Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

8 listopada 2017 r.
8:06

Obniżony wiek emerytalny: Już 15 tys. wniosków w Lubelskiem. Najczęściej są składane w poniedziałek

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 11 A A
Średnia emerytura kobiety to 1582 złote, mężczyzny -  2531 złotych<br />
Średnia emerytura kobiety to 1582 złote, mężczyzny -  2531 złotych

Już ponad 15 tysięcy z 19 tysięcy uprawnionych w Lubelskiem osób złożyło wnioski o emeryturę. Chcą skorzystać z dobrodziejstwa ustawy o obniżonym wieku emerytalnym

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Według znowelizowanej w październiku ustawy kobiety mogą przejść na emeryturę w wieku 60 lat, mężczyźni – 65 lat.

– W naszym województwie jest 19 tysięcy osób, które mogą skorzystać z tej ustawy. I już ponad 15 tysięcy z nich złożyło wnioski emerytalne. 55 proc. wniosków napisały panie – mówi Piotr Waszak, dyrektor lubelskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Jak nieoficjalnie podaje ZUS, najwięcej wniosków spływa w poniedziałki. Jest to efekt weekendowych przemyśleń i konsultacji w gronie rodziny. Nie jest zaskoczeniem, że najwięcej wniosków spłynęło od mieszkańców Lublina i powiatu lubelskiego – ponad 4,4 tys. Następne w kolejności są byłe miasta wojewódzkie: Chełm 1,3 tys., Zamość 1,1 tys., Biała Podlaska 940. Najmniej wniosków o emerytury w obniżonym wieku emerytalnym wpłynęło we Włodawie – tylko 184.

Niestety część wniosków jest błędnie wypełnionych. – Najczęściej brakuje informacji o tym, czy osoba starająca się o emeryturę jest nadal zatrudniona. Drugi błąd to brak informacji o pobieraniu świadczenia z ZUS czy opieki społecznej. A trzeci to brak wskazania, czy emerytura ma być przekazywana poprzez pocztę, czy przelewem na konto w banku – dodaje dyrektor. Do tej pory ludzie po połowie wybierali listonosza i bank. „Nowi” emeryci w 70 proc. wybierają przelew na konto bankowe.

Weryfikacją wniosków emerytalnych zajmuje się cała armia ludzi w ZUS. – Już we wrześniu wzmocniliśmy obsadę, aby móc sprawnie obsłużyć zwiększoną liczbę wniosków. Według prawa mamy 30 dni na rozpatrzenie wniosku od daty złożenia wszystkich dokumentów – dodaje Marta Strus, zastępca dyrektora ZUS Lublin. – Na 11 tysięcy już rozpatrzonych wniosków wydaliśmy 8936 decyzji pozytywnych. 2000 wniosków zostało rozpatrzonych negatywnie, ze względu na przedwczesne złożenie lub braki w dokumentach – dodaje.

Warto też dodać, że średnia emerytura kobiety to 1582 złote, mężczyzny – 2531 złotych. Różnica wynika z tego, że statystyczna kobieta zarabia gorzej od mężczyzny, ma więcej przerw w aktywności zawodowej i wcześniej przechodzi na emeryturę.

Czytaj więcej o:

