piątek, 23 marca 2018 r.

Lublin

Order od papieża

  Edytuj ten wpis
Dodano: 7 czerwca 2002, 19:49
Autor: (pap, z)

Order św. Grzegorza Wielkiego – wysokie odznaczenie papieskie – otrzymał prof. Antoni Stępień, filozof z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. KUL obchodził wczoraj swoje święto patronalne.

Order wręczył Wielki Kanclerz KUL abp Józef Życiński. Papież przyznał to odznaczenie prof. Stępniowi za wkład w rozwój filozofii chrześcijańskiej.
– To wyraz podziękowania za dialog z marksizmem w czasach, kiedy pod dyktando jedynej słusznej filozofii usiłowano budować filozoficzne refleksje. Szczególnie za obecną w twórczości profesora umiejętność syntezy między dowartościowaniem racjonalności i otwarciem na ponadracjonalną kontemplację – powiedział metropolita lubelski abp
J. Życiński.
Prof. Antoni Stępień jest kierownikiem Katedry Teorii Poznania KUL. Zajmuje się m.in. teorią poznania, metodologią nauk filozoficznych, a także estetyką – zwłaszcza filmu. Jest autorem ponad 200 publikacji, w tym redaktorem i współautorem opracowania „Wobec filozofii marksistowskiej. Polskie doświadczenia”.
Order św. Grzegorza należy do najwyższych odznaczeń, przyznawanych przez papieża. Przyznawany jest za zasługi dla Kościoła. Kawalerowie orderu w czasie uroczystości mogą być bardzo blisko papieża w roli honorowych gwardzistów. Ustanowił go papież Grzegorz XVI w 1831 roku.
Order został wręczony w czasie święta patronalnego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego obchodzonego w uroczystość Najświętszego Serca Jezusowego. KUL od
1918 r. kształci inteligencję katolicką i duchowieństwo. Obecnie studiuje tu ok. 18 tys. studentów.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!