środa, 24 maja 2017 r.

Lublin

Order od papieża

Dodano: 7 czerwca 2002, 19:49
Autor: (pap, z)

Order św. Grzegorza Wielkiego – wysokie odznaczenie papieskie – otrzymał prof. Antoni Stępień, filozof z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. KUL obchodził wczoraj swoje święto patronalne.

Order wręczył Wielki Kanclerz KUL abp Józef Życiński. Papież przyznał to odznaczenie prof. Stępniowi za wkład w rozwój filozofii chrześcijańskiej.
– To wyraz podziękowania za dialog z marksizmem w czasach, kiedy pod dyktando jedynej słusznej filozofii usiłowano budować filozoficzne refleksje. Szczególnie za obecną w twórczości profesora umiejętność syntezy między dowartościowaniem racjonalności i otwarciem na ponadracjonalną kontemplację – powiedział metropolita lubelski abp
J. Życiński.
Prof. Antoni Stępień jest kierownikiem Katedry Teorii Poznania KUL. Zajmuje się m.in. teorią poznania, metodologią nauk filozoficznych, a także estetyką – zwłaszcza filmu. Jest autorem ponad 200 publikacji, w tym redaktorem i współautorem opracowania „Wobec filozofii marksistowskiej. Polskie doświadczenia”.
Order św. Grzegorza należy do najwyższych odznaczeń, przyznawanych przez papieża. Przyznawany jest za zasługi dla Kościoła. Kawalerowie orderu w czasie uroczystości mogą być bardzo blisko papieża w roli honorowych gwardzistów. Ustanowił go papież Grzegorz XVI w 1831 roku.
Order został wręczony w czasie święta patronalnego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego obchodzonego w uroczystość Najświętszego Serca Jezusowego. KUL od
1918 r. kształci inteligencję katolicką i duchowieństwo. Obecnie studiuje tu ok. 18 tys. studentów.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24