Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

28 marca 2014 r.
20:45
Edytuj ten wpis

Otworzą furtkę dla aut z Wielkiej Brytanii. Specjaliści: Angliki nas nie zaleją

1 13 A A

Za kilka miesięcy będzie można rejestrować auta z kierownicą po prawej stronie. Specjaliści nie spodziewają się, że zaleje nas fala tanich aut z Anglii, policja ma jednak pewne obawy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Dziś warunkiem rejestracji samochodu w Polsce jest to, aby układ kierowniczy znajdował się po lewej stronie, albo został przeniesiony, czyli poddany tzw. przekładce. Polska długo nie zgadzała się na wprowadzenie przepisów, które umożliwiałyby rejestrację samochodów z Anglii bez przeróbek. Batalia przeszła wszystkie instancje, aż trafiła do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu. 20 marca sędziowie nakazali Polsce dostosowanie prawa do możliwości rejestracji pojazdów z kierownicą po prawej stronie. - Po analizie uzasadnienia, Polska niezwłocznie przystąpi do prac mających na celu dostosowanie prawa w zakresie przedstawionym w orzeczeniu Trybunału - mówi Piotr Popa, rzecznik prasowy ministerstwa transportu. Urzędników czeka sporo pracy, bo konieczne będą zmiany w ustawie Prawo o ruchu drogowym, a stosowne poprawki dotyczyć będą także rozporządzenia w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz ich obowiązkowego wyposażenia, rozporządzenia w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów oraz wzorów dokumentów stosowanych przy tych badaniach. Czy po otwarciu furtki dla aut z Wielkiej Brytanii, zaleje nas fala używanych samochodów z kierownicą po prawej stronie? Specjaliści nie przewidują boomu. - Mimo, że w Anglii auta z drugiej ręki są znacznie tańsze niż na kontynencie, nawet o 20 proc., to w Polsce nie cieszą się popularnością - mówi Paweł Lankamer z Marketu Samochodowego w lubelskim E.Leclerc. - Już teraz z cudem graniczy sprzedaż „anglika” po przekładce, czyli z kierownicą po lewej stronie. Myślę, że w przypadku prawostronnych „anglików” powtórzy się sytuacja sprzed lat, dotycząca samochodów z USA. W 2007 roku dzięki mocnej złotówce masowo sprowadzano używane wozy zza oceanu. Dziś są one o 20-25 proc. tańsze od identycznych modeli z Europy. I nikt ich nie chce kupować - dodaje Lankamer. Argumentem przeciwko rejestracji samochodów z Anglii było to, że mogą one stwarzać zagrożenia w ruchu drogowym. - Np. podczas wyprzedzania dużych pojazdów - ciężarówek czy autobusów. Gdy kierowca jedzie sam, to musi mocno „wychylić” się na przeciwny pas ruchu. To może być niebezpieczne - tłumaczy komisarz Robert Koźlak, szef Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

Komentarze 13

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Edo / 3 stycznia 2015 o 20:13

Same bzdóry. Niedawno nabylem "anglika" i niemal niema różnicy w podczas jazdy... Najwięcej gadają o trudności w wyprzedzaniu a jest to najmniejszy problem, nie odczuwa sie zadnej różnicy jesli robisz to zgodnie z przepisami (a to co piszą "experci" to pewnie nigdy nie jezdzili takim autem a po drugie chyba nie wiedzą jakie są przepisy dotyczące tego manewru skoro piszą takie pierdoły) Polecam Anglika :)

Avatar
ella / 29 marca 2014 o 12:32

Panie dziennikarzu, przenieśli trybunał do Luxemburga? hmmm to pan powinien odpowiadac za takie głupoty przed sądem rejonowym w Hadze :) i te pedały "odwrotnie..." szanowna redakcjo dajcie znać na maila jak będziecie szukać korektora. dno i wodorosty

Avatar
Gość / 29 marca 2014 o 07:39

Samochody musiały być tańsze.No bo po co samochód którego nie można zarejestrować i legalnie jeździć,Samochody były przeznaczone w większości na części zamienne. Pojazdy z kierownicą po stronie prawej  wcale w Polsce nie będą tańsze, gdyż różnicę w cenie skonsumuje sprowadzający  pośrednik.

Nie będą tanie ale nie z tego powodu Angole jak poczują zejście tych aut do  Polski i Europy wschodniej sami podniosą ceny,nie będą oddawać za pól darmo

Nie będą tanie ale nie z tego powodu Angole jak poczują zejście tych aut do  Polski i Europy wschodniej sami podniosą ceny,nie będą oddawać za pól darmo

rozwiń
Avatar
olo / 29 marca 2014 o 07:26

Samochody musiały być tańsze.No bo po co samochód którego nie można zarejestrować i legalnie jeździć,Samochody były przeznaczone w większości na części zamienne. Pojazdy z kierownicą po stronie prawej  wcale w Polsce nie będą tańsze, gdyż różnicę w cenie skonsumuje sprowadzający  pośrednik.

Avatar
środkowy pedał / 29 marca 2014 o 00:04

Pedały są takie same na całym świecie!!!   zawsze im chodzi tylko o rurę wydechową albo drążek zmiany biegów......zaraza jedna..ehhh

Avatar
;) / 28 marca 2014 o 23:31

pasażer będzie kierował ???? jak teraz po prawej będzie kierownica ;)))

Avatar
stary kierowca / 28 marca 2014 o 22:32

Żabojadom chyba zawdzięczamy, że logiczniejszy i praktyczniejszy sposob jazdy po lewej stronie zostal zmieniony. Pedały oczywiście są tak samo, a zmiana biegow lewą ręką powoduje,że lepiej trzymamy kierownicę podczas tej czynności. Zresztą chyba większość świata i tak jeździ dalej po lewej stronie.

Faktem jednak jest, że w ruchu prawostronnym, szczegolnie u nas, gdzie brak kultury jazdy, kierownica po prawej znacznie zmniejsza bezpieczeństwo.

Avatar
RODZICE / 28 marca 2014 o 22:07

ZS ZYGMUNTA CHMIELEWSKIEGO W NAŁECZOWIE TO NAJGORSZA SZKOŁA W OKOLICY !!

NIE POSYŁAJCIE TAM SWOICH DZIECI BO BĘDZIECIE ŻAŁOWAĆ

Avatar
Gość / 28 marca 2014 o 22:03
Oj niech ciemnota mysli ze tym sie jezdzi tylem do przodu przynajmniej mniej idiotow bedzie chetna do kupna anglika...
Avatar
bvb / 28 marca 2014 o 21:49

angielski pedał gazu jest z lewej strony! jak można jechać samochodem i mieć gaz po lewej stronie, hamulec też jest w środku a sprzęgło z prawej strony. Ja nie rozumiem jak jechać samochodem i mić sprzęgło z prawej strony. Angliki będą oślepiać innych bo mają odwrotne światła, ogólnie anglik to jest badziewie do d.py , ja bym tego nie chciał nawt za darmo a policja powinna je.bać za byle co tych którzy zdecydują się jechać takimi cudakami. Ityle w tym temacie.

Kolego ty chyba jesteś całkiem już nienormalny. Poziom tojego kretynizmu zwala z nóg. Czego ty się nawdychałeś? ANGLIKI MAJĄ IDENTYCZNE USTAWIENIE PEDAŁÓW JAK AUTA W RUCHU PRAWOSTRONNYM. PRAWĄ NOGĄ OBSŁUGUJESZ GAZ I HAMULEC A LEWĄ SPRZĘGŁO. Wiesz zastanów się co ty pierd*lisz? Albo idź i do okulisty i do psychiatry.

Kolego ty chyba jesteś całkiem już nienormalny. Poziom tojego kretynizmu zwala z nóg. Czego ty się nawdychałeś? ANGLIKI MAJĄ IDENTYCZNE USTAWIENIE PEDAŁÓW JAK AUTA W RUCHU PRAWOSTRONNYM. PRAWĄ NOGĄ OBSŁUGUJESZ GAZ I HAMULEC A LEWĄ SPRZĘGŁO. Wiesz zastanów się co ty pierd*lisz? Albo idź i do okulisty i do psychiatry.

rozwiń
Avatar
Edo / 3 stycznia 2015 o 20:13

Same bzdóry. Niedawno nabylem "anglika" i niemal niema różnicy w podczas jazdy... Najwięcej gadają o trudności w wyprzedzaniu a jest to najmniejszy problem, nie odczuwa sie zadnej różnicy jesli robisz to zgodnie z przepisami (a to co piszą "experci" to pewnie nigdy nie jezdzili takim autem a po drugie chyba nie wiedzą jakie są przepisy dotyczące tego manewru skoro piszą takie pierdoły) Polecam Anglika :)

Avatar
ella / 29 marca 2014 o 12:32

Panie dziennikarzu, przenieśli trybunał do Luxemburga? hmmm to pan powinien odpowiadac za takie głupoty przed sądem rejonowym w Hadze :) i te pedały "odwrotnie..." szanowna redakcjo dajcie znać na maila jak będziecie szukać korektora. dno i wodorosty

Avatar
Gość / 29 marca 2014 o 07:39

Samochody musiały być tańsze.No bo po co samochód którego nie można zarejestrować i legalnie jeździć,Samochody były przeznaczone w większości na części zamienne. Pojazdy z kierownicą po stronie prawej  wcale w Polsce nie będą tańsze, gdyż różnicę w cenie skonsumuje sprowadzający  pośrednik.

Nie będą tanie ale nie z tego powodu Angole jak poczują zejście tych aut do  Polski i Europy wschodniej sami podniosą ceny,nie będą oddawać za pól darmo

Nie będą tanie ale nie z tego powodu Angole jak poczują zejście tych aut do  Polski i Europy wschodniej sami podniosą ceny,nie będą oddawać za pól darmo

rozwiń
Avatar
olo / 29 marca 2014 o 07:26

Samochody musiały być tańsze.No bo po co samochód którego nie można zarejestrować i legalnie jeździć,Samochody były przeznaczone w większości na części zamienne. Pojazdy z kierownicą po stronie prawej  wcale w Polsce nie będą tańsze, gdyż różnicę w cenie skonsumuje sprowadzający  pośrednik.

Avatar
środkowy pedał / 29 marca 2014 o 00:04

Pedały są takie same na całym świecie!!!   zawsze im chodzi tylko o rurę wydechową albo drążek zmiany biegów......zaraza jedna..ehhh

Avatar
;) / 28 marca 2014 o 23:31

pasażer będzie kierował ???? jak teraz po prawej będzie kierownica ;)))

Avatar
stary kierowca / 28 marca 2014 o 22:32

Żabojadom chyba zawdzięczamy, że logiczniejszy i praktyczniejszy sposob jazdy po lewej stronie zostal zmieniony. Pedały oczywiście są tak samo, a zmiana biegow lewą ręką powoduje,że lepiej trzymamy kierownicę podczas tej czynności. Zresztą chyba większość świata i tak jeździ dalej po lewej stronie.

Faktem jednak jest, że w ruchu prawostronnym, szczegolnie u nas, gdzie brak kultury jazdy, kierownica po prawej znacznie zmniejsza bezpieczeństwo.

Avatar
RODZICE / 28 marca 2014 o 22:07

ZS ZYGMUNTA CHMIELEWSKIEGO W NAŁECZOWIE TO NAJGORSZA SZKOŁA W OKOLICY !!

NIE POSYŁAJCIE TAM SWOICH DZIECI BO BĘDZIECIE ŻAŁOWAĆ

Avatar
Gość / 28 marca 2014 o 22:03
Oj niech ciemnota mysli ze tym sie jezdzi tylem do przodu przynajmniej mniej idiotow bedzie chetna do kupna anglika...
Avatar
bvb / 28 marca 2014 o 21:49

angielski pedał gazu jest z lewej strony! jak można jechać samochodem i mieć gaz po lewej stronie, hamulec też jest w środku a sprzęgło z prawej strony. Ja nie rozumiem jak jechać samochodem i mić sprzęgło z prawej strony. Angliki będą oślepiać innych bo mają odwrotne światła, ogólnie anglik to jest badziewie do d.py , ja bym tego nie chciał nawt za darmo a policja powinna je.bać za byle co tych którzy zdecydują się jechać takimi cudakami. Ityle w tym temacie.

Kolego ty chyba jesteś całkiem już nienormalny. Poziom tojego kretynizmu zwala z nóg. Czego ty się nawdychałeś? ANGLIKI MAJĄ IDENTYCZNE USTAWIENIE PEDAŁÓW JAK AUTA W RUCHU PRAWOSTRONNYM. PRAWĄ NOGĄ OBSŁUGUJESZ GAZ I HAMULEC A LEWĄ SPRZĘGŁO. Wiesz zastanów się co ty pierd*lisz? Albo idź i do okulisty i do psychiatry.

Kolego ty chyba jesteś całkiem już nienormalny. Poziom tojego kretynizmu zwala z nóg. Czego ty się nawdychałeś? ANGLIKI MAJĄ IDENTYCZNE USTAWIENIE PEDAŁÓW JAK AUTA W RUCHU PRAWOSTRONNYM. PRAWĄ NOGĄ OBSŁUGUJESZ GAZ I HAMULEC A LEWĄ SPRZĘGŁO. Wiesz zastanów się co ty pierd*lisz? Albo idź i do okulisty i do psychiatry.

rozwiń