poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Lublin

Palikot rozdaje 20 milionów

  Edytuj ten wpis
Dodano: 20 grudnia 2006, 19:27
Autor: Rafał Panas

Janusz Palikot zainwestuje z własnej kieszeni 20 mln zł w małe i średnie firmy z regionu.

I deklaruje: Przez pierwsze dziesięć lat nie będę na tym zarabiał.

Palikot wchodząc do polityki w ubiegłym roku zapowiedział: Całkowicie kończę z biznesem. Nie będę zarządzał żadną firma, nie będę żadnej reprezentował. Wczoraj poinformował, że zmienił zdanie. - Zainwestuję w startujące lub działające obiecujące firmy z Lubelszczyzny. Moje pieniądze będą dla nich dźwignią, dzięki nim zyskają zdolność do brania kredytów w bankach - mówi Janusz Palikot. Towarzystwo inwestycyjne jego imienia będzie ulokowane w Polsce i Luksemburgu (ze względu na zwolnienia podatkowe).
Polityk rozmawia już z trzema przedsiębiorstwami. Jedno - z branży energii odnawialnych - dopiero startuje. Dwa kolejne potrzebują zastrzyku gotówki, żeby ruszyć. Towarzystwo Palikota pomoże w najbliższych latach 50-60 firmom z różnych dziedzin. Każda może liczyć na zastrzyk gotówki od 0,5 do 1 mln zł. Palikot daje na początek 20 mln zł. Z własnej kieszeni. Ale z funduszami pozyskanymi z innych źródeł kwota ta może sięgnąć 100 mln zł.

Jak to się ma do złożonej wcześniej przez posła obietnicy zaprzestania działalności gospodarczej? - Można powiedzieć, że jestem niekonsekwentny, ale miałem od lokalnych firm wiele próśb o wsparcie. Dotychczas odmawiałem, teraz chcę im pomóc - tłumaczy Palikot. I dodaje: Nie będę zasiadał we władzach towarzystwa. Przez najbliższe 10 lat nie będzie wypłacana dywidenda. Zarobione pieniądze będą inwestowane.
- Nasza gospodarka potrzebuje takich przedsięwzięć - tak nowy biznes Palikota komentuje Katarzyna Kakowska z Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami. - To dopływ pieniędzy dla ludzi, którzy mają pomysły, ale nie mają środków na ich realizację.
W uproszczeniu działa to tak: towarzystwo inwestycyjne, które ma wolny kapitał, wchodzi do innej firmy jako udziałowiec. Po pewnym czasie, o ile interes się dobrze rozwija, towarzystwo sprzedaje swoje udziały. Zarabia i inwestuje w kolejne firmy.
W Polsce podobną działalność do planowanej przez Palikota prowadzi Krajowy Fundusz Kapitałowy SA.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!