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 8 listopada 2017 o 15:48
Piotr Szczęsny 19 października podpalił się przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie. Na wniosek posła Nowoczesnej Marka Sowy Sejm minutą ciszy uczcił pamięć "człowieka, który poświęcił życie z miłości do Polski". Wstali niemal wszyscy parlamentarzyści - z wyjątkiem posłanki PiS Krystyny Pawłowicz.
Avatar
Gość / 8 listopada 2017 o 15:12
Co czwarty lubelski lekarz w wieku emerytalnym. Kto będzie nas leczyć?Najszybciej zacznie brakować obsady na SOR-ach i oddziałach zabiegowych.Ponad 2,2 tys. lekarzy z naszego regionu może już przejść na emeryturę. - Stanowią oni 25 proc. wszystkich lekarzy z woj. lubelskiego. Najczęściej są to pediatrzy, specjaliści chorób wewnętrznych, chirurdzy i ginekolodzy
Avatar
Gość / 8 listopada 2017 o 11:58
POkrakom nie przeszkadzał wiek starszych lekarzy a teraz na raz aj waj giewałt. Byłem we Francji jak Sarkozy na polecenie UE wprowadził wiek emerytalny od 67 lat. Wtedy na ulice Paryża wyszła cała młodzież z Francji ca 3,5 mln luda. Manifestowali z hasłem wysłać starych na obecne emerytury ( 60 lat ) a my młodzi zajmiemy Ich miejsca pracy. I Francja szybko zjechała z 67 lat na 62. A nie Kmioctwo i POkraki dalej trzymali się 67 lat. Porownać nasze warunki życia z warunkami ludzi ze starej UE to macabra. Tamci mieli kilkadziesiąt lat wcześniej wolne soboty. Także tydzię pracy trwał tam 35 godz. roboczych a u nas 40 godzin. Tam ludzie towary kupowali skolko ugodno a w nasi Polsce były kartki i kolejki. Za kawałkiem ochłapa stała rodzina całą noc na raty.
POkrakom nie przeszkadzał wiek starszych lekarzy a teraz na raz aj waj giewałt. Byłem we Francji jak Sarkozy na polecenie UE wprowadził wiek emerytalny od 67 lat. Wtedy na ulice Paryża wyszła cała młodzież z Francji ca 3,5 mln luda. Manifestowali z hasłem wysłać starych na obecne emerytury ( 60 lat ) a my młodzi zajmiemy Ich miejsca pracy. I Francja szybko zjechała z 67 lat na 62. A nie Kmioctwo i POkraki dalej trzymali się 67 lat. Porownać nasze warunki życia z warunkami ludzi ze starej UE to macabra. Tamci mieli kilkadziesiąt lat wcześniej... rozwiń
Avatar
Gość / 8 listopada 2017 o 10:19
PRZYWRÓCONO poprzedni wiek emerytalny.
Avatar
bart / 8 listopada 2017 o 09:44
undefined napisał:
Co czwarty lubelski lekarz w wieku emerytalnym. Kto będzie nas leczyć?
  Dać kazdemu lekarzowi-rezydentowi pensje 2 średnie krajowe (9 tys. PLN brutto miesięcznie), a kazdemu lekarzowi ze specjalizacją jeszcze więcej, ordynatorom jeszcze więcej, dyrektorom szpitali jeszcze więcej .... to w ogóle nie miałby nas kto leczyć. Bo wszyscy lekarze pracowaliby 48 godzin tygodniowo. I nie chciałoby im się brac dodatkowych dyzurów ....
Avatar
polak i patriota.. / 8 listopada 2017 o 09:41
co czwarty lubelski lekarz...bla bla bla. Ty się nie martw bo rząd nie zostawi nas na pastwę losu tak jak to PO robilo przez lata swoich nierządów!
Avatar
Gość / 8 listopada 2017 o 09:27
Co czwarty lubelski lekarz w wieku emerytalnym. Kto będzie nas leczyć?Najszybciej zacznie brakować obsady na SOR-ach i oddziałach zabiegowych.Ponad 2,2 tys. lekarzy z naszego regionu może już przejść na emeryturę. - Stanowią oni 25 proc. wszystkich lekarzy z woj. lubelskiego. Najczęściej są to pediatrzy, specjaliści chorób wewnętrznych, chirurdzy i ginekolodzy
Avatar
polak i Patriota... / 8 listopada 2017 o 09:24
Uwiera komunistów wolność wyboru i możliwość skorzystania z życia kiedy człowiek jest jeszcze zdrowy i ma moc! Sztandar Ludu oczywiście pomija fakt sprawiedliwości wobec szarego człowieka i musi napisac, że ludzie robia jakies bledy! A kiedy i gdzie mieli się nauczyć tego, jak ciągle ciężka robota i zobowiązania? 8 lat niszczenia narodu zrobilo swoje, a teraz boli i pluja jadem na uczciwych pracowników! Manifestujcie poparcie dla rządu 11 listopad! Prawdziwi Polacy ramie w ramie...
Avatar
Gość / 8 listopada 2017 o 09:06
Żeby było tak jak było!!!! Bo pod!! 1
Avatar
Gość / 8 listopada 2017 o 08:43
Ta radość z powrotu do wcześniej obowiązującego wieku emerytalnego nie będzie wieczna. Nadchodzące podwyżki za jedzonko, paliwo,wodę, śmiecie,czynsze,ogrzewanie itp. spowodują,że naród za dwa lata przy urnach zapomni o tej reformie. Co z tym zagrożeniem zrobi PiS ??? To darmowa jazda w górę dla opozycji. Taka prawda.
