niedziela, 30 kwietnia 2017 r.

Lublin

Obrona wicekuratora

Dodano: 16 września 2002, 14:31

To czystka polityczna w radzieckim stylu – mówił na piątkowej sesji Rady Miejskiej Lubartowa radny Krzysztof Świętoński o wniosku kuratora oświaty o odwołanie z funkcji wicekuratora lubartowskiego radnego Andrzeja Zielińskiego.
Radni przegłosowali, że zgody na zwolnienie Zielińskiego nie dadzą. Odmiennego zdania było tylko trzech radnych z SDL, z zawodu nauczycieli.

Radnego nie można zwolnić

Jak już informowaliśmy, sprawa odwołania Zielińskiego (Unia Wolności) z funkcji wicekuratora stanęła na sesji Rady Miejskiej, bo jest on radnym i nie można zwolnić go z pracy bez zgody rady. W połowie sierpnia o taką zgodę wystąpił Adam Kurowski, wojewoda lubelski. Zrobił to gdyż Waldemar Godlewski, lubelski kurator zwrócił się do niego o odwołanie A. Zielińskiego z funkcji wicekuratora. Kurator tłumaczył nam, że chce odwołania Zielińskiego, bo obaj mają odmienne koncepcje funkcjonowania kuratorium.
Przed piątkową sesją Zieliński przysłał radnym opinię, którą w maju wystawił mu kurator Godlewski. Wynikało z niej, że kurator bardzo ceni swojego zastępcę i wypowiada się o nim w samym superlatywach. Na sesji Zieliński tłumaczył, że wicekuratorem nie został z nadania partii, ale dlatego, że cenił go ówczesny kurator Lech Sprawka. Powiedział, że nie ma od nowego kuratora propozycji innej pracy.

Z szefem odchodzą zastepcy

Doszło do burzliwej dyskusji. Rządząca Lubartowem nieformalna koalicja radnych z prawicy, kupców oraz SLD tym razem podzieliła się. Za zgodą na odwołanie Zielińskiego byli tylko ci ostatni. – To kurator odpowiada za politykę oświatową i ma prawo dobierać sobie najbliższych współpracowników – mówi radny Zbigniew Maciejewicz z SDL. – Gdy odchodzi szef, to powinni odejść zastępcy.
Oprócz Maciejewicza za zgodą na zwolnienie Zielińskiego zagłosował wiceprzewodniczący RM Andrzej Kozieł i Longin Kucharczyk. Przeciw była opozycyjna Lubartowska Unia Samorządowa, której członkiem jest Zieliński oraz większość radnych z rządzącej koalicji. W kuluarach radni dziwili się, że kurator z kontrowersyjnym wnioskiem o odwołanie swego zastępcy wystąpił tuż przed wyborami samorządowymi, zwłaszcza, że wkrótce kończy się kadencja i Zieliński przestanie być radnym.

Wojewoda przeanalizuje

Uchwała lubartowskiej rady zostanie przesłana wojewodzie Kurowskiemu. – To nie jest sytuacja, która wymagałaby jakichś natychmiastowych kroków. Dlatego decyzję podejmę po analizie sytuacji prawnej – powiedział nam niedawno wojewoda, pytany o to co zrobi gdy radni nie przychylą się do jego wniosku.
Od dawna mówi się, że nowym wicekuratorem ma zostać Wiesław Klej z PSL, kierownik wydziału oświaty w lubartowskim starostwie.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24