wtorek, 20 marca 2018 r.

Lublin

NSZZ Solidarność do marszałka: "Nie zgadzamy się na fałszowanie historii" (list)

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 czerwca 2014, 17:12
Autor: (kp)

Zarząd Regionu Środkowowschodniego NSZZ "Solidarność w Lublinie napisał list otwarty, w którym zarzuca marszałkowi województwa, że nie chciał zorganizować wspólnych obchodów 25. rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989 r.

- Zarząd zaproponował marszałkowi zorganizowanie wspólnych obchodów w naszym mieście. Jednak nasza inicjatywa nie spotkała się z pozytywnym przyjęciem. Nie zostaliśmy nawet poinformowani, że planuje on zorganizowanie własnych obchodów, zapraszając do nich wojewodę lubelskiego i prezydenta miasta. Nie przesłano nam nawet programu organizowanych uroczystości - czytamy w e-mailu, który trafił do naszej redakcji w piątek po południu.

Jak podkreśla Beata Górka, rzecznik marszałka, głównym bohaterem obchodów był Komitet Obywatelski z Jerzym Kłoczowskim i Zbigniewem Bujakiem. - Zarówno marszałek, wojewoda i prezydent miasta służyli zapleczem techniczno-finansowym. Z tego względu ich obecność na uroczystościach była naturalna. Nie jest też prawdą, że "Solidarność” nie została zaproszona na obchody - zaznacza Górka.

LIST OTWARTY

Cieszyć może, że w 25 rocznicę wyborów z 4 czerwca 1989 r. nie zapomnieliśmy w Lublinie o tym, aby uczcić tę rocznicę. Była ona szczególna, jak szczególne były tamte wybory.

4 czerwca 1989 r. Polacy poszli do urn wyborczych pod sztandarami Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność”, który odniósł wówczas bezapelacyjne zwycięstwo. Kandydaci NSZZ "Solidarność” po raz pierwszy zdobyli poselskie i senatorskie mandaty. To był pierwszy krok w budowie nowej demokratycznej Polski. Ten pierwszy krok jest zawsze najważniejszy. Ale nie zrobilibyśmy go bez "Solidarności”. To ona od początku swoich narodzin prowadziła pokojową walkę z komunistycznym systemem. Robiła to najpierw w okresie legalnej działalności, a potem w podziemiu, w różnych formach i na różnych płaszczyznach naszego życia. Konsekwencja i determinacja ludzi NSZZ "Solidarność” wiązała się często z ponoszeniem przez nich najwyższych kosztów. Walka ta zmusiła komunistyczne władze do zawarcia politycznego kompromisu z "Solidarnością”. Jego konsekwencją były nowe wybory. Polacy zorganizowali się i poszli do tych wyborów pod sztandarami "Solidarności”. To ona połączyła wówczas Polaków. I dlatego mogliśmy odnieść zwycięstwo!

Nie możemy zapominać o tym historycznym fakcie, czy go negować? Musimy mówić kolejnym pokoleniom Polaków, że to NSZZ "Solidarność” i jego walka doprowadziły do polskich przemian roku 1989. Dzięki temu jesteśmy dzisiaj wolnym i demokratycznym państwem.

Zorganizowane w Lublinie z inicjatywy Marszałka Województwa Lubelskiego obchody 25 rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989 r. były szczególnie bolesne dla lubelskiej "Solidarności”. Było tak z jednego powodu. Władze województwa lubelskiego przypominając mieszkańcom Lublina i Lubelszczyzny wybory z 4 czerwca 1989 r. i ich znaczenie w polskiej historii, zapomniały o NSZZ "Solidarność”. Stało się nawet jeszcze gorzej! Wyrzuciły NSZZ "Solidarność” z narracji, jaką zaprezentowano w trakcie zorganizowanych uroczystości rocznicowych.

Nie zgadzamy się na fałszowanie historii i wyrażamy swoje głębokie oburzenie. Władze Województwa Lubelskiego, z Panem Marszałkiem Krzysztofem Hetmanem na czele, powinny dbać o historyczną prawdę. Nie mogą zapomnieć o tym, komu zawdzięczają to, że żyją dzisiaj w wolnej i demokratycznej Polsce.

Przewodniczący Zarządu Regionu Środkowowschodniego NSZZ "Solidarność” w Lublinie
Marian Król
  Edytuj ten wpis
ŁOWCA SKÓR
iya
komuch
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

ŁOWCA SKÓR
ŁOWCA SKÓR (7 czerwca 2014 o 16:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

dzisiejsza S to karykatura jakaś, pisiacko kościelna przybudówka, nie mająca  własnej tożsamości i służąca złej sprawie dzielenia społeczeństwa

JUDE ???

Rozwiń
iya
iya (7 czerwca 2014 o 05:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

dzisiejsza S to karykatura jakaś, pisiacko kościelna przybudówka, nie mająca  własnej tożsamości i służąca złej sprawie dzielenia społeczeństwa

Rozwiń
komuch
komuch (6 czerwca 2014 o 22:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

a co ty chlopie masz wspolnego z prawdziwa SOLIDARNOSCIA  ktora nawiasem mowiac byla tylko przez krotka chwile?  nic wiec odpieprz sie od nas

Rozwiń
dziadek
dziadek (6 czerwca 2014 o 21:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Nie się Król_ik nie "napina" – SOLIDARNOŚĆ to lata 80-te XX w., a nie ta z XXI wieku
Teraz to tylko aparatczycy

Rozwiń
Karol
Karol (6 czerwca 2014 o 20:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Król to ma dożywotnią kadencję może ?

tak to wygląda

ps.coraz bardziej tłuściejszy !!!

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!