Avatar
Gość / 8 listopada 2017 o 15:48
Piotr Szczęsny 19 października podpalił się przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie. Na wniosek posła Nowoczesnej Marka Sowy Sejm minutą ciszy uczcił pamięć "człowieka, który poświęcił życie z miłości do Polski". Wstali niemal wszyscy parlamentarzyści - z wyjątkiem posłanki PiS Krystyny Pawłowicz.
Avatar
Gość / 8 listopada 2017 o 15:12
Co czwarty lubelski lekarz w wieku emerytalnym. Kto będzie nas leczyć?Najszybciej zacznie brakować obsady na SOR-ach i oddziałach zabiegowych.Ponad 2,2 tys. lekarzy z naszego regionu może już przejść na emeryturę. - Stanowią oni 25 proc. wszystkich lekarzy z woj. lubelskiego. Najczęściej są to pediatrzy, specjaliści chorób wewnętrznych, chirurdzy i ginekolodzy
Avatar
Gość / 8 listopada 2017 o 11:58
POkrakom nie przeszkadzał wiek starszych lekarzy a teraz na raz aj waj giewałt. Byłem we Francji jak Sarkozy na polecenie UE wprowadził wiek emerytalny od 67 lat. Wtedy na ulice Paryża wyszła cała młodzież z Francji ca 3,5 mln luda. Manifestowali z hasłem wysłać starych na obecne emerytury ( 60 lat ) a my młodzi zajmiemy Ich miejsca pracy. I Francja szybko zjechała z 67 lat na 62. A nie Kmioctwo i POkraki dalej trzymali się 67 lat. Porownać nasze warunki życia z warunkami ludzi ze starej UE to macabra. Tamci mieli kilkadziesiąt lat wcześniej wolne soboty. Także tydzię pracy trwał tam 35 godz. roboczych a u nas 40 godzin. Tam ludzie towary kupowali skolko ugodno a w nasi Polsce były kartki i kolejki. Za kawałkiem ochłapa stała rodzina całą noc na raty.
POkrakom nie przeszkadzał wiek starszych lekarzy a teraz na raz aj waj giewałt. Byłem we Francji jak Sarkozy na polecenie UE wprowadził wiek emerytalny od 67 lat. Wtedy na ulice Paryża wyszła cała młodzież z Francji ca 3,5 mln luda. Manifestowali z hasłem wysłać starych na obecne emerytury ( 60 lat ) a my młodzi zajmiemy Ich miejsca pracy. I Francja szybko zjechała z 67 lat na 62. A nie Kmioctwo i POkraki dalej trzymali się 67 lat. Porownać nasze warunki życia z warunkami ludzi ze starej UE to macabra. Tamci mieli kilkadziesiąt lat wcześniej... rozwiń
Avatar
Gość / 8 listopada 2017 o 10:19
PRZYWRÓCONO poprzedni wiek emerytalny.
Avatar
bart / 8 listopada 2017 o 09:44
undefined napisał:
Co czwarty lubelski lekarz w wieku emerytalnym. Kto będzie nas leczyć?
  Dać kazdemu lekarzowi-rezydentowi pensje 2 średnie krajowe (9 tys. PLN brutto miesięcznie), a kazdemu lekarzowi ze specjalizacją jeszcze więcej, ordynatorom jeszcze więcej, dyrektorom szpitali jeszcze więcej .... to w ogóle nie miałby nas kto leczyć. Bo wszyscy lekarze pracowaliby 48 godzin tygodniowo. I nie chciałoby im się brac dodatkowych dyzurów ....
Avatar
polak i patriota.. / 8 listopada 2017 o 09:41
co czwarty lubelski lekarz...bla bla bla. Ty się nie martw bo rząd nie zostawi nas na pastwę losu tak jak to PO robilo przez lata swoich nierządów!
Avatar
Gość / 8 listopada 2017 o 09:27
Co czwarty lubelski lekarz w wieku emerytalnym. Kto będzie nas leczyć?Najszybciej zacznie brakować obsady na SOR-ach i oddziałach zabiegowych.Ponad 2,2 tys. lekarzy z naszego regionu może już przejść na emeryturę. - Stanowią oni 25 proc. wszystkich lekarzy z woj. lubelskiego. Najczęściej są to pediatrzy, specjaliści chorób wewnętrznych, chirurdzy i ginekolodzy
Avatar
polak i Patriota... / 8 listopada 2017 o 09:24
Uwiera komunistów wolność wyboru i możliwość skorzystania z życia kiedy człowiek jest jeszcze zdrowy i ma moc! Sztandar Ludu oczywiście pomija fakt sprawiedliwości wobec szarego człowieka i musi napisac, że ludzie robia jakies bledy! A kiedy i gdzie mieli się nauczyć tego, jak ciągle ciężka robota i zobowiązania? 8 lat niszczenia narodu zrobilo swoje, a teraz boli i pluja jadem na uczciwych pracowników! Manifestujcie poparcie dla rządu 11 listopad! Prawdziwi Polacy ramie w ramie...
Avatar
Gość / 8 listopada 2017 o 09:06
Żeby było tak jak było!!!! Bo pod!! 1
Avatar
Gość / 8 listopada 2017 o 08:43
Ta radość z powrotu do wcześniej obowiązującego wieku emerytalnego nie będzie wieczna. Nadchodzące podwyżki za jedzonko, paliwo,wodę, śmiecie,czynsze,ogrzewanie itp. spowodują,że naród za dwa lata przy urnach zapomni o tej reformie. Co z tym zagrożeniem zrobi PiS ??? To darmowa jazda w górę dla opozycji. Taka prawda.
Zobacz wszystkie komentarze 11

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Grzegorz Bronowicki o meczu z Senegalem: Robert to wielki gracz, ale sam nic nie zrobi

Grzegorz Bronowicki o meczu z Senegalem: Robert to wielki gracz, ale sam nic nie zrobi 0 0

ROZMOWA Z Grzegorzem Bronowickim, byłym reprezentantem Polski

KS Drzewce - LKS Stróża 0:1. Stróża bliższa gry w okręgówce

KS Drzewce - LKS Stróża 0:1. Stróża bliższa gry w okręgówce 0 0

Lubelska klasa okręgowa Ponad 200 kibiców oglądało w Drzewcach pierwszy mecz barażowy. W starciu dwóch wicemistrzów klasy A lepszy okazał się LKS Stróża

Zmiany w parafiach archidiecezji lubelskiej

Zmiany w parafiach archidiecezji lubelskiej 0 1

Zmiany w lubelskich parafiach ogłosił w środę metropolita lubelski abp. Stanisław Budzik

Lublin: Przez miesiąc mieszkał ze zwłokami dziewczyny. "Był grzeczny, dbał o wszystko"
film

Lublin: Przez miesiąc mieszkał ze zwłokami dziewczyny. "Był grzeczny, dbał o wszystko" 0 1

– Artur powiedział mi, że się zakochał. Chciał ułożyć sobie z nią życie – opowiadał w środę przed sądem krewny Artura S. 47-latek odpowiada przed sądem za uduszenie swojej dziewczyny. Przez miesiąc mieszkał z jej zwłokami ukrytymi w wersalce

Psy w Ogrodzie Saskim w Lublinie? Jest ostateczny wyrok sądu!

Psy w Ogrodzie Saskim w Lublinie? Jest ostateczny wyrok sądu! 0 4

Unieważniony został zakaz wprowadzania psów do Ogrodu Saskiego. Taki wyrok wydał w środę Naczelny Sąd Administracyjny. Uznał, że radni nie mieli prawa zabronić spacerów z psem po zabytkowym parku. To koniec czteroletniego sporu między władzami Lublina a dwoma mieszkańcami miasta

Lublin: Kręcą spot reklamowy, potrzebują statystów [zdjęcia]
galeria

Lublin: Kręcą spot reklamowy, potrzebują statystów [zdjęcia] 0 0

Na Wydziale Artystycznym UMCS rozpoczęły się prace przy nowym filmie promocyjnym uczelni. Do zdjęć potrzeba kilkudziesięciu statystów

MUNDIAL 2018. Urugwaj – Arabia Saudyjska 1:0. Ekonomiczne zwycięstwo

MUNDIAL 2018. Urugwaj – Arabia Saudyjska 1:0. Ekonomiczne zwycięstwo 0 0

MUNDIAL 2018 Urugwaj pokonał 1:0 Arabię Saudyjską i obok Rosji wywalczył awans do 1/8 finału. O tym która z drużyn zajmie pierwsze miejsce w grupie A zadecyduje bezpośredni mecz pomiędzy gospodarzami, a zespołem z Ameryki Południowej

MPK Lublin chce sprzedać autobus. Rozbity w wypadku w centrum Lublina
galeria

MPK Lublin chce sprzedać autobus. Rozbity w wypadku w centrum Lublina 4 8

Na sprzedaż trafił miejski autobus rozbity w kwietniu w głośnym wypadku na ul. Narutowicza. Jelcz nie nadaje się do jazdy, ma zatrzymany dowód rejestracyjny, ale spółka liczy na to, że znajdzie kupca. Pojazd ma 1,3 mln km przebiegu.

Policjant zatrzymał do kontroli policjanta. Zabrał mu prawo jazdy

Policjant zatrzymał do kontroli policjanta. Zabrał mu prawo jazdy 58 13

Do nietypowej interwencji policji doszło w powiecie łukowskim, gdzie policjant z nieoznakowanego radiowozu, zatrzymał inny nieoznakowany radiowóz

Kolejne ruchy kadrowe w Motorze, Dzięgielewski w Wigrach?

Kolejne ruchy kadrowe w Motorze, Dzięgielewski w Wigrach? 5 0

W środę umowy z lubelskim klubem podpisało dwóch kolejnych młodych zawodników. To Jakub Buczek i Rafał Dobrzyński, którzy w rundzie wiosennej debiutowali w III lidze. Wiadomo już także, że do ekipy żółto-biało-niebieskich po wypożyczeniu wraca Michał Paluch

Kanada zalegalizowała marihuanę

Kanada zalegalizowała marihuanę 0 1

Kanadyjski parlament zalegalizował rekreacyjne używanie marihuany. Obywatele Kanady będą mogli posadzić sobie w domu do czterech krzaczków

Kino plenerowe w Kazimierzu Dolnym
22 czerwca 2018, 21:15

Kino plenerowe w Kazimierzu Dolnym 0 0

Restauracja Stara Łaźnia w Kazimierzu Dolnym (ul. Senatorska 21) zaprasza na kolejną odsłonę kina plenerowego. W piątek, 22 czerwca ok. godz. 21.15 zobaczymy film Uwikłanie, z kolei dzień później o tej samej porze kultowe Kochaj albo rzuć.

Wakacje. Załatw formalności przez internet. Zaoszczędzisz sporo czasu

Wakacje. Załatw formalności przez internet. Zaoszczędzisz sporo czasu 0 0

Resort cyfryzacji zachęca do załatwiania spraw urzędowych online. To pomoże m.in. zaoszczędzić czas przed wyjazdem na urlop. 

MUNDIAL 2018. Portugalia – Maroko 1:0. Ronaldo zrobił różnicę

MUNDIAL 2018. Portugalia – Maroko 1:0. Ronaldo zrobił różnicę 1 0

MUNDIAL 2018 W meczu o wszystko zespół z Afryki przegrał z Portugalią 0:1 po golu niezawodnego Cristiano Ronaldo. Lwy Atlasu miały więcej sytuacji od rywali, ale byli nieskuteczni i po trzech meczach grupowych zawodnicy Herve Renarda wrócą do domów

Urodziny Teatru Osterwy. Można rezerwować miejsca
23 czerwca 2018, 10:00

Urodziny Teatru Osterwy. Można rezerwować miejsca 0 0

Teatr dramatyczny zaprasza w sobotę do wspólnego świętowania 133. rocznicy urodzin swojego patrona, Juliusza Osterwy. Trwa rezerwacja miejsc i dystrybucja wejściówek.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!