poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Lublin

Palikotowcy chcą mistrza ceremonii na świeckie pogrzeby

  Edytuj ten wpis
Dodano: 21 lutego 2013, 15:21

 (sxc.hu)
(sxc.hu)

Ruch Palikota domaga się od prezydenta Lublina powołania świeckiego mistrza ceremonii. Zatrudniony w Urzędzie Stanu Cywilnego miałby prowadzić świeckie pogrzeby.

– Konstytucyjny zapis wolności wyznania powinien stanowić podstawę dla wprowadzenia świeckiego mistrza ceremonii do Urzędu Stanu Cywilnego – pisze w liście do prezydenta Kamil Zinczuk, pełnomocnik Ruchu Palikota w okręgu lubelskim. – Powołując się na tolerancję i racjonalizację sposobu myślenia uważam, że komórka urzędnicza tego typu zaspokoi potrzeby osób nie wpisujących się w kanon żadnego z kościołów czy związków wyznaniowych.

Zinczuk zauważa, że teraz prywatne zakłady pogrzebowe "odpłatnie celebrują tę funkcję pobierając za usługę odpowiednio od 300 do 500 zł, nie uwzględniając kosztów dodatkowych”.

– Kierując się dobrem mieszkańców Lublina, Urząd Miasta powinien zapewnić przeszkolenie odpowiednich urzędników i wpisanie do zakresu działalności Urzędu Stanu Cywilnego instytucji Świeckiego Mistrza Ceremonii Pogrzebowej. Kosz tej usługi powinien wynosić symboliczną kwotę lub być nieodpłatny – pisze Zinczuk.

– Kiedyś na pogrzebach świeckich był taki urzędnik – delegowany z miasta, którego usługi dla mieszkańców były bezpłatne – tłumaczy Michał Kabaciński, poseł Ruchu Palikota z Lublina. – Powinniśmy wrócić do tej formuły.

Co na Ratusz? – Wniosek jeszcze do nas nie wpłynął – mówi Beata Krzyżanowska, rzeczniczka prezydenta Lublina. – Odniesiemy się do niego, gdy wpłynie. M.in., czy w ogóle jest taka możliwość formalno-prawna.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
zula
Józef
folkatka
(20) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

zula
zula (25 lutego 2013 o 11:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Właśnie wpisałam wyrażenie " Mistrz Ceremonii Pogrzebowej Lublin" do google. W Lublinie jest Pan Mirosław Nadratowski który takie pogrzeby prowadzi i z tego co wyczytałam na jego stronie nie ma żadnego problemu z zamówieniem usługi. Jest numer telefonu, nip , wszystko. Jeśli ktoś chce mistrza ok, ale sam za niego zapłaci tak jak inni za księdza. Chcą mistrza do urzędu ok, ale niech dadzą etat skiędzu katolickiemu, popowi prawosławnemu i wszystkim pastorom różnych wyznań. Czemu nie? Zamiast wypłacać diety posłom i dotować partię Palikota można zapłacić im wszystkim.
Rozwiń
Józef
Józef (25 lutego 2013 o 11:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie spotkałem urzędnika, który nawet po przeszkoleniu nadawałby się na mistrza świeckich pogrzebów. Poziom takich uroczystości upadłby na twarz. Coś mi się widzi, że po adoptowaniu katolika Kwasniewskiego Ruch Palikota chce zrobić prezent kościołowi. Dywersja!!! Czułem, że Palikot założył maskę antyklerykalizmu. Kolejne pomysły jego partii tylko mnie w tym utwierdzają
Rozwiń
folkatka
folkatka (21 lutego 2013 o 23:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Taka osoba może byc, czemu nie, ale niech nie będzie to kolejna osoba utrzymywana z publicznych pieniędzy.
Rozwiń
bomba
bomba (21 lutego 2013 o 22:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
kabaret pierwsza klasa, najlepiej powołać nowy urząd w ramach ograniczenia biurokracji i zatrudnić Rodzinę Ruchu Palikota i do roboty!!!
Rozwiń
Paweł
Paweł (21 lutego 2013 o 21:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Z tego co wiem, urząd nie apewnia mistrza ceremoni wyznaniowego więc dlaczego ma zapewniać świeckiego? Jeżeli będzie świecki to w ramach równouprawnienia urząd powinien zapewnić też wyznaniowego np. księdza. Albo jest albo nie ma, a nie jest dla jednych a dla innych nie ma.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (20)

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!