Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

8 lutego 2009 r.
17:44
Edytuj ten wpis

Parafia nie chce już prowadzić "Jadwisi" (wideo)

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 13 A A

Proboszcz parafii na Felinie chce zlikwidować jedyne w dzielnicy przedszkole. Ratuszowi tłumaczy, że ma dużo innej pracy. Na rozmowę z rodzicami nie znajduje czasu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
"Jadwisia” powstała pięć lat temu z inicjatywy proboszcza parafii pw. Trójcy Przenajświętszej. To jedyne przedszkole w tej dzielnicy, mieści się w pomieszczeniach wynajętych od Szkoły Podstawowej nr 52 przy ul. Jagiełły. Do czterech oddziałów uczęszcza setka dzieci. Kościelna placówka ma status publicznej i korzysta z dotacji Urzędu Miasta.

- Pokrywamy wszystkie koszty utrzymania przedszkola - informuje Barbara Czołowska, zastępca dyrektora miejskiego Wydziału Oświaty i Wychowania.
Nieoczekiwanie ks. Jan Bielak, proboszcz parafii, oświadczył, że z końcem sierpnia chce zlikwidować przedszkole - jak stwierdził to w piśmie do Urzędu Miasta - "z uwagi na to, że wzrastają zadania parafii, m.in. wiele różnych działań duszpasterskich oraz planowana jest budowa domu parafialnego”. W piśmie tym proboszcz prosi o założenie na Felinie miejskiego przedszkola, które przejęłoby opiekę nad dziećmi.



Rodzice są zdumieni. - Nie było żadnych sygnałów, że proboszcz chce zamknąć "Jadwisię” - przyznaje Małgorzata Kotowska z przedszkolnej rady rodziców. Członkowie rady dostali tylko zaproszenie na wtorkowe wyjazdowe posiedzenie Komisji Oświaty działającej przy Radzie Miasta. - Prosiliśmy proboszcza o rozmowę. Powiedział tylko, że spotkanie będzie we wtorek - mówi Tomasz Kleczek, wiceprzewodniczący rady rodziców.
Ratusz nie może zgodnie z prawem przejąć przedszkola, a jedynie założyć nowe. I taki ma plan. Uchwałę w sprawie zamiaru utworzenia takiej placówki Rada Miasta ma przyjąć 19 lutego.
Nowe przedszkole ma mieścić się w tych samych pomieszczeniach. Rodzice chcą, by pracowali w nim także ci sami nauczyciele. - Ta kadra docierała się pięć lat. Szkoda by było tego zmarnować - mówi Kotowska. - Nasze dzieci już się zżyły z tymi nauczycielami - dodaje Kleczek.
- Będziemy się starać, by kadra pozostała - deklaruje Czołowska. - Dobrze, by dzieci pozostały pod opieką nauczycieli, których znają.
By móc zlikwidować przedszkole, proboszcz musi do końca lutego powiadomić o swych planach radę rodziców, radę pedagogiczną i uzyskać opinię kuratorium.

Komentarze 13

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
zaza / 10 lutego 2009 o 01:21
KOMINIARZ napisał:
KSIĄDZ niech sie teraz zajmie swoją polityką do której jest stworzony
gdyż nie można liczyć na niego w żadnej sprawie
po prostu się do niczego nie nadaje
jedyne co potrafi to chodzić po tacy tylko w czasie MSZY i żebrać o każdą złotówkę
nawet nie ma dobrego kontaktu z dziećmi a co dopiero z PARAFIANAMI

ale bełkot, nie jesteś ani odkrywczy ani tówrczy, feeeee....
Avatar
KOMINIARZ / 9 lutego 2009 o 21:44
KSIĄDZ niech sie teraz zajmie swoją polityką do której jest stworzony
gdyż nie można liczyć na niego w żadnej sprawie
po prostu się do niczego nie nadaje
jedyne co potrafi to chodzić po tacy tylko w czasie MSZY i żebrać o każdą złotówkę
nawet nie ma dobrego kontaktu z dziećmi a co dopiero z PARAFIANAMI
Avatar
KOMINIARZ / 9 lutego 2009 o 21:32
KSIĄDZ niech sie teraz zajmie swoją polityką do której jest stworzony
gdyż ni można liczyć na niego w żadnej sprawie nie można
po prostu się do niczego nie nadaje
jedyne co potrafi to chodzić po tacy tylko w czasie MSZY i żebrać o każdą złotówkę
Avatar
zaza / 9 lutego 2009 o 16:15
za napisał:
A widzicie kase dawaliście a teraz mają pałace nie plebanie i was w h... robia darmozjady.

