wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Lublin

Pacjenci zgłaszają: Takiego leczenia nie było

  Edytuj ten wpis
Dodano: 10 maja 2014, 08:00

Wizyta u dentysty, porada specjalisty, recepta na leki refundowane. Do lubelskiego NFZ wpłynęło już kilkadziesiąt zgłoszeń od pacjentów, którzy w swojej historii leczenia odkryli świadczenia, z których nie korzystali.

Historię leczenia można prześledzić w Internecie dzięki Zintegrowanemu Informatorowi Pacjenta. Każdy ubezpieczony może sprawdzić, jakie świadczenia medyczne figurują przy jego nazwisku, i ile NFZ za nie zapłacił. System, z którego można korzystać od lipca ub. roku, cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Konto w ZIP założyło blisko 39 tysięcy osób. - Głównym celem informatora jest realizacja prawa pacjenta do informacji - wyjaśnia Małgorzata Bartoszek, rzecznik lubelskiego NFZ.

Udostępnienie historii leczenia pacjentów pozwala także na wyłapanie pomyłek i nieuczciwych praktyk świadczeniodawców. Pacjenci, którzy przeczytali w systemie o leczeniu, z którego nie korzystali, mogą zgłosić to do NFZ. Do lubelskiego oddziału wpłynęło już 80 takich sygnałów. - Najwięcej przypadków dotyczyło porad specjalistycznych, świadczeń stomatologicznych, recept na leki refundowane i leczenia szpitalnego. Każde zgłoszenie wyjaśniamy - tłumaczy Bartoszek. - Zakończyliśmy rozpatrywanie 43 zgłoszeń. 41 oceniono jako zasadne.

Pacjenci kwestionowali m.in. wizyty u pulmonologa, dermatologa i logopedy. Pojawiły się również fikcyjne problemy stomatologiczne, leczenie zębów, a także ich wyrywanie. Niektórzy dowiedzieli się, że leżeli w szpitalu na oddziale urazowo-ortopedycznym lub ratunkowym a także o fikcyjnych terminach wizyt w poradni ginekologiczno-położniczej. - Placówki medyczne tłumaczyły się przekazaniem do NFZ błędnego numeru PESEL pacjenta. Twierdziły, że świadczenia zdrowotne zostały udzielone innym pacjentom - mówi Bartoszek. - Zostały wezwane do korekty dokumentów.

Jednak dwa przypadki, których lubelski NFZ nie był w stanie wyjaśnić sam, zgłosił policji. Dotyczą wizyt w poradniach ginekologiczno-położniczych.

Konto w ZIP

Żeby założyć indywidualne konto potrzebny jest numer dowodu osobistego lub paszportu. Po otrzymaniu loginu i hasła można korzystać z systemu. Konto dla dzieci i młodzieży zakładają rodzice lub opiekunowie. Żeby zgłosić problem, wystarczy wydrukować formularz i wysłać go do NFZ.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: NFZ lakarz leczenie pacjenci ZIP
Barbara Ubryk
kot
ktos
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Barbara Ubryk
Barbara Ubryk (10 maja 2014 o 17:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

To jeszcze nic.Najlepsi są lekarze orzecznicy lubelskiego oddziału ZUS którzy potrafią uzdrowić każdego obłożnie chorego gdy ten zjawi się na komisji nie przyznającej renty bo dla nich wszyscy są zdrowi.To jest permanentny stan cudu uzdrawiana o wiele większy od tego dzięki któremu JP II został świętym.

Rozwiń
kot
kot (10 maja 2014 o 09:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ludzie lepiej sprawdzajcie ZIP-em swoje dzieci, szczególnie logopedie.

Rozwiń
ktos
ktos (10 maja 2014 o 09:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

czyli mamy poczatek kolejnej duizej afery    bez winnych  sa tylko pokrzywdzeniu  jak  w POLSCE

Rozwiń
pomysłowy Dobromir
pomysłowy Dobromir (10 maja 2014 o 09:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Dobry jest ten ZIP bo można kontrolować wydatki, ale teraz pora na kolejny krok!

Niech zostanie stworzony system ZIP odpowiedni do kontrolowania komorników, wtedy kiedy prowadzą egzekucji to jest sporo nieprawidłowości w ich pracy i dopisywanych sporo wirtualnych kosztów, zarówno wierzycielom jak i dłużnikom.

Gdyby komornicy byli prawnie zobowiązani do wpisywania swoich działań i kosztów do systemu, np. na stronce cudownego lubelskiego e-Sądu to by dopiero wyszło co u nich się dzieje.

Pomysł nie jest wcale taki absurdalny ponieważ liczba egzekucji stale rośnie, teraz jest już "wyprodukowanych" 6,5 miliona spraw i ich liczba stale rośnie, niebawem co drugi
Polak będzie miał wątpliwą przyjemność kontaktować się z palestrą komorniczą.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!