niedziela, 25 marca 2018 r.

Lublin

"Panie naczelniku, mąż zarabia na lewo". Wysyłamy coraz więcej donosów

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 lipca 2013, 19:19

Wysyłamy coraz więcej donosów do urzędów skarbowych. Autorami są członkowie rodzin, sąsiedzi, niezadowoleni klienci. Tylko znikoma ich część rzeczywiście się sprawdza.

W ubiegłym roku do urzędów skarbowych w naszym województwie wpłynęło ponad 1,5 tysiąca donosów. Najwięcej, bo aż 254 listy od "życzliwych”, otrzymał Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie. W tym roku w tym urzędzie jest ich już ponad 100.

– Donosów jest coraz więcej, otrzymujemy po kilka dziennie – przyznaje Dariusz Kordula, z-ca naczelnika I US w Lublinie. – Zdecydowanie przeważają te w formie anonimowego listu napisanego odręcznie, ale coraz częściej dostajemy też e-maile.

Kto i na kogo donosi? – Autorami są zwykle sąsiedzi albo rodzina – wyjaśnia Marek Kostyła, rzecznik Urzędu Kontroli Skarbowej w Lublinie. – Bywa, że żona donosi na byłego męża, że ten osiąga dochody z niezgłoszonej firmy. Przekazuje informacje o miejscu prowadzonej działalności i kontach bankowych.

Zdarza się nawet, że porzucona żona żąda przeprowadzenia kontroli u aktualnej partnerki męża. – Żony donoszą na byłych mężów, mężowie na byłe żony. To klasyka w trakcie albo po rozwodzie, a chodzi oczywiście o podział majątku. Skonfliktowani małżonkowie informują urząd o ich ukrytych dochodach – potwierdza Dariusz Kordula.

Duża część donosów dotyczy wynajmu mieszkania "na czarno”. Ich autorami są najczęściej sąsiedzi, którym przeszkadza rozrywkowe życie prowadzone przez najemców-studentów. Donosimy także na firmy, które – naszym zdaniem – działają w szarej strefie i nie płacą podatków.
– Tu prym wiodą donosy na warsztaty samochodowe, które zresztą rzadko się potwierdzają. Jak można się domyślać, ich autorami są najczęściej niezadowoleni z usługi klienci – wyjaśnia Kordula.

Donosimy najchętniej anonimowo. Nawet jeśli podajemy swoje nazwisko, zazwyczaj jest ono fałszywe. Motywacje bywają różne, ale najczęściej jest to po prostu zawiść, że ktoś ma lepiej. Autorzy listów do skarbówki proszą o sprawdzenie, skąd ktoś ma pieniądze na nowy dom, wycieczkę, czy samochód. Do listu niejednokrotnie załączone są zdjęcia samochodu, który nie daje spokoju autorowi donosu.
Potwierdza się jednak tylko znikoma część donosów. – Ale każdy sygnał; pisemny, czy ustny, anonimowy, czy podpisany musimy sprawdzić. Zajmuje się tym specjalna komórka, która analizuje i weryfikuje donosy – dodaje Kordula.

Cytaty z donosów

* Uprzejmie informujemy, że mieszkanie przy ulicy S. od paru lat jest wynajmowane studentom, którzy rażąco naruszają zasady życia między ludźmi. A Pani R. nie odprowadza podatku od uzyskanego w ten sposób dochodu.. Z uwagi na nasze bezpieczeństwo zmuszeni jesteśmy podpisać nasz donos jako anonim.

* Szanowny Panie Naczelniku, chciałabym zgłosić nieprawidłowości i nadużycia, jakie mają miejsce w sklepie spożywczym należącym do Pana W. Otóż właściciel tego sklepu nie wydaje paragonów z kasy fiskalnej (nie wszystko jest bite na kasę).

DONOSY 2012

Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie 254
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie 149
Urząd Skarbowy w Puławach 123
Urząd Skarbowy w Białej Podlaskiej 121
Urząd Skarbowy w Chełmie 101
Urząd Skarbowy w Zamościu 107
Drugi Urząd Skarbowy w Lublinie 93
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
gość
Stella
Gość
(13) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

gość
gość (26 lipca 2013 o 09:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Jeżeli moi/Twoi rodzice ciężko pracowali przez dziesiątki lat, aby się dorobić tego, co teraz mają -a sąsiad w krótkim czasie nielegalnie się wzbogacił i jeszcze się wymądrza "czego on to nie ma", to co się dziwić, że ludzie są wkurzeni i piszą donosy...

Rozwiń
Stella
Stella (24 lipca 2013 o 16:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

w naszym pieprzonym kraju nie da się uczciwie żyć, pracuję 35 lat uczciwie i co mam 1400 zł netto, tnie warto być uczciwym

Czemuś biedny ???  boś jest głupi i uczciwy.    ps.  To nie do Ciebie, ale stare polskie powiedzenie.

Rozwiń
Gość
Gość (24 lipca 2013 o 16:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

w naszym pieprzonym kraju nie da się uczciwie żyć, pracuję 35 lat uczciwie i co mam 1400 zł netto, tnie warto być uczciwym

Rozwiń
VINNSENT. J. KORYTO
VINNSENT. J. KORYTO (24 lipca 2013 o 12:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

pod Nową handlują fajkami osoby które oficjalnie sa bezrobotne! I nie ukrywają tego!

Fajki są wprowadzane do ponownego obiegu,celem łatania dziury budżetowej,z fotoradarami nie wyszło, a DZIURA się robi zaje.bista. Osoby są nie do ruszenia i pod specjalną ochroną, i nie wywlekaj już tego tematu bo POLACY patrzą.

Rozwiń
napicat Seventh
napicat Seventh (24 lipca 2013 o 12:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

W niemczech to normalna sprawa, jeśli sasiad robi jakiś syf to od razu nan iego doniosą i jest porządek. To śpóścizna to komuchach u nas ludzie nie donoszą, bo to wstyd i hańba. Zresztą nawet czesto policja nie interweniuje, bo po co.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (13)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!