piątek, 22 września 2017 r.

Lublin

Od tyłu nieważne

Dodano: 29 września 2002, 21:51

Urządzenia rejestrujące samochody przejeżdżające skrzyżowanie na czerwonym świetle (tzw. trafifoto) są w Lublinie bezużyteczne. Powód? Robią zdjęcia od tyłu samochodu i nie są wystarczającym dowodem w sądzie

W Lublinie są trzy tego typu urządzenia. Jeden zamontowany jest nad przejściem dla pieszych pod Zamkiem, drugi obok hotelu Victoria, kolejny na ul. Chopina, przy skrzyżowaniu z Krakowskim Przedmieściem. Trafifoto rejestrują numery auta, datę oraz godzinę popełnienia wykroczenia przez kierowców, którzy przejeżdżają przez skrzyżowanie na czerwonym świetle. Do Lublina trafiły w lipcu 1997 roku. Zostały zakupione za pieniądze Banku Światowego. Miasto pokryło koszty ich instalacji. Są sprawne, ale... bezużyteczne. Robią zdjęcia z tyłu samochodu. Nie widać na nich kierującego. – Zdjęcie dokumentujące popełnienie wykroczenia przez kierowcę, ale zrobione z tyłu auta jest niepełnowartościowym dowodem – wyjaśnia Beata Górna-Gielara, przewodnicząca Wydziału Grodzkiego Karnego Sądu Rejonowego w Lublinie. Dlaczego? – Z tyłu trudno rozpoznać, kto w momencie popełnienia wykroczenia prowadził samochód – wyjaśnia przewodnicząca. – Zawsze można się tłumaczyć, że samochodem jechał na przykład znajomy właściciela auta.
Żeby obecnie spełniały swoją rolę należy je zamontować tak, aby mogły robić zdjęcia samochodów od przodu z uwidocznieniem wizerunku kierowcy. Koszt ich przestawienia wynosi kilka tysięcy złotych. Policji nie stać na taki wydatek. Komenda miejska zwróciła się z prośbą do miasta o sfinansowanie przedsięwzięcia. – Urządzenia zostały tak zamontowane z uwagi na ustawę o ochronie danych osobowych – wyjaśnia Anna Adamiak, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Lublinie. – Jest szansa, że w przyszłym roku zostaną zainstalowane tak, żeby należycie spełniały swoją rolę.
– Ustawa o ochronie danych osobowych nie ma tutaj żadnego znaczenia – wyjaśnia Małgorzata Kałużańska-Jasak z Generalnego Inspektoratu Danych Osobowych w Warszawie. – Są sytuacje, kiedy ważniejszą rzeczą jest problem bezpieczeństwa.
Według policji, w Lublinie powinno być więcej tego rodzaju urządzeń. Czy to przedsięwzięcie ma szansę na realizację? Wszystko zależeć będzie od budżetu miasta.

Kamil Kowalik - rzecznik prasowy KMP w Lublinie

Wskazaliśmy kilkanaście miejsc w Lublinie, gdzie powinny zostać zamontowane trafiphoto. Ich obecność znacznie poprawiłaby bezpieczeństwo na drogach. W pierwszej kolejności należałoby je zamontować na skrzyżowaniu al. Warszawskiej, Kraśnickiej i Sikorskiego, obok Zamku i na ulicy Kunickiego, która staje się coraz bardziej niebezpieczna.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

22-24 września
komentarze (0)0
polubienia (0)0
21-09-2017

22-24 września

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!