środa, 24 stycznia 2018 r.

Lublin

Ojciec święty jest wśród nas

  Edytuj ten wpis

W naszym województwie jest 20 pomników polskiego papieża. 26 szkół nosi jego imię. W każdym większym mieście jest ulica lub plac poświęcony Ojcu Świętemu. Jest też szpital jego imienia. Mało tego! Powstaje praca doktorska o pomnikach przedstawiających
Jana Pawła II.

Kazimierz Ożóg, absolwent KUL, jest nauczycielem. Ale każdą wolną chwilę poświęca na swój doktorat o pomnikach papieża. – Żona już trochę narzeka na częste wyjazdy – śmieje się doktorant. – Dlatego chcę już kończyć pracę i w czerwcu się obronić.
W Polsce jest 220 pomników papieża. W naszym województwie: 20. – Najpiękniejszy jest ten z dziedzińca KUL w Lublinie. To w ogóle jeden z lepszych pomników papieża w kraju. Niestety, nie wszystkie takie są. Połowa z nich budzi mieszane uczucia. Choćby pod Zamościem czy w Urzędowie... Twarz papieża jest bardzo trudna do pokazania. A na dodatek każdy ją zna i od razu wychwyci wszelkie różnice między pomnikiem a prawdziwym obliczem.
Co gorsza, podczas swoich podróży po Polsce Kazimierz Ożóg spotkał się już z papieską bombonierką. – I tekturową figurką papieża. Do składania.
Na szczęście nie wszyscy tak robią. Zespół Placówek Szkolnych w Przewłoce koło Parczewa nosi imię Jana Pawła II od 16 maja 2002 r. – Rzuciłem takie hasło dla samorządu uczniowskiego – wspomina Władysław Rzemieniecki, dyrektor szkoły. – Było jeszcze kilku kandydatów na patrona. M.in. ksiądz Twardowski, Sienkiewicz i król Jagiełło. Ale wygrał papież.
Z uroczystości nadania imienia w szkole pozostała też kaseta. – Wszystko nagraliśmy i mamy film dydaktyczny – cieszy się dyrektor Rzemieniecki.
Na Lubelszczyźnie imię papieża nosi 13 podstawówek, 7 gimnazjów, jedno liceum i pięć zespołów szkół. Ale już „papieski” szpital jest tylko jeden. W Zamościu. W Urzędzie Marszałkowskim, któremu podlegają miejskie szpitale, nie ma też żadnych nowych wniosków ze służby zdrowia o nadanie imienia Jana Pawła II.
Nie ma natomiast w naszym województwie większego miasta bez ulicy Jana Pawła II. Jest w Lublinie, Zamościu i w Białej Podlaskiej. W Chełmie dla odmiany jest plac im. Jana Pawła II.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!