sobota, 17 lutego 2018 r.

Lublin

Odpady cmentarne w Lublinie w nowym miejscu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 sierpnia 2011, 20:56
Autor: Dominik Smaga

 (sxc.hu)
(sxc.hu)

Do nowej hali przeniesie się działająca przy ul. Metalurgicznej linia do przerobu odpadów cmentarnych i starych mebli na paliwo dla cementowni. Magistrat przygotowuje właśnie zmianę planu zagospodarowania, która umożliwi taką przeprowadzkę.

>> Nowa wersja portalu DziennikWschodni.pl - przetestuj i wyślij opinię

Hala, w której teraz działa linia przerobowa Kom-Eko ma zaledwie 200 mkw. i jest pozbawiona placu buforowego, na którym można by składować odpady przed ich przetworzeniem.

– Chcemy przenieść tę linię do większej hali, co poprawiłoby warunki pracy – mówi Wojciech Lutek, prezes Kom-Eko.

– Dzięki takiej przeprowadzce nie będziemy musieli już dłużej pracować na 2,5 zmiany. Nie byłaby też konieczna praca w soboty – dodaje prezes.

Praca łatwa nie jest. Na tę właśnie linię trafiają odpady zielone z cmentarzy oraz tzw. odpady wielkogabarytowe, czyli tzw. wystawki, głównie stare meble czy drzwi.

– To trudne odpady – przyznaje Lutek. – Wśród nich trafi się np. wersalka, a w niej jest włóknina, którą się bardzo ciężko rozdrabnia. Nie lepiej jest z wieńcami. Je też ciężko się przerabia, bo najpierw trzeba ręcznie poodcinać wszystkie druty.

Dopiero później można zabrać się za produkcję paliwa, które trafia do chełmskiej cementowni Cemex. W zeszłym roku Kom-Eko przy Metalurgicznej opuściło ponad 28 tys. ton paliwa, w tym spółka chce wytworzyć o 4 tys. ton więcej.

Aby linia mogła przenieść się na sąsiednią nieruchomość konieczna jest zmiana planu zagospodarowania. Uchwała o rozpoczęciu takiej procedury zapadła w Radzie Miasta w maju tego roku. Są już pierwsze efekty.

– Projekt zmiany planu zostanie wyłożony do publicznego wglądu od 25 sierpnia – zapowiada Katarzyna Mieczkowska-Czerniak, rzecznik prezydenta.

– 22 września odbędzie się na jego temat publiczna debata, a uwagi do planu będzie można składać do 6 października – dodaje.

Procedury jeszcze potrwają, plan musi zatwierdzić Rada Miasta. I dopiero, gdy się uprawomocni spółka będzie mogła starać się o decyzję środowiskową i dalsze pozwolenia. Halę już ma. Za 490 tys. zł kupiła ją od PGE.


Śmieć-TV

Internetową telewizję pokazującą proces sortowania i przetwarzania śmieci chce po wakacjach uruchomić Kom-Eko.

– W określony dzień tygodnia, np. w środę od godz. 12 można by wejść na stronę i obejrzeć od początku do końca, co się dzieje z odpadami – mówi Lutek. We wrześniu spółka chce wystąpić do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na ten cel.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
ghg
k.
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

ghg
ghg (17 sierpnia 2011 o 22:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a wg mnie bardzo ciekawy artykuł jak i sam proces przerabiania odpadów.
Rozwiń
k.
k. (17 sierpnia 2011 o 22:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
po co o tym pisać??????
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!