sobota, 24 marca 2018 r.

Lublin

Muzeum na Majdanku dostało unikatowe dokumenty nt. więźniarki Heleny Pawluk

Dodano: 30 stycznia 2017, 18:16
Autor: TOMA

Blisko 100 dokumentów związanych z życiem lublinianki Heleny Pawluk trafiło do zbiorów Państwowego Muzeum na Majdanku. Część z nich niebawem zobaczymy na muzealnych ekspozycjach

W przekazanej muzeum kolekcji znajdują się fotografie, dokumenty i przedmioty osobiste kobiety, która za udzielenie pomocy żydowskiemu więźniowi sama trafiła do obozu na Majdanku, a następnie do więzienia na Zamku.

- Otrzymaliśmy je od wnuka pani Heleny. Po tym, jak w telewizji zobaczył, że otrzymaliśmy rysunek wykonany przez jedną z więźniarek obozu. Wraz z żoną uznali, że nasza placówka będzie najwłaściwszym miejscem dla pamiątek po babci – mówi Agnieszka Kowalczyk-Nowak, rzecznik prasowy Państwowego Muzeum na Majdanku.

Najcenniejszym nabytkiem jest akt oskarżenia Heleny Pawluk za udzielenie pomocy w ucieczce z Majdanka więźniowi żydowskiemu sporządzony przez niemiecką prokuraturę. Najstarszy dokument to legitymacja szkolna wystawiona 2 października 1916 roku przez Helenę Czarniecką, przełożoną Żeńskiego Gimnazjum Filologicznego w Lublinie. Wśród materiałów są również grypsy wysyłane z obozu na Majdanku czy przedmioty osobiste należące do Heleny Pawluk - sukienna saszetka z okresu uwięzienia na Zamku, w której kobieta przechowywała papier listowy, ołówek, koperty i znaczki pocztowe.

Helena Pawluk z d. Błeszyńska urodziła się w 1899 roku w Chmielu. Dzieciństwo i młodość spędziła w Lublinie. W czasie niemieckiej okupacji była zaangażowana w działalność konspiracyjną. 23 października 1943 roku została aresztowana za pomoc w ucieczce z Majdanka żydowskiemu więźniowi, dr. Naumowi Pryłuckiemu, którego następnie przez pięć dni ukrywała. Z karą śmierci osadzono ją w obozie na Majdanku, a 7 stycznia 1944 roku przeniesiono do więzienia na Zamku. Szczęśliwie przetrwała czas niewoli i opuściła więzienne mury 22 lipca 1944 roku. Zmarła w 1994 roku w Warszawie.

Za swoją działalność oraz zasługi otrzymała odznaczenia rangi państwowej, m.in. Krzyż Oświęcimski, Medal Zwycięstwa i Wolności oraz Odznakę Grunwaldzką.

WIDEO

olo
Użytkownik niezarejestrowany
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

olo
olo (30 stycznia 2017 o 21:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Polak pomógł Żydowi nawet za cenę swojego życia i to jest piękne
Rozwiń
Gość
Gość (30 stycznia 2017 o 20:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
w czasie wojny ludzie walczyli, poświęcali swoje życie, a teraz kłamcy, oszuści rozkradają ten kraj. Zgroza.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!