czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Obwodnica Lublina budzi kontrowersje

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 grudnia 2008, 07:51
Autor: Paweł Puzio

Głupie przepisy mogą nam zniszczyć życie. Po co ten drugi wariant obwodnicy? - pytali ludzie na spotkaniach konsultacyjnych, które odbyły się Garbowie, Wólce i Dysie. Tylko do jutra można składać opinie w sprawie przebiegu drogi.

- Wcześniej analizowaliśmy kilka wariantów przebiegu drogi ekspresowej, z których wybraliśmy jeden - wyjaśniał w czasie spotkań Zbigniew Szepietowski, zastępca dyrektora lubelskiego oddziału GDDKiA. - Na ten wariant otrzymaliśmy od wojewody decyzję lokalizacyjną. W międzyczasie, po wejściu do Unii Europejskiej, zmieniły się przepisy dotyczące ochrony środowiska. By skorzystać z pieniędzy unijnych, musimy zaproponować różne warianty przebiegu trasy i ponownie przeprowadzić konsultacje.

Szepietowski podkreślił jednak, że nie oznacza to chęci poprowadzenia drogi ekspresowej w nowym wariancie. - Uważamy, że wariant pierwszy jest najlepszy pod względem uwarunkowań środowiskowych i ekonomicznych. Uwzględnia też interes społeczny osób mieszkających w pobliżu planowanej trasy. Od części z nich wykupiono już nieruchomości i grunty, a inni wznieśli zabudowania w odpowiedniej odległości od planowanej drogi.

Największe zmiany w przebiegu obwodnicy zaszły na terenie gminy Wólka. - Kto ten drugi wariant wymyślił? Ludzie są zaskoczeni możliwością wyburzenia ich domów - mówi Wiesław Flis ze Świdniczka. - Jesteśmy za pierwszym wariantem, bo znamy go od lat i na jego podstawie stworzono plan rozwoju gminy. Nowy wariant spowoduje, że utracimy większość uzbrojonych terenów budowlanych, a mieszkańcy będą żyć zamknięci przez drogi - dodaje Włodzimierz Hofa, wójt gminy Wólka, deklarując, że samorząd poprze wariant znany od lat.

Pracownicy krakowskiej firmy EKKOM opracowali raport oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. - Z naszego raportu wynika, że nieznacznie lepszy jest wariant drugi, ze względu na większą odległość od obszarów Natura 2000 w rejonie Bystrzycy Jakubowickiej. Jednak wyniki konsultacji społecznych uwzględniające interes społeczny mieszkańców mogą przeważyć szalę na stronę wariantu pierwszego - powiedziała Aleksandra Zając z firmy EKKOM.

Opinie z konsultacji zostaną opracowane przez firmę EKKOM i dołączone do wniosku kierowanego w lutym 2009 roku do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie. Po ponownych konsultacjach odbędzie się rozprawa społeczna, która zadecyduje o wyborze trasy.

- Żaden z wariantów nie jest dobry. Najlepiej, żeby obwodnica biegła daleko od miasta, przez Dziuchów. Nikomu by nie wadziła, bo tam są tylko sady i pola. Oba warianty w znaczny sposób ograniczają rozwój miasta w tym kierunku. Szkoda, bo tu są piękne tereny pod budownictwo - mówi Roman Gil z Wólki.

Ale takiej możliwości już nie ma. Teraz musimy wybrać pomiędzy wariantem pierwszym a drugim - tłumaczył Szepietowski.

Zainteresowani mogą zgłaszać swoje opinie tylko do jutra, składając pisma w urzędach gmin lub w siedzibie GDDKiA w Lublinie przy ulicy Ogrodowej.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Filip
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Filip
Filip (23 grudnia 2008 o 12:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ot i szopka. Kto temu winien? Nikt, bo tylko urzędnik.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!