środa, 21 marca 2018 r.

Lublin

Pacjenci zmarli po przeszczepie od chorego na raka. Lekarz uniewinniony

  Edytuj ten wpis
Autor: (izi)

Sąd rejonowy w Lublinie uniewinnił dziś Andrzeja P., który wydał zgodę na przeszczep nerek od dawcy
Sąd rejonowy w Lublinie uniewinnił dziś Andrzeja P., który wydał zgodę na przeszczep nerek od dawcy

Sąd rejonowy w Lublinie uniewinnił dziś Andrzeja P., który wydał zgodę na przeszczep nerek od dawcy chorego na raka.

Dawcą był 19-letni Grzegorz G. W 2005 r. po tym, jak zachłysnął się lekami, trafił do szpitala przy ul. Jaczewskiego w Lublinie. Był w stanie śmierci mózgowej. Pobrano od niego nerki i przeszczepiono dwojgu pacjentom. Po pewnym czasie obie osoby zachorowały na raka i zmarły.

Okazało się, że dawca miał nowotwór. Pod koniec 2010 r. sąd skazał Andrzeja P., lekarza który zakwalifikował narządy do przeszczepu, na rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata. W czerwcu 2011 r. Sąd Okręgowy w Lublinie uchylił ten wyrok. Proces ruszyły ponownie. Dziś Sąd Rejonowy Lublin-Zachód ogłosił nowy wyrok, tym razem uniewinniający.

Sąd uzasadniał, że chociaż faktycznie przeszczepy miały miejsce i rzeczywiście dwoje pacjentów po pewnym czasie zachorowało i zmarło na raka, to nie można obwiniać za to Andrzeja P. Lekarz miał niewiele czasu, bo zaledwie kilka godzin, żeby zadecydować, czy narządy zostaną im przeszczepione. Podejmując decyzję, zrobił więcej niż musiał, bo zlecił wykonanie dodatkowego badania.

Według opinii biegłego, którą przytaczał sędzia, związek między przeszczepami a śmiercią pacjentów był pośredni. Nie stracili życia, ani wskutek samej operacji, ani jej powikłań, tylko w wyniku choroby, która rozwinęła się później.

– To trochę tak, jakbyśmy zarzucili kierowcy, że spowodował wypadek na skutek przekroczenia prędkości, w sytuacji gdy doszło do wypadku, bo nie zadziałały hamulce – porównywał sędzia.

Dzisiejszy wyrok nie jest jeszcze prawomocny, ale adwokat lekarza nie krył zadowolenia. – Zawsze uważałem, ze w tego typu sprawach o błąd w sztuce powinniśmy oddzielić dwie sprawy: czyli niepowodzenie lecznicze od zawinienia – komentował po ogłoszeniu wyroku Andrzej Maleszyk, obrońca oskarżonego lekarza. – W tej sprawie nie istnieje związek przyczynowo-skutkowy. Mojemu klientowi nie można zarzucić ani lekkomyślności, ani niedbalstwa.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Użytkownik niezarejestrowany
Adam
wacek
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (29 listopada 2016 o 08:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Na podstawie badań osoby dawcy, nie można na stwierdzić jednoznacznie, ze u biorcy nie rozwinie sie jakaś choroba po upływie jakiegoś czasu. Nawet jesli tak sie stanie, to jest to znikomy procent niepowodzeń przeszczepiania
Rozwiń
Adam
Adam (22 października 2012 o 23:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wszystkim plującym życzę żeby musieli w swoim życiu podejmować decyzje o życiu i śmierci na podstawie obrazu przez dziurkę od klucza i żeby byli z tego surowo rozliczani...
Rozwiń
wacek
wacek (22 października 2012 o 18:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Takie wyroki to tylko w polsze.....
Rozwiń
mecenas
mecenas (22 października 2012 o 17:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='ja' timestamp='1350915355' post='686010']
A dowiesz się przecież te konowały zawsze się obronią. tylko ciekawe czy z takim sumieniem można żyć
[/quote]Sądy i sędziowie,wszyscy są TUSKA,wszystko przecież jest niezawisłe.bu.ha.ha.ha. Takie jaja to tylko w tym dzikim kraju.
Rozwiń
dociekliwy
dociekliwy (22 października 2012 o 17:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ile kosztuje taki wyrok,albo kogo trzeba znać? To było ewidentne niedbalstwo. Rozumiem że jak podam komuś truciznę działającą z opóźnieniem i delikwent umrze nie od razu, a po dłuższym czasie to sąd nie znajdzie związku przyczynowo skutkowego?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!