poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Lublin

Parkomaty w Lublinie będą. Ale dużo później

  Edytuj ten wpis
Dodano: 14 lutego 2012, 19:34
Autor: Dominik Smaga

Parkometry działają w wielu polskich miastach np. w Słupsku (na zdjęciu) (GS 24)
Parkometry działają w wielu polskich miastach np. w Słupsku (na zdjęciu) (GS 24)

Nie pierwszego kwietnia, ale dopiero jesienią drastycznie zwiększy się liczba płatnych miejsc parkingowych w centrum, a przy ulicach staną parkomaty. Magistrat przesuwa termin wprowadzenia strefy płatnego parkowania. Do końca września będzie tak, jak jest.

O wprowadzeniu strefy radni, na wniosek prezydenta, zdecydowali jeszcze w październiku zeszłego roku. Termin wprowadzenia nowych zasad ustalono na 1 kwietnia. Od tego dnia w obszarze ograniczonym: * al. Tysiąclecia * al. Solidarności * ul. Lubomelską * Wieniawską * Lipową * Narutowicza * pl. Wolności * Bernardyńską * ul. Żmigród * Podwale * pl. Zamkowym miało się znaleźć 1700 płatnych miejsc parkingowych.

Tyle, że nie da się już zorganizować strefy przed kwietniem. Przetarg na montaż parkomatów i obsługę strefy został ogłoszony dopiero 2 lutego. – Umowę z wykonawcą można by podpisać najwcześniej z końcem marca – wyjaśnia Adam Borowy, zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Mostów i zastrzega, że to optymistyczny scenariusz.

Od tego czasu zwycięska firma miałaby 90 dni na montaż i uruchomienie urządzeń oraz zorganizowanie biura obsługi kierowców. Nowy system mógłby działać od 1 lipca.

Pytanie, na ile to realne. – Śledzimy na bieżąco podobne przetargi z innych miast, terminy się tam przesuwają – przyznaje Borowy. – Mamy przykład Łodzi, gdzie to postępowanie trwało dziewięć miesięcy – podkreśla Krzysztof Żuk, prezydent miasta.

Dlatego miasto decyduje się na zmianę uchwały o utworzeniu strefy. Zamiast daty "1 kwietnia” pojawi się "1 października”. – Pozostawiliśmy sobie pewien margines bezpieczeństwa – mówi Borowy. Zmiana jest konieczna, jeśli Ratusz chce po 1 kwietnia nadal pobierać opłaty za parkowanie na obecnych zasadach.

Parkomaty na 4 lata

Firma, która wygra przetarg będzie obsługiwać strefę przez cztery lata. W tym czasie będzie pobierać prowizję od wpływów z biletów, które szacowane są na 376 tys. zł miesięcznie. Prowizja wyniesie najprawdopodobniej ok. 40 proc. Po wygaśnięciu umowy firma zabierze swoje parkomaty. Takich urządzeń ma być w sumie 90, będą zasilane baterią słoneczną i mają m.in. umożliwiać wnoszenie opłaty tą samą kartą, na której teraz kodowane są bilety okresowe komunikacji miejskiej.

Autobusy za 1 zł

Także od października, a nie od kwietnia w cenniku pojawią się specjalne bilety Zarządu Transportu Miejskiego za 1 zł umożliwiające przejazd autobusem w granicach strefy. Obydwie zmiany dat mają być przegłosowane na sesji Rady Miasta zaplanowanej na 23 lutego.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!