piątek, 19 stycznia 2018 r.

Lublin

Urządzenia rejestrujące samochody przejeżdżające skrzyżowanie na czerwonym świetle (tzw. trafifoto) są w Lublinie bezużyteczne. Powód? Robią zdjęcia od tyłu samochodu i nie są wystarczającym dowodem w sądzie

W Lublinie są trzy tego typu urządzenia. Jeden zamontowany jest nad przejściem dla pieszych pod Zamkiem, drugi obok hotelu Victoria, kolejny na ul. Chopina, przy skrzyżowaniu z Krakowskim Przedmieściem. Trafifoto rejestrują numery auta, datę oraz godzinę popełnienia wykroczenia przez kierowców, którzy przejeżdżają przez skrzyżowanie na czerwonym świetle. Do Lublina trafiły w lipcu 1997 roku. Zostały zakupione za pieniądze Banku Światowego. Miasto pokryło koszty ich instalacji. Są sprawne, ale... bezużyteczne. Robią zdjęcia z tyłu samochodu. Nie widać na nich kierującego. – Zdjęcie dokumentujące popełnienie wykroczenia przez kierowcę, ale zrobione z tyłu auta jest niepełnowartościowym dowodem – wyjaśnia Beata Górna-Gielara, przewodnicząca Wydziału Grodzkiego Karnego Sądu Rejonowego w Lublinie. Dlaczego? – Z tyłu trudno rozpoznać, kto w momencie popełnienia wykroczenia prowadził samochód – wyjaśnia przewodnicząca. – Zawsze można się tłumaczyć, że samochodem jechał na przykład znajomy właściciela auta.
Żeby obecnie spełniały swoją rolę należy je zamontować tak, aby mogły robić zdjęcia samochodów od przodu z uwidocznieniem wizerunku kierowcy. Koszt ich przestawienia wynosi kilka tysięcy złotych. Policji nie stać na taki wydatek. Komenda miejska zwróciła się z prośbą do miasta o sfinansowanie przedsięwzięcia. – Urządzenia zostały tak zamontowane z uwagi na ustawę o ochronie danych osobowych – wyjaśnia Anna Adamiak, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Lublinie. – Jest szansa, że w przyszłym roku zostaną zainstalowane tak, żeby należycie spełniały swoją rolę.
– Ustawa o ochronie danych osobowych nie ma tutaj żadnego znaczenia – wyjaśnia Małgorzata Kałużańska-Jasak z Generalnego Inspektoratu Danych Osobowych w Warszawie. – Są sytuacje, kiedy ważniejszą rzeczą jest problem bezpieczeństwa.
Według policji, w Lublinie powinno być więcej tego rodzaju urządzeń. Czy to przedsięwzięcie ma szansę na realizację? Wszystko zależeć będzie od budżetu miasta.

Kamil Kowalik - rzecznik prasowy KMP w Lublinie

Wskazaliśmy kilkanaście miejsc w Lublinie, gdzie powinny zostać zamontowane trafiphoto. Ich obecność znacznie poprawiłaby bezpieczeństwo na drogach. W pierwszej kolejności należałoby je zamontować na skrzyżowaniu al. Warszawskiej, Kraśnickiej i Sikorskiego, obok Zamku i na ulicy Kunickiego, która staje się coraz bardziej niebezpieczna.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!