sobota, 17 lutego 2018 r.

Lublin

Opóźni się konkurs na projekt placu Litewskiego

  Edytuj ten wpis
Dodano: 31 marca 2009, 22:19
Autor: DOMINIK SMAGA

Międzynarodowy konkurs na projekt przebudowy placu miał być ogłoszony do wczoraj. Nic z tego. Konserwator zabytków ma zastrzeżenia do dokumentów Ratusza. Dziś miejscy architekci zasiądą nad papierami.

Rzecz dotyczy opracowanych przez Ratusz wytycznych do międzynarodowego konkursu architektonicznego na projekt placu. Dokument określa, co wolno, a czego nie wolno na placu zmieniać, a uczestnicy konkursu muszą się tego trzymać. Wcześniej spis wymogów musi zaakceptować konserwator zabytków, bo plac podlega jego ścisłej ochronie.

Ale pozytywnej opinii nie ma. Jest za to długa lista uwag. - Wskazane jest dopracowanie wytycznych - stwierdza Halina Landecka, wojewódzki konserwator zabytków w piśmie do Ratusza.

* Landecka stwierdza, że spis wytycznych nie określa najważniejszej cechy tego miejsca: jako placu z ogrodami. - Celem konkursu winno być podniesienie jakości i atrakcyjności placu do poziomu godnego metropolii europejskiej - podkreśla konserwator. I wytyka urzędnikom, że w jednym miejscu mówią o "placu przy ulicy”, w innym zaś, że deptak ma być przedłużony do ul. 3 Maja.

Druga sprawa to zieleń. Ratusz zastrzegł w wytycznych, że wymieniona ma być cała roślinność poza pomnikami przyrody. * Landecka się na to nie zgadza i pisze, że miasto powinno raczej przeprowadzić przegląd zieleni i zachować to, co jest wartościowe, nawet, jeśli są to samosiejki nie mające nic wspólnego z zabytkowym drzewostanem.

Konserwator krytykuje też inne zapisy. * Choćby ten o podwyższeniu pomnika Unii Lubelskiej: "zapewne nie chodziło autorom o nadbudowę lecz uformowanie kopca!”. * Landecka nie godzi się również na ulokowanie w parterze zabytkowych pałaców (dziś budynki UMCS - przyp. red.) lokali otwartych dla mieszkańców wypoczywających na placu. W zamian proponuje stworzenie tu dziedzińców dla studentów.

* Ratuszowi dostało się też za zbyt nieprecyzyjny zapis dopuszczający zaprojektowanie nowych pomników Konstytucji 3 Maja i Nieznanego Żołnierza. * Domaga się też od miasta dokładnego określenia wielkości poziemnych obiektów, których budowę dopuszcza Ratusz.

* Wątpliwości pojawiają się nawet w sprawie uliczki przed budynkami UMCS. Ratusz chce "ograniczenia jej roli”. To kolejny, zdaniem Landeckiej, zbyt nieprecyzyjny zapis. Konserwator podkreśla też, że kłóci się to z projektem przebudowy skrzyżowania ul. 3 Maja i Radziwiłłowskiej, który dopuszcza ruch pojazdów przed pałacami.

- W środę uwagami zajmie się nasz zespół architektów - zapowiada Iwona Blajerska, rzecznik Ratusza. Miasto zdecyduje co może poprawić i nową listę ponownie wyśle konserwatorowi. - Chcemy, by konkurs mógł być ogłoszony jak najszybciej - dodaje Blajerska.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
jack
ms
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

jack
jack (1 kwietnia 2009 o 09:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Już nie mieliście jakiegoś ładnego zdjęcia np. matki z dzieckiem? tylko ćpuna???
Rozwiń
ms
ms (1 kwietnia 2009 o 08:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak nie ekolodzy to konserwatorzy!!1 - czy to jakaś zmowa, czy ogólnospołeczna akcja: "Samosiejki ważniejsze od ludzi"
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!