środa, 21 lutego 2018 r.

Lublin

Oddajcie pieniądze biednym dzieciom

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 grudnia 2002, 20:22

W pośpiechu zmienili statut, żeby wziąć diety za listopad. Każdy dostał po ponad 600 złotych za 5 godzin obrad wypełnionych kłótniami. Czy oddadzą pieniądze?

Mimo że sejmik wojewódzki pogrążony jest w sporach, to 10 grudnia radni LPR, PSL i PO–PiS nie zapomnieli o zmianie statutu sejmiku. Dzięki niej radnemu przysługuje dieta, choć nie zasiada w żadnej komisji. Gdyby statut został bez zmian, nie dostaliby pieniędzy za listopad. W tym miesiącu odbyła się tylko jedna sesja, nie było posiedzeń komisji. Jeszcze tego samego dnia na konta radnych wysłano pieniądze z Urzędu Marszałkowskiego.
W zmianie statutu nie brali udziału radni lewicy i Samoobrony. Uznali, że obrady są nielegalne i je zbojkotowali. SLD twierdzi, że zmiana statutu to skandal. – Obrady były niezgodne z prawem. Ta uchwała również – uważa Dariusz Sadowski, radny SLD. Wtóruje mu Mirosław Złomaniec, szef klubu SLD: – Będę przekonywał kolegów, by listopadową dietę przekazać na jakiś szczytny cel.
Radni Samoobrony nie ustalili, co zrobią z listopadowymi dietami. Myślą o grudniowych. – W grudniu nie braliśmy udziału w sesjach i dlatego rozważamy zrzeczenie się diet za ten miesiąc – mówi Konrad Rękas, wiceprzewodniczący klubu Samoobrony.
Mniej radykalni są radni LPR, PSL i PO–PiS. Zdaniem Henryka Makarewicza, szefa klubu PSL, otrzymanie tych pieniędzy jest uzasadnione dojazdami do Lublina. Jednak zapowiedział, że swoją dietę przekaże na cele charytatywne. – Robię to co roku i się z tym nie afiszuję.
Podobną deklarację złożył wczoraj Ryszard Bender, radny LPR. Nie chciał powiedzieć, ile pieniędzy odda. – O przekazanie diet na cel charytatywny zaapelujemy do radnych tuż przed świętami. A radnym należała się jakaś rekompensata. Przecież w grudniu jest aż pięć sesji.
Dieta wynosi 1490 zł 30 groszy miesięcznie dla każdego radnego. – Radni ślubowali 18 listopada. Dlatego za listopad nie należy im się cała kwota – tłumaczy Grażyna Łukasiak, zastępca dyrektora Wydziału Finansowego w UM. Z tego powodu z wyjątkiem radnego seniora Ryszarda Bendera, który otrzymał 936,40 zł, dostali po 645, 80 zł.
Katarzyna Lewandowska, Agnieszka Ostaszewicz
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!