poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Lublin

To czystka polityczna w radzieckim stylu – mówił na piątkowej sesji Rady Miejskiej Lubartowa radny Krzysztof Świętoński o wniosku kuratora oświaty o odwołanie z funkcji wicekuratora lubartowskiego radnego Andrzeja Zielińskiego.
Radni przegłosowali, że zgody na zwolnienie Zielińskiego nie dadzą. Odmiennego zdania było tylko trzech radnych z SDL, z zawodu nauczycieli.

Radnego nie można zwolnić

Jak już informowaliśmy, sprawa odwołania Zielińskiego (Unia Wolności) z funkcji wicekuratora stanęła na sesji Rady Miejskiej, bo jest on radnym i nie można zwolnić go z pracy bez zgody rady. W połowie sierpnia o taką zgodę wystąpił Adam Kurowski, wojewoda lubelski. Zrobił to gdyż Waldemar Godlewski, lubelski kurator zwrócił się do niego o odwołanie A. Zielińskiego z funkcji wicekuratora. Kurator tłumaczył nam, że chce odwołania Zielińskiego, bo obaj mają odmienne koncepcje funkcjonowania kuratorium.
Przed piątkową sesją Zieliński przysłał radnym opinię, którą w maju wystawił mu kurator Godlewski. Wynikało z niej, że kurator bardzo ceni swojego zastępcę i wypowiada się o nim w samym superlatywach. Na sesji Zieliński tłumaczył, że wicekuratorem nie został z nadania partii, ale dlatego, że cenił go ówczesny kurator Lech Sprawka. Powiedział, że nie ma od nowego kuratora propozycji innej pracy.

Z szefem odchodzą zastepcy

Doszło do burzliwej dyskusji. Rządząca Lubartowem nieformalna koalicja radnych z prawicy, kupców oraz SLD tym razem podzieliła się. Za zgodą na odwołanie Zielińskiego byli tylko ci ostatni. – To kurator odpowiada za politykę oświatową i ma prawo dobierać sobie najbliższych współpracowników – mówi radny Zbigniew Maciejewicz z SDL. – Gdy odchodzi szef, to powinni odejść zastępcy.
Oprócz Maciejewicza za zgodą na zwolnienie Zielińskiego zagłosował wiceprzewodniczący RM Andrzej Kozieł i Longin Kucharczyk. Przeciw była opozycyjna Lubartowska Unia Samorządowa, której członkiem jest Zieliński oraz większość radnych z rządzącej koalicji. W kuluarach radni dziwili się, że kurator z kontrowersyjnym wnioskiem o odwołanie swego zastępcy wystąpił tuż przed wyborami samorządowymi, zwłaszcza, że wkrótce kończy się kadencja i Zieliński przestanie być radnym.

Wojewoda przeanalizuje

Uchwała lubartowskiej rady zostanie przesłana wojewodzie Kurowskiemu. – To nie jest sytuacja, która wymagałaby jakichś natychmiastowych kroków. Dlatego decyzję podejmę po analizie sytuacji prawnej – powiedział nam niedawno wojewoda, pytany o to co zrobi gdy radni nie przychylą się do jego wniosku.
Od dawna mówi się, że nowym wicekuratorem ma zostać Wiesław Klej z PSL, kierownik wydziału oświaty w lubartowskim starostwie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!