzaminów bez konieczności odbywania specjalistycznych kursów.

Studia ruszą w październiku. Kandydaci, oprócz standardowej kwalifikacji na podstawie egzaminów maturalnych, będą musieli też zdawać sprawdzian praktyczny i wykazać się co najmniej podstawową zdolnością jazdy stępem na lonży.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Arwen
jon
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Arwen
Arwen (18 maja 2012 o 20:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Bardzo fajny kierunek, gdyby nie to, że by mnie chyba rodzina wydziedziczyła to bym może poszła
Rozwiń
jon
jon (28 marca 2012 o 08:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
brawoo !
tak dalej trzymać.
bedzie kierunek - obsługa WC ?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!