Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

8 lutego 2018 r.
8:15

Od Indii do Odry. Pociągi towarowe pojadą szybciej i przewiozą więcej

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
1 7 A A
(fot. PKP LHS)

Pociągi towarowe pojadą szybciej i przewiozą więcej. O jedną trzecią wzrosnąć mają moce Linii Hutniczo Szerokotorowej dzięki liczonym w setkach milionów złotych inwestycjom w tory i lokomotywy. To część gry o zarobek na transporcie towarów z Chin do Europy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jedną z tras, która chce przejąć ten strumień wagonów, jest szerokotorowa linia biegnąca od Hrubieszowa na Śląsk. Jest najdalej wysuniętym na zachód szlakiem o takim rozstawie szyn, co ułatwia transport towarów zza Buga, bo nie trzeba ich przeładowywać na granicy. Ułatwia go także fakt, że linia jest przeznaczona wyłącznie do przewozów towarowych. Każdego dnia do kraju może wjeżdżać dziesięć pociągów i tyle samo może wyjechać.

Przepustowość linii mają zwiększyć zapowiedziane wczoraj inwestycje na kwotę 800 mln zł. Właśnie tyle zamierza wydać do roku 2025 właściciel linii, który pod koniec stycznia wziął 121 mln zł kredytu w Europejskim Banku Inwestycyjnym.

– Obecnie prowadzimy 10 par pociągów. Po zakończeniu inwestycji będzie to 14 lub 15 par – mówi Zbigniew Tracichleb, prezes spółki PKP LHS, która zarządza torami i przewozi po nich towary. PKP LHS zarabia na tym krocie i to od samego początku działalności, gdy kilkanaście lat temu rozbito polską kolej na wiele różnych spółek.

Na zeszły rok PKP LHS planowała 43 mln zł zysku, ale najprawdopodobniej rzeczywisty zysk będzie większy i sięgnie 54 mln zł. W styczniu padł rekord, bo spółka przewiozła 1 mln ton towarów. Na tym jej apetyty się nie kończą, bo chce wozić jeszcze więcej, zwłaszcza z Chin i Indii.

Możliwe, że szlak kończący się teraz w śląskim Sławkowie (25 km przed Katowicami), zostanie przedłużony. – Do Gliwic lub Kędzierzyna – mówi Tracichleb. Miałoby to umożliwić przeładunek towarów na statki żeglugi śródlądowej, jednak decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły.

Nie jest też przesądzone (za to dość pewne), czy PKP LHS zdecyduje się na elektryfikację linii, co według wstępnych szacunków kosztowałoby ok. 300 tys. zł za każdy kilometr (z torami dodatkowymi to 543 km), do czego trzeba by doliczyć zakup od 40 do 50 lokomotyw nawet po 18 mln zł za sztukę. Wczoraj zapowiedziano, że elektryfikacja, jeżeli nastąpi, to po roku 2023.

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 8 lutego 2018 o 11:34
To bardzo patriotyczne, ściągnąć do PL jeszcze więcej chińskich towarów...
Avatar
Gość / 8 lutego 2018 o 10:08
KAMPANIA WYBORCZA
Avatar
Gość / 8 lutego 2018 o 09:54
Polska Chiny w dwie godziny ...
Avatar
Gość / 8 lutego 2018 o 09:23
Brawo, brawo. A jak z A2 i Małaszewiczami ? Przecież powiat bialski zwany niekiedy kołobrzeskim, to też lubelskie.
Avatar
Gość / 8 lutego 2018 o 08:43
No i proszę garnek przyspiesza kolej to prawie kim ir sen z Korei ! Próżniak wziął by się za robotę a nie bełkotał bzdury, brednie i siał zło i nienawiść !
Avatar
Gość / 8 lutego 2018 o 08:30
Nie wiedziałam , że ten nie golony błazen zna się na przewozach kolejowych !! (Pewnie w młodości bawił się kolejką to się zna - a co !! )
Avatar
Gość / 8 lutego 2018 o 08:22
Uu jak tracichleb bierze sie za inwestowanie to strcimy ten chleb, a jeszcze mowi o zegludze śródlądowej to juz kaplica
Avatar
Gość / 8 lutego 2018 o 11:34
To bardzo patriotyczne, ściągnąć do PL jeszcze więcej chińskich towarów...
Avatar
Gość / 8 lutego 2018 o 10:08
KAMPANIA WYBORCZA
Avatar
Gość / 8 lutego 2018 o 09:54
Polska Chiny w dwie godziny ...
Avatar
Gość / 8 lutego 2018 o 09:23
Brawo, brawo. A jak z A2 i Małaszewiczami ? Przecież powiat bialski zwany niekiedy kołobrzeskim, to też lubelskie.
Avatar
Gość / 8 lutego 2018 o 08:43
No i proszę garnek przyspiesza kolej to prawie kim ir sen z Korei ! Próżniak wziął by się za robotę a nie bełkotał bzdury, brednie i siał zło i nienawiść !
Avatar
Gość / 8 lutego 2018 o 08:30
Nie wiedziałam , że ten nie golony błazen zna się na przewozach kolejowych !! (Pewnie w młodości bawił się kolejką to się zna - a co !! )
Avatar
Gość / 8 lutego 2018 o 08:22
Uu jak tracichleb bierze sie za inwestowanie to strcimy ten chleb, a jeszcze mowi o zegludze śródlądowej to juz kaplica
Zobacz wszystkie komentarze 7

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pisząc o Lublinie pomylił Bystrzycę z Wieprzem!
Wiersze między newsami

Pisząc o Lublinie pomylił Bystrzycę z Wieprzem! 0 0

Stanisław Barańczak wykorzystał Lublin w wierszu o… Dublinie. Wysyłając znajomym wierszowaną kartkę pocztową przywołał nasze miasto. Ale jak!

Już za chwilę zmiany w przepisach na prawo jazdy. Dodatkowe opłaty i szkolenie dla kierowców

Już za chwilę zmiany w przepisach na prawo jazdy. Dodatkowe opłaty i szkolenie dla kierowców 3 3

Jeżeli po 4 czerwca zdacie egzamin na prawo jazdy kategorii B, to szykujcie dodatkowe 300 złotych. Rząd wprowadza obowiązkowe szkolenia dla młodych kierowców.

Księgarnie się zamykają, ale on otwiera nową. W centrum Lublina

Księgarnie się zamykają, ale on otwiera nową. W centrum Lublina 0 2

Wbrew tendencji do zamykania księgarni stacjonarnych, w budynku Sądu Okręgowego powstała „Księgarnia sądowa”. Ma już pierwszych klientów.

Mieszkańcy chcą ograniczeń w dostępności alkoholu w mieście

Mieszkańcy chcą ograniczeń w dostępności alkoholu w mieście 7 3

W Białej Podlaskiej trwają kilkudniowe konsultacje społeczne w sprawie liczby zezwoleń na sprzedaż alkoholu. Na pierwszym spotkaniu większość mieszkańców była za ograniczeniem dostępności alkoholu w mieście.

Sąd poprosił o nagrania z TVP i TVN. Chodzi o sprawę Krzysztofa Żuka

Sąd poprosił o nagrania z TVP i TVN. Chodzi o sprawę Krzysztofa Żuka 0 12

Jeszcze w tym tygodniu ma zapaść decyzja, czy sędzia, której prezydent Lublina zarzucił brak obiektywizmu, zostanie odsunięta od wyrokowania w jego sprawie. Chodzi o spór toczący się przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym, gdzie Krzysztof Żuk broni się przed usunięciem ze stanowiska w Ratuszu przez wojewodę lubelskiego.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 maja 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 maja 2018 r. 0 0

Rząd obiecuje 22 nowe mosty. Jeden ma powstać w woj. lubelskim [lokalizacje]
galeria

Rząd obiecuje 22 nowe mosty. Jeden ma powstać w woj. lubelskim [lokalizacje] 13 19

W ciągu najbliższych lat zaproponujemy program budowy 22 mostów na Wiśle, Odrze, Bugu, Narwi, Pilicy, Warcie i w wielu miejscach Polski – poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Znamy lokalizacje nowych mostów.

Puławy: Lista miejskich zadań do przeglądu

Puławy: Lista miejskich zadań do przeglądu 5 0

Puławscy radni w czwartek przyjmą raport o wykonaniu Programu Zamierzeń Inwestycyjnych. To dokument mówiący o tym, które z dziesiątek zaplanowanych zadań zostały już wykonane, a na które nadal czekamy. Wśród tych ostatnich jest m.in. przedłużenie ul. Powiśle, czy montaż windy w ratuszu.

Przemytnicy stracili 475 podrabianych kurtek. Ale ubrania się nie zmarnują

Przemytnicy stracili 475 podrabianych kurtek. Ale ubrania się nie zmarnują 35 2

Podrobione kurtki trafią do podopiecznych lubelskiego Polskiego Czerwonego Krzyża. Celnicy z Małaszewicz odebrali je przemytnikom.

Lublin: Skradziono wózek inwalidzki, rodzina prosi o pomoc

Lublin: Skradziono wózek inwalidzki, rodzina prosi o pomoc 50 4

Elektryczny wózek inwalidzki został skradziony z klatki bloku przy ul. Skautów w Lublinie.

Karczemna awantura, szarpanie i wyzwiska na przyjęciu komunijnym. O co poszło?
galeria
film

Karczemna awantura, szarpanie i wyzwiska na przyjęciu komunijnym. O co poszło? 117 24

Poszło o rosół, który ponoć miał być nieświeży. Do tego nie wszyscy mieli dostać drugie danie. Przyjęcie komunijne w restauracji „Krokus” w Chełmie zakończyło się karczemną awanturą, szarpaniem i wyzwiskami. Sprawą zajęła się policja i prokuratura.

Burze w woj. lubelskim: Spadł grad, wiele interwencji strażaków

Burze w woj. lubelskim: Spadł grad, wiele interwencji strażaków 41 2

Strażacy kilkanaście razy interweniowali po burzach, które przechodzą nad woj. lubelskim.

Lublin: Wystawa Grupy Twórczej w Galerii w Pasażu
25 maja 2018, 17:00

Lublin: Wystawa Grupy Twórczej w Galerii w Pasażu 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 25 maja o godz. 17 w Galerii w Pasażu (Pracownie Kultury Tatary, ul. Hutnicza 28A) odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Grupy Twórczej pod tytułem Pasja tworzenia.

Mieszkanie Plus w Lubelskiem: Premier wręczy klucze. Dlaczego niektórzy lokatorzy rezygnują?
galeria

Mieszkanie Plus w Lubelskiem: Premier wręczy klucze. Dlaczego niektórzy lokatorzy rezygnują? 67 24

W sobotę pierwsi lokatorzy dostaną klucze do Mieszkań Plus. A wręczać je będzie premier Mateusz Morawiecki. Tyle że lokale są w stanie deweloperskim i trzeba jeszcze grubych tysięcy, żeby w nich zamieszkać.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!