niedziela, 18 marca 2018 r.

Lublin

Oddawali krew w autobusie. "Nie wahałam się ani chwili"

Dodano: 7 sierpnia 2017, 21:04
Autor: gr

– Robię to od trzech lat. Moją motywację jest po prostu chęć pomocy innym ludziom – przyznaje Karolina, studentka, którą spotkaliśmy wczoraj w krwiobusie
– Robię to od trzech lat. Moją motywację jest po prostu chęć pomocy innym ludziom – przyznaje Karolina, studentka, którą spotkaliśmy wczoraj w krwiobusie (fot. Grzegorz Rekiel)

Decyzja o oddaniu krwi zapadła spontanicznie, po prostu przechodziłam tędy z koleżanką. Nawet przez chwilę się nie wahałam – mówi Karolina, jedna z uczestniczek wakacyjnej akcji Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie.

Wczoraj przed Bramą Krakowską zaparkował autokar RCKiK. Przez pięć godzin krwiobus z wykwalifikowanym personelem czekał na chętnych do oddawania krwi. – Organizujemy takie akcje dość regularnie. Podczas wakacji dawców jest mniej niż podczas roku akademickiego, dlatego są one niezbędne – przyznaje doktor Mateusz Borycki, który w poniedziałek czuwał nad zdrowiem dawców.

Lekarz dodaje, że w Polsce ciągle jest problem z niewystarczającymi zapasami krwi. – Z tego względu czasem przekładane są zabiegi mające się odbyć według planu. A zapasy, którymi dysponujemy, przeznaczamy głównie na nagłe operacje – zaznacza dr Borycki.

Nie wszyscy chętni mogli jednak wziąć udział w akcji. Część osób nie przeszła pozytywnie badań lekarskich, które odbywają się przed samym pobraniem. – Pobieramy 450 mililitrów krwi, dlatego dawcy muszą spełniać określone kryteria. Nie mogą np. na stałe przyjmować leków ani mieć więcej niż 65 lat. W dniu pobrania należy być także wypoczętym – tłumaczy.

Oddawanie krwi może dawać ogromną satysfakcję. – Robię to od trzech lat. Moją motywację jest po prostu chęć pomocy innym ludziom – przyznaje Karolina, studentka którą spotkaliśmy w krwiobusie.
RCKiK już za dwa tygodnie zamierza przeprowadzić w Lublinie kolejną akcję.

Czytaj więcej o: pomoc krwiodawstwo krew
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (8 sierpnia 2017 o 21:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pani ze zdjecia jest tak wspaniala osoba!! Potwierdzam ;)
Rozwiń
Gość
Gość (8 sierpnia 2017 o 10:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Brakuje krwi przez brak wyobraźni osób decyzyjnych. Z żyjcia wzięte: członek rodziny znalazł się w szpitalu w Lublinie, zebrała się sporą część rodziny w oczekiwaniu na zabieg i jego finał. Każdy z tych 8 osób chciał coś zrobić, przy najmniej oddać krew. Się w psk 4 tak jak w innych szpitalach nie można tego zrobić w każdej chwili tylko jechać do jakiegoś punktu. Na zachodzie bez problemu można oddać krew w szpitalu. Takich sytuacji jest mnóstwo. Jak słyszę że brakuje krwi to zawsze wspominam tą sytuację. Ta akcja z autobusem opisana jest bardzo dobra ale magnezu jak najszybciej uruchomić punkty pobrań przy dużych szpitalach przynajmniej.
Rozwiń
Gość
Gość (7 sierpnia 2017 o 22:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jak mi dadzą 500 + to oddam
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!