poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Lublin

Pasaż Victoria: Będą negocjacje miasta z konserwatorem zabytków

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 marca 2011, 17:42

"Pedet” czasy świetności ma za sobą. (Jacek Świerczyński)
\"Pedet” czasy świetności ma za sobą. (Jacek Świerczyński)

Miasto i konserwator zabytków poszukają porozumienia. Chodzi o ustalenie kompromisowych warunków zabudowy dla Pasażu Victoria. Pierwsza propozycja została odrzucona przez służby konserwatorskie.

– Chcemy wypracować rozwiązanie zadowalające wszystkie strony, konserwatora, inwestora i nas – mówi Katrzyna Mieczkowska-Czerniak, rzecznik magistratu. – W przyszłym tygodniu zamierzamy zorganizować spotkanie. Jesteśmy bardzo zainteresowani realizacją tej inwestycji. Będziemy więc szukać porozumienia ze służbami ochrony zabytków.

W połowie marca konserwator zabytków nie uzgodnił projektu tzw. decyzji o warunkach zabudowy. Przygotował go magistrat, na wniosek inwestora, spółki CDI. Chce wyburzyć "pedet” i wybudować w tym miejscu nowy gmach. Konserwator nie zostawił na dokumencie suchej nitki, wymieniając przy tym długą listę braków i nieścisłości. Okazało się, że projekt zawierał sprzeczne i niejasne stwierdzenia. Nie ma też w nim mowy o wytycznych, które przygotowali lubelscy architekci i urbaniści.

Po odrzuceniu projektu, CDI może odwołać się od decyzji konserwatora do ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Może też wystąpić do Ratusza o wydanie nowych warunków zabudowy. W praktyce oznacza to jednak zmiany w projekcie.

– Jeszcze nie podjęliśmy żadnej decyzji – mówi Anna Rudnicka-Sipayłło, rzecznik CDI. – Na razie nie zamierzamy się odwoływać. Mam nadzieję, że będziemy mogli uczestniczyć w spotkaniu z konserwatorem.

Do Ratusza nie wpłynął jeszcze wniosek o ustalenie nowych warunków zabudowy. Urząd jednak już nad nimi pracuje.

– Polityka prowadzona przez prezydenta, jest polityką życzliwości wobec inwestorów – wyjaśnia Mieczkowska-Czerniak. – Ułatwiamy firmom działanie, na ile tylko możemy. Identyczne podejście będziemy stosować wobec każdego podmiotu. Poza tym konserwator negