sobota, 24 marca 2018 r.

Lublin

Nowy pomnik Żołnierzy Wyklętych w Lublinie? Tego chcą radni. Podjęli już uchwałę

Dodano: 31 marca 2017, 09:35
Autor: Dominik Smaga

– Chęć upamiętnienia wybitnych bohaterów na czele z rotmistrzem Pileckim, przyświeca każdemu z nas – mówiła radna Marta Wcisło.
– Chęć upamiętnienia wybitnych bohaterów na czele z rotmistrzem Pileckim, przyświeca każdemu z nas – mówiła radna Marta Wcisło. (fot. Maciej Kaczanowski)

Pomnik Pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz Żołnierzy Niezłomnych może stanąć na pl. Singera. Uchwałę w tej sprawie jednogłośnie podjęła w czwartek Rada Miasta. Projekt ma być wybrany w konkursie, natomiast budowa byłaby sfinansowana ze zbiórki publicznej

Pomysł został przeforsowany w ekspresowym tempie. 10 dni temu zgłosiła go miejska radna Marta Wcisło (PO) podczas kolejnej z rzędu dyskusji o nazwie nowego mostu. – Przyszliście po most, a ja proponuję pomnik – oznajmiła radnym PiS forsującym Witolda Pileckiego na patrona mostu.

Już dwa dni później pomnikowi przyklasnęła Rada Dzielnicy Kalinowszczyzna. – Uchwała została podjęta jednogłośnie – podkreśla Adam Osiński, przewodniczący zarządu dzielnicy. Po kolejnych czterech dniach pomysł miał pozytywną opinię Zespołu ds. Wznoszenia Pomników.

Wczoraj sprawą zajęła się Rada Miasta. – Chęć upamiętnienia wybitnych bohaterów na czele z rotmistrzem Pileckim, przyświeca każdemu z nas – mówiła radna Wcisło. – Cieszę się, że żołnierze wyklęci zyskali nowych zwolenników – stwierdził Tomasz Pitucha szef klubu radnych PiS, ale wypomniał, że na Marszu Żołnierzy Wyklętych nie widuje prezydenta.

Ale pod projektem radnej Wcisło podpisali się także trzej radni PiS. – Każda słuszna inicjatywa jest popierana, niezależnie od tego kto ją składa – wyjaśniał jeden z nich, Stanisław Brzozowski. Przypominał, że wcześniej mówiono o ulokowaniu tu pomnika Ofiar Komunizmu. W jego ocenie pomysł PO przypomina „zasłonę dymną”. – Od kilku miesięcy nie może znaleźć uznania po stronie PO nasz projekt odnośnie nazwy mostu.

– Dla młodzieży będzie bardziej zrozumiałe, jeśli pójdą pod pomnik, zapalą świeczkę. Most nie jest do tego zbyt dobrą konstrukcją – ocenił Piotr Dreher, radny PO. – Panuje tu pewien monopol na żołnierzy wyklętych, bardzo mnie to drażni i denerwuje.

– Czy budowa drugiego pomnika żołnierzy wyklętych nie będzie przyczynkiem do rozbicia środowiska? – pytał Pitucha i zwracał uwagę na upamiętnienie obok kościoła przy ul. Fabrycznej. – Taka instalacja z kamienia, z drewna, z metalu.

– Trzy razy zrywałam się do wyjścia, powstrzymując nerwy – skwitowała debatę Magdalena Zarzycka-Redwan, przewodnicząca Stowarzyszenia Dzieci Żołnierzy Wyklętych, dopuszczona do głosu na koniec dyskusji. Zarzuciła radnym prowadzenie agitacji. Zdradziła też, że na pomysł z pomnikiem pomnika wpadła pod wpływem sporu o most. – Zadzwoniłam do pana z PiS, nie miał czasu rozmawiać. Zadzwoniłam do pani Wcisło, porozmawiała ze mną, dlatego powstał pomysł.

Uchwała została podjęta jednogłośnie. Nie przesądza to jeszcze, że pomnik faktycznie powstanie. Mówi tylko o „zamiarze budowy”. Wcześniej miałby się odbyć konkurs na formę takiego obelisku. Jego przeprowadzenie ma wziąć na siebie miasto, które przekazałoby też swój grunt na pl. Singera. – Ta działka zostanie wniesiona pod potrzeby budowy – zapewnia Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Pomnik miałby stanąć na tym samym placu, na którym w czasach PRL przez 11 lat (1979-1990) był wielki pomnik Bolesława Bieruta, powojennego prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, który odpowiadał za aparat represji i miał sfałszować referendum w 1946 i wybory w 1947 roku.

SONDA
Liczba głosów: 282

Czy w Lublinie powinien stanąć Pomnik Pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz Żołnierzy Niezłomnych?

32.62 %
Tak
62.06 %
Nie
5.32 %
Nie wiem
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(42) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (2 kwietnia 2017 o 10:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Coś się komuś wydaje. Proszę sprawdzić wyniki głosowania które mówi za wszystko. Lublinianie nie chcą takiego pomnika. Radni opamiętajcie się!.
Rozwiń
Gość
Gość (1 kwietnia 2017 o 17:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a kiedy się zebrała rada kaliny ?? kto pytał ludzi o zgodę już jest wyklętych pomnik wystarczy
Rozwiń
Gość
Gość (31 marca 2017 o 15:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie! Nie w tych czasach. Każdy politikier sobie gębę wyciera Bohaterami. Oni walczyli za wolną Polskę, a nie za to by podcierali sobie nimi tyłki kolesie z politycznych obór. Bez znaczenia z lewa czy z prawa. Nie!
Rozwiń
Gość
Gość (31 marca 2017 o 14:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
skończył się was czas bolszewickie pachołki.Polska jest wolna.
Rozwiń
Gość
Gość (31 marca 2017 o 14:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
towarzysze wraz ze swoimi dziećmi chcą pomnika Lenina , ewentualnie Bieruta.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (42)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!