Sprawdza się w twoim przypadku zasada, że darmozjad w każdym widzi darmoxjada.
Avatar
anna_maria_76 / 9 lutego 2009 o 15:25
gibbon napisał:
Możesz sprecyzowac?

Mogę. Księdzu zaproponowano pieniądze na rozbudowę parafii lub sfinansowanie czegoś dla kościoła.Tylko tyle ksiądz mi powiedział. Nie powiedział nazwisk.Był oburzony.Nie tędy droga.Parafia z prowadzenia przedszkola nie miała dochodów.Wszystko robiono dla dobra dzieci,ale komuś się to nie podoba najwyraźniej bo chce zniszczyć po drodze kilka osób dla forsy.Dziwię się tylko,że rodzice tak bezgranicznie ufają w zapewnienia pani dyrektor...
Avatar
za / 9 lutego 2009 o 15:17
A widzicie kase dawaliście a teraz mają pałace nie plebanie i was w h... robia darmozjady.
Avatar
gibbon / 9 lutego 2009 o 14:57
anna_maria_76 napisał:
Ksiądz lubi dzieci.Zawsze powtarzał,że trzeba myśleć przede wszystkim o nich.Ale jak ktoś uczciwemu proboszczowi proponuje pieniądze na parafię...to się chyba wkurzył!!!

Możesz sprecyzowac?
Avatar
~men_53~ / 9 lutego 2009 o 13:15
To proste. Należy zaprzestać chodzenia do kościoła. Ksiądz będzie miał dużo czasu i bę
dzie mógł prowadzić przedszkole.
Avatar
anna_maria_76 / 9 lutego 2009 o 12:54
Ksiądz lubi dzieci.Zawsze powtarzał,że trzeba myśleć przede wszystkim o nich.Ale jak ktoś uczciwemu proboszczowi proponuje pieniądze na parafię...to się chyba wkurzył!!!
Avatar
bree / 9 lutego 2009 o 12:25
to bardzo Dziwne??? Ksiądz który nie lubi dzieci....
Avatar
zaza / 10 lutego 2009 o 01:21
KOMINIARZ napisał:
KSIĄDZ niech sie teraz zajmie swoją polityką do której jest stworzony
gdyż nie można liczyć na niego w żadnej sprawie
po prostu się do niczego nie nadaje
jedyne co potrafi to chodzić po tacy tylko w czasie MSZY i żebrać o każdą złotówkę
nawet nie ma dobrego kontaktu z dziećmi a co dopiero z PARAFIANAMI

ale bełkot, nie jesteś ani odkrywczy ani tówrczy, feeeee....
Avatar
KOMINIARZ / 9 lutego 2009 o 21:44
KSIĄDZ niech sie teraz zajmie swoją polityką do której jest stworzony
gdyż nie można liczyć na niego w żadnej sprawie
po prostu się do niczego nie nadaje
jedyne co potrafi to chodzić po tacy tylko w czasie MSZY i żebrać o każdą złotówkę
nawet nie ma dobrego kontaktu z dziećmi a co dopiero z PARAFIANAMI
Avatar
KOMINIARZ / 9 lutego 2009 o 21:32
KSIĄDZ niech sie teraz zajmie swoją polityką do której jest stworzony
gdyż ni można liczyć na niego w żadnej sprawie nie można
po prostu się do niczego nie nadaje
jedyne co potrafi to chodzić po tacy tylko w czasie MSZY i żebrać o każdą złotówkę
Avatar
zaza / 9 lutego 2009 o 16:15
za napisał:
A widzicie kase dawaliście a teraz mają pałace nie plebanie i was w h... robia darmozjady.

Sprawdza się w twoim przypadku zasada, że darmozjad w każdym widzi darmoxjada.
Avatar
anna_maria_76 / 9 lutego 2009 o 15:25
gibbon napisał:
Możesz sprecyzowac?

Mogę. Księdzu zaproponowano pieniądze na rozbudowę parafii lub sfinansowanie czegoś dla kościoła.Tylko tyle ksiądz mi powiedział. Nie powiedział nazwisk.Był oburzony.Nie tędy droga.Parafia z prowadzenia przedszkola nie miała dochodów.Wszystko robiono dla dobra dzieci,ale komuś się to nie podoba najwyraźniej bo chce zniszczyć po drodze kilka osób dla forsy.Dziwię się tylko,że rodzice tak bezgranicznie ufają w zapewnienia pani dyrektor...
Avatar
za / 9 lutego 2009 o 15:17
A widzicie kase dawaliście a teraz mają pałace nie plebanie i was w h... robia darmozjady.
Avatar
gibbon / 9 lutego 2009 o 14:57
anna_maria_76 napisał:
Ksiądz lubi dzieci.Zawsze powtarzał,że trzeba myśleć przede wszystkim o nich.Ale jak ktoś uczciwemu proboszczowi proponuje pieniądze na parafię...to się chyba wkurzył!!!

Możesz sprecyzowac?
Avatar
~men_53~ / 9 lutego 2009 o 13:15
To proste. Należy zaprzestać chodzenia do kościoła. Ksiądz będzie miał dużo czasu i bę
dzie mógł prowadzić przedszkole.
Avatar
anna_maria_76 / 9 lutego 2009 o 12:54
Ksiądz lubi dzieci.Zawsze powtarzał,że trzeba myśleć przede wszystkim o nich.Ale jak ktoś uczciwemu proboszczowi proponuje pieniądze na parafię...to się chyba wkurzył!!!
Avatar
bree / 9 lutego 2009 o 12:25
to bardzo Dziwne??? Ksiądz który nie lubi dzieci....
Zobacz wszystkie komentarze 13

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Będzie al. Tadeusza Mazowieckiego w Lublinie. Radna PiS: Stalinowiec, agent

Będzie al. Tadeusza Mazowieckiego w Lublinie. Radna PiS: Stalinowiec, agent 30 13

Nowa droga na przedłużeniu ul. Bohaterów Monte Cassino otrzyma imię Tadeusza Mazowieckiego. W Lublinie będzie też skwer Władysława Bartoszewskiego

Jan Gilas. Bohater doczekał się ulicy w Lublinie
galeria

Jan Gilas. Bohater doczekał się ulicy w Lublinie 0 0

Był 9 września 1939 r., gdy na Lublin posypały się niemieckie bomby, jedna z nich wpadła do Ratusza i nie wybuchła. Ratuszowy woźny wyniósł ją z budynku i zmarł z wysiłku przed schodami. Jego imię nosi od wczoraj uliczka stykająca się z deptakiem. Tabliczkę z nazwą odsłaniała wzruszona rodzina

Pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich powstanie w Lublinie. Radni podjęli decyzję
galeria
film

Pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich powstanie w Lublinie. Radni podjęli decyzję 205 16

Jest zgoda na pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich obok Centrum Kultury. Na jego budowę zgodziła się dziś Rada Miasta. Nie pozwoliła jednak, by wykonać go według wizji radnej PiS, Małgorzaty Suchanowskiej. Większość rady zdecydowała, że projekt będzie wybrany w konkursie. Nalegali na to radni Wspólnego Lublina

Nawet 53 tys. zł miesięcznie. Ekstra zarobki radnych w państwowych spółkach
galeria

Nawet 53 tys. zł miesięcznie. Ekstra zarobki radnych w państwowych spółkach 12 15

Od 36 do 53 tys. złotych miesięcznie – tyle średnio zarabiali w państwowych spółkach trzej radni wojewódzcy PiS. Chodzi o Andrzeja Pruszkowskiego, Jana Franię i Grzegorza Muszyńskiego. Tak wynika z ich oświadczeń majątkowych za 2017 rok.

Sprawdź co powinna robić przed snem kobieta
wiersze między newsami

Sprawdź co powinna robić przed snem kobieta 0 0

Lektura obowiązkowa dla feministek. W końcu ktoś wyliczył, jakie obowiązki mają gospodynie domowe i określił miejsce poezji w ich życiu

Kraśnicka: Już 130 pielęgniarek na zwolnieniach. Jest porozumienie z lekarzami
film

Kraśnicka: Już 130 pielęgniarek na zwolnieniach. Jest porozumienie z lekarzami 122 37

W piątek ma dojść do decydujących rozmów w szpitalu przy alei Kraśnickiej w Lublinie. W czwartek już 130 pielęgniarek było na L4.

Schetyna na UMCS: Ukraińscy politycy nie chcą już współpracować z polskimi władzami

Schetyna na UMCS: Ukraińscy politycy nie chcą już współpracować z polskimi władzami 7 15

- Polsko-ukraińskich relacji po prostu nie ma - w taki sposób przewodniczący PO podsumował relacje Polski z Ukrainą.

Nowe centrum rehabilitacji w Nałęczowie już otwarte (zdjęcia)
galeria

Nowe centrum rehabilitacji w Nałęczowie już otwarte (zdjęcia) 2 0

Otwarte jest już nowe centrum rehabilitacyjno-fizjoterapeutyczne "Werandki" w Nałęczowie. - To pierwszy tak nowoczesny ośrodek po wschodniej stronie Wisły. Wychodzimy na przeciw potrzebom pacjentów z całej Polski - tłumaczy jego dyrekcja. Będą tam mogli skorzystać z czterech "stref": kardiologii, ortopedii, treningu i diagnostyki.

Twórczość Szczepana Twardocha w Kazimierzu Dolnym
26 maja 2018, 16:00

Twórczość Szczepana Twardocha w Kazimierzu Dolnym 1 0

Co Gdzie Kiedy. Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki (ul. Lubelska 12) zaprasza na kolejną odsłonę Soboty Literackiej. 26 maja o godz. 16 odbędzie się spotkanie poświęcone Balladzie o pewnej panience Szczepana Twardocha.

Gmina Biała Podlaska: Inwestycje drogowe zablokowane, ceny za wysokie

Gmina Biała Podlaska: Inwestycje drogowe zablokowane, ceny za wysokie 3 0

Gmina Biała Podlaska musi powtarzać przetargi na roboty drogowe. Wszystko dlatego, że wykonawcy swoją pracę wyceniają coraz drożej.

Joanna Mucha: Prokurator powinien się zająć władzami stadniny w Janowie

Joanna Mucha: Prokurator powinien się zająć władzami stadniny w Janowie 0 15

Śledztwo w sprawie niegospodarności w stadninie koni w Janowie Podlaskim jest sztucznie przedłużane. Prokuratura powinna się zająć osobami, które obecnie tam rządzą, a dawny prezes Marek Trela powinien wrócić do pracy – przekonuje posłanka PO Joanna Mucha

Juwenalia 2018 w Białej Podlaskiej. Zdjęcia z korowodu studenckiego
galeria

Juwenalia 2018 w Białej Podlaskiej. Zdjęcia z korowodu studenckiego 0 1

We wtorek i środę odbyły się Juwenalia Państwowej Szkoły Wyższej im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej.

Hit transferowy w Pszczółce Polski Cukier AZS UMCS

Hit transferowy w Pszczółce Polski Cukier AZS UMCS 0 3

Brianna Joelle Kiesel zasiliła szeregi Pszczółki Polski AZS UMCS Lublin. 24-letnia Amerykanka ma na swoim koncie występy w najlepszej lidze świata, WNBA. Ostatnio reprezentowała szwedzkie Umea Udominate

Nocne sklepy z alkoholem w Lublinie nie zbankrutują. Pomysł radnych PiS nie przeszedł

Nocne sklepy z alkoholem w Lublinie nie zbankrutują. Pomysł radnych PiS nie przeszedł 0 15

Nie będzie w Lublinie ograniczeń nocnej sprzedaży alkoholu. Ich wprowadzenia chcieli radni PiS, ale większość Rady Miasta była temu przeciwna. W czwartek uchwalony został za to zakaz sprzedaży trunków m.in. obok szkół i kościołów. Radni ustalili też maksymalną liczbę zezwoleń dla sklepów i lokali gastronomicznych.

Oto najlepsi uczniowie. Laureaci konkursów nagrodzeni przez kuratorium [zdjęcia]
galeria

Oto najlepsi uczniowie. Laureaci konkursów nagrodzeni przez kuratorium [zdjęcia] 5 0

Lubelski Kurator Oświaty uhonorował uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, którzy w tym roku szkolnym zostali laureatami konkursów przedmiotowych i tematycznych organizowanych we współpracy z Lubelskim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?