piątek, 19 stycznia 2018 r.

Lublin

Park Ludowy: Wytną drzewa pod budynek w którym będą uczyć o ekologii?

Dodano: 24 sierpnia 2016, 08:13
Autor: Dominik Smaga

Kawałek parku Ludowego mogą przeznaczyć władze miasta pod budynek, w którym odbywałyby się lekcje... szacunku do przyrody. Czy miejsce na takie zajęcia powstanie kosztem drzew? – Postaramy się uniknąć wycinki – zapewnia Ratusz

Nie ma ani projektu gmachu, ani jego wstępnej koncepcji, ale nazwa planowanej instytucji już jest: Lubelskie Centrum Edukacji Ekologicznej i Turystyki Przyrodniczej. – Jest zapotrzebowanie na miejsce skupiające działania w zakresie ekologii. Lubelska kadra naukowa mogłaby zebrać swoją wiedzę, która byłaby wykorzystana dla celów dydaktycznych i edukacyjnych – tłumaczy Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta miasta.

Wstępne założenia są takie, że w budynku odbywałyby się darmowe lekcje ekologii i ćwiczenia dla szkół, przedszkoli i innych grup. Ale nie tylko. – Byłoby to miejsce dla konferencji naukowych, szkoleń, spotkań osób zainteresowanych tematyką ochrony środowiska, kształtowania krajobrazu i przestrzeni miejskiej, promowania postaw proekologicznych – stwierdza Krzyżanowska.

Nad tym jak w praktyce miałoby to wyglądać będzie się zastanawiać 19-osobowy zespół ekspertów powołany przez prezydenta. Dopracować ma też założenia gmachu, który ma czerpać energię ze źródeł odnawialnych i być jak najbardziej przyjazny dla otoczenia.

Otoczenie też jest wstępnie znane. To obrzeża parku Ludowego. – Budynek będzie zlokalizowany najprawdopodobniej przy ul. Muzycznej biegnącej wzdłuż stadionu, ale po stronie parku – informuje Krzyżanowska. Nie ma decyzji, czy gmach stanie bliżej Bystrzycy, czy raczej ul. Lubelskiego Lipca ’80. I w jednym, i w drugim przypadku budowa wiązałaby się z usunięciem drzew. – Postaramy się uniknąć wycinki – deklaruje rzeczniczka, choć nie zadrzewionego gruntu wzdłuż drogi jest jak na lekarstwo.

Ratusz zapowiada, że jeszcze w tym roku powstaną wymogi co do nowej placówki i na ich podstawie w przyszłym roku ma być zlecona koncepcja, a potem projekt. Kiedy doszłoby do budowy? – Za wcześnie by mówić o terminie realizacji – stwierdza Krzyżanowska. – Na razie można powiedzieć że centrum powstałoby w ciągu kilku lat.

Zespół ekspertów:

W kolejności alfabetycznej: Paweł Adamiec, Maria Balawejder-Kantor, Tomasz Cholewa, Ewa Gajuś-Lankamer, Mirosław Hagemejer, Marian Harasimiuk (zastępca przewodniczącego ds. koordynacji naukowej), Janusz Iberszer (zastępca przewodniczącego ds. budowy obiektu), Beata Jędrzejewska-Kozłowska, Jan Kamiński, Marcin Kozieł, Tomasz Radzikowski,
Marta Smal-Chudzik, Małgorzata Sosnowska, Zdzisław Strycharz (przewodniczący), Grażyna Szymczak, Danuta Urban, Paweł Węgierek, Paweł Wojtanowicz, Anna Maria Wójcik, Beata Żuraw

Czytaj więcej o: Lublin drzewa park Ludowy
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Jagoda
(20) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (24 sierpnia 2016 o 22:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Co oni będą tam robić? Chyba kursy obsługi pił mechanicznych, warsztaty arborystyczne (na świeżych pozwoleniach) i konkursy drwali! "Jest zapotrzebowanie na miejsce skupiające działania w zakresie ekologii." Tak, potrzebne jest dokładnie jedno takie miejsce, i można je nawet wskazać palcem: Plac Króla Władysława Łokietka 1, 20-109 Lublin. Dzieci będą uczyć się dbać o przyrodę jednocześnie widząc dookoła, jak drzewa w mieście masowo znikają. Następnie, w trakcie dorastania, będą: - trollowane tekstami typu: "w konfrontacji drzewo kontra rozwój miasta zawsze wygra rozwój" (złota myśl Żuka z czasów demolki skweru na Krańcowej) - urabiane metodą faktów dokonanych i różnymi formami zniechęcania do protestu (np. wystąpieniami prezydenta na konferencjach prasowych ramię w ramię z biznesmenami, retoryką "nie dało się uratować", "wszystko zgodnie z prawem" itp. itd.) W efekcie zrozumieją, że cała ta heca z ochroną przyrody to tylko dziecięca zabawka, stworzona po to, by umilić im czas, tak jak wymyślono Świętego Mikołaja, bajki animowane, kolonie, obozy i wycieczki. Abstrakcyjna koncepcja, w sam raz dla zajęcia małych głów kwiatuszkami, drzewkami, milutkimi zwierzątkami, ale z której w miarę "stawania się dorosłym" trzeba "wyrosnąć", zostawić ją za sobą. Tak było, tak jest i tak będzie, bo przykład idzie z góry, a codzienna rzeczywistość kształtuje sto razy mocniej niż jakieś szkolne wycieczki raz na ruski rok. Cały ten pomysł to zwykłe, tanie pozoranctwo, w sam raz na skalę tych władz. Osobiście wolałbym, żeby sprzedali to miejsce deweloperom pod bloki; byłoby od razu szczerze, autentycznie, przewidywalnie i bez zbędnych podchodów. Żuk jakość miasta w głębszym sensie ma w dalekim poważaniu tak samo jak miał od zawsze, dlatego te mętne, sztuczne inicjatywy zamiast konkretów w postaci realnej pracy nad jakością i ilością przyrody w mieście są żenujące i niesmaczne. Z czystej życiowej podejrzliwości - jestem ciekaw, czy w związku z objęciem tej funkcji prof. Harasimiuk nie będzie jakimiś sposobami naciskany, by zmniejszył swoje zaangażowanie w sprawie Górek (wiadomo, że on od zawsze był w tej sprawie aktywny!).
Rozwiń
Gość
Gość (24 sierpnia 2016 o 20:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
za przeproszeniem ale to idiotyzm w czystej postaci.....witki opadają normalnie. jak w filmie Barei!!czasem aż człowiek nie wierzy w to co czyta.
Rozwiń
Jagoda
Jagoda (24 sierpnia 2016 o 20:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ciekawa idea? Czy dlatego ze trzeba wyciąć drzewa w parku pod budynek? Budujcie koło stadionu, tam jdst dużo niewykorzystanego miejsca a droga już jest a niedługo i most 
Rozwiń
Gość
Gość (24 sierpnia 2016 o 20:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Żeby zbierać wiedzę to trzeba wycinać drzewa? Opamiętajcie się!
Rozwiń
Gość
Gość (24 sierpnia 2016 o 19:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A moze zalozyc muzeum drzew w parku
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (20)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!