Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

20 września 2022 r.
17:14

Od środy nowe przepisy drogowe. Te dotyczą głównie pieszych

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
43 5 A A
(fot. Maciej Kaczanowski/archiwum)

Od środy będą obowiązywać zmiany w Prawie o ruchu drogowym. W przepisach pojawi się „przejście sugerowane”, na którym to piesi będą musieli przepuszczać pojazdy i zmienią się zasady przekraczania dróg rowerowych. A co z parkowaniem na chodniku?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Przepisy, które będą obowiązywać od 21 września, wywołały niemało zamieszania. Głównie dlatego, że niektóre rzeczy ponazywały po nowemu, chociażby chodnik. Nie są to jedyne zmiany, a nieznajomość nowych przepisów może narazić na mandat zwłaszcza pieszych. Na co trzeba uważać?

Tędy nie przechodzić

Dzisiaj nie można przechodzić przez jezdnię poza wyznaczonym przejściem dla pieszych lub skrzyżowaniem, chyba że najbliższe takie przejście znajduje się w odległości większej niż 100 m (a my nie znajdujemy się na drodze dwujezdniowej).

Od środy ta zasada będzie dotyczyć nie tylko jezdni, ale także dróg dla rowerów. Jeśli więc pieszy przejdzie przez taką drogę w nieodpowiednim miejscu, narazi się na mandat, ale nie wszędzie, bo w ustawie pojawia się kolejna nowość, czyli…

Przejście sugerowane

Będzie to „nieoznakowane, dostosowane technicznie miejsce umożliwiające przekraczanie jezdni, drogi dla rowerów lub torowiska przez pieszych, niebędące przejściem dla pieszych”.

W tym miejscu pieszy będzie mógł przejść, jednak nie będzie mieć pierwszeństwa przed pojazdami i będzie zobowiązany przecinać drogę prostopadle, w żadnym wypadku na skos. Nie można też spowodować zagrożenia w ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów.

Jak ustalić, czy dane miejsce jest „przejściem sugerowanym”? Tego już ustawa nie precyzuje.

Pieszy musi tu ustąpić!

Bez wątpienia pod definicję „przejścia sugerowanego” podpada większość pasów wymalowanych w Lublinie na drogach rowerowych biegnących wzdłuż chodników.

Nie są to pełnoprawne „przejścia dla pieszych”, bo są oznakowane tylko pasami na nawierzchni, bez pionowych znaków. A jeśli nie ma słupka ze znakiem, nie ma prawdziwego przejścia dla pieszych, jest tylko takie „sugerowane”.

W takim miejscu pieszy musi przepuścić rowerzystów.

Widoczne na zdjęciu przejście przez jezdnię jest pełnoprawnym przejściem dla pieszych, natomiast znajdujące się na ścieżce rowerowej jest tylko „sugerowanym” (fot. Dominik Smaga)

Co z tymi chodnikami?

Właśnie w tej sprawie powstało najwięcej zamieszania, bo zmienia się definicja chodnika. To, co potocznie byśmy nim dzisiaj nazwali, będzie od środy „drogą dla pieszych”. Natomiast chodnik został zdefiniowany w ustawie jako „część drogi dla pieszych przeznaczona wyłącznie do ruchu pieszych i osób poruszających się przy użyciu urządzenia wspomagającego pieszych”.

Wciąż wolno parkować

Zmiany w przepisach nie zlikwidują parkowania w miejscach, które dzisiaj nazwalibyśmy potocznie chodnikiem. Tak przynajmniej twierdzą urzędnicy odpowiedzialni za organizację ruchu.

– Parkowanie na „drodze dla pieszych”, przy zachowaniu pewnych reguł, nadal będzie możliwe – stwierdza Justyna Góźdź z Urzędu Miasta Lublin.

Nadal dopuszczalne będzie parkowanie na części dla pieszych kołami jednego boku lub przedniej osi pojazdu (do 2,5 t). Warunki będą te same, co dzisiaj: na jezdni nie ma zakazu zatrzymania lub postoju, dla pieszych zostaje 1,5 m chodnika, nie utrudnia się ruchu na jezdni.

Hulajnogą także można

Elektryczne hulajnogi, jak obecnie, muszą się poruszać drogami wyznaczonymi rowerzystom, a jeśli ich nie ma, to jezdnią, o ile dozwolona na niej prędkość nie jest większa niż 30 km/h. W innych przypadkach będą mogły „wyjątkowo” poruszać się drogą dla pieszych. – Z prędkością zbliżoną do prędkości pieszych i ustępując im pierwszeństwa – zastrzega Robert Gogola, rzecznik Straży Miejskiej w Lublinie.

Takie zasady obowiązują już dziś. Czy jednak elektryczną hulajnogą będzie można się poruszać wśród pieszych pomiędzy rzędem zaparkowanych samochodów a rzędem budynków, jeżeli pieszym zostanie tu gwarantowane 1,5 metra, a dozwolona na jezdni prędkość będzie większa niż 30 km/h? Strażnicy twierdzą, że będzie to dozwolone, bo wciąż jest to „droga dla pieszych”.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Rozpoczęły się powroty z majówki. Policja apeluje o ostrożność

Rozpoczęły się powroty z majówki. Policja apeluje o ostrożność

Kończy się wyjątkowo długi weekend. Dzisiaj większość osób, które spędzały majówkę poza domem będzie wracać do miejsca zamieszkania. – To, czy dojedziemy bezpiecznie do celu, w dużej mierze zależy od nas samych: kierowców i pieszych – mówi podkom. Kamil Karbowniczek z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie i apeluje o ostrożność oraz zachowanie rozsądku.

Rowerowe patrole wróciły na ulice. W tych miastach spotkacie cyklistów w mundurach

Rowerowe patrole wróciły na ulice. W tych miastach spotkacie cyklistów w mundurach

Z początkiem maja w Zamościu i Zwierzyńcu ponownie można spotkać policjantów pełniących służbę na rowerach. Cykliści w mundurach dbają o bezpieczeństwo mieszkańców i turystów, reagują również na łamanie przepisów prawa.

Mamy kolejną kwalifikację na igrzyska olimpijskie! Do Paryża pojedzie także lekkoatletka AZS UMCS

Mamy kolejną kwalifikację na igrzyska olimpijskie! Do Paryża pojedzie także lekkoatletka AZS UMCS

Za 82 dni w Paryżu rozpoczną się igrzyska olimpijskie, najważniejsza tegoroczna impreza sportowa na świecie. Kolejną zawodniczką z województwa lubelskiego, która będzie rywalizowała w stolicy Francji została w sobotę kraśniczanka Alicja Wrona – Kutrzepa, zawodniczka AZS UMCS Lublin!

Avia Świdnik wygrywa w Krośnie. Wojciech Białek bohaterem

Avia Świdnik wygrywa w Krośnie. Wojciech Białek bohaterem

Avia Świdnik zainkasowała komplet punktów po wyjazdowej wygranej 3:2 z Karpatami Krosno. Bohaterem spotkania był doświadczony Wojciech Białek, zdobywca dwóch bramek

Jesteście miłośnikami filmu Ogniem i mieczem? Warto odwiedzić zamek w Janowcu
Zdjęcia/Wideo
galeria

Jesteście miłośnikami filmu Ogniem i mieczem? Warto odwiedzić zamek w Janowcu

To nie lada gratka dla miłośników ekranizacji „Ogniem i mieczem” w reżyserii Jerzego Hoffmana. Na zamku w Janowcu można zobaczyć rekwizyty z filmu od premiery którego mija 25 lat, a także stroje w których swoje role odgrywali m.in. Izabella Scorupco, filmowa Helena Kurcewiczówna i Michał Żebrowski, który wcielił się w postać Jana Skrzetuskiego.

Roztocze zaszumiało na majówkę
galeria

Roztocze zaszumiało na majówkę

Roztoczańskie atrakcje zazwyczaj przyciągają tłumy. Malownicza ścieżka Szumy nad Tanwią okazała się hitem na spędzenie czasu w majówkę.

Motocykliści pod lupą drogówki

Motocykliści pod lupą drogówki

Dzisiaj od rana policjanci z łęczyńskiej drogówki szczególnie bacznie przyglądają się kierowcom jednośladów.

Kardiologia dziecięca. Niezwykle ważna dziedzina, która ma przed sobą wiele wyzwań
Magazyn
film

Kardiologia dziecięca. Niezwykle ważna dziedzina, która ma przed sobą wiele wyzwań

O trudzie ukończenia specjalizacji, wyzwaniach i rozwoju lubelskiej kardiologii dziecięcej rozmawiamy z dr. n. med. Moniką Wójtowicz-Marzec, lekarzem kierującym Oddziałem Noworodkowym Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie.

Wypożyczalnia sprzętu wodnego i minigolf już czynne. Ile zapłacimy za sportowe atrakcje nad Zalewem Zemborzyckim?
Zdjęcia
galeria

Wypożyczalnia sprzętu wodnego i minigolf już czynne. Ile zapłacimy za sportowe atrakcje nad Zalewem Zemborzyckim?

Z początkiem maja uruchomiona została wypożyczalnia sprzętu wodnego w Ośrodku Słoneczny Wrotków nad Zalewem Zemoborzyckim. Nad lubelskim „morzem” można też już pograć w minigolfa. Ile zapłacimy za sportowe atrakcje?

Remis Chełmianki i minimalna porażka Podlasia Biała Podlaska

Remis Chełmianki i minimalna porażka Podlasia Biała Podlaska

Zespół Grzegorza Bonina wywalczył w wyjazdowym meczu z Wiślanami Jaśkowice punkt, a ekipa z północy województwa minimalnie przegrała w Połańcu z tamtejszymi Czarnymi

Mateusz Cierniak nie miał sobie równych w słoweńskim Krsko

Mateusz Cierniak nie miał sobie równych w słoweńskim Krsko

W sobotę w niemieckim Stralsund i w słoweńskim Krsko odbyła się trzecia runda eliminacyjna do Speedway Euro Championship. W tych drugich zawodach kapitalną formę zaprezentował Mateusz Cierniak. Dzięki temu zawodnik Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w finale SEC Challenge w Daugavpils na Łotwie

Mistrz boksu spocznie w rodzinnym grobowcu na cmentarzu w Krasieninie
Zdjęcia
galeria

Mistrz boksu spocznie w rodzinnym grobowcu na cmentarzu w Krasieninie

Pogrzeb Henryka Prażmy, jednego z najlepszych pięściarzy w kategorii ciężkiej w okręgu lubelskim w latach 50- i 60-tych, odbędzie się w najbliższy wtorek (7 maja) w Krasieninie. Msza żałobna zostanie odprawiona w kościele pw. Narodzenia NMP i Św. Sebastiana o godzinie 15:00. Mistrz boksu spocznie w rodzinnym grobowcu na miejscowym cmentarzu.

I po Lublinaliach. Tak bawiliście się ostatniego dnia imprezy
Zdjęcia
galeria

I po Lublinaliach. Tak bawiliście się ostatniego dnia imprezy

Największa studencka impreza w Lublinie – Lublinalia, czyli łączona impreza trzech lubelskich uczelni (UMCS, Uniwersytet Przyrodniczy i Uniwersytet Medyczny) dobiegła końca. Przez trzy dni, od czwartku do soboty, na festiwalowej scenie wystąpiło 12 artystów. Ostatniego dnia zagrali i zaśpiewali: Organek, Kayah, Pidżama Porno i Lordofon.

To muzeum koniecznie trzeba zobaczyć. Otrzymało wyróżnienie w prestiżowym konkursie EMYA
Zdjęcia

To muzeum koniecznie trzeba zobaczyć. Otrzymało wyróżnienie w prestiżowym konkursie EMYA

Muzeum i Miejsce Pamięci w Sobiborze zdobyło wyróżnienie w prestiżowym konkursie na najlepsze europejskie muzeum roku EMYA 2024 (European Museum of the Year Award)!

Chciwość i pożądanie. Ludzie zawsze chcą więcej

Chciwość i pożądanie. Ludzie zawsze chcą więcej

Przyjemność, praca, pasja i miłość splatają się w moim życiu i płyną szczęśliwie w różnych dawkach. Myślę, że nie jest dobrze być poza życiowym balansem. Dobrze jest stać równo na obu nogach – ROZMOWA z Janem Hussakowskim, reżyserem spektaklu „Balladyna”, którego premierę zobaczymy 10 maja w Teatrze Osterwy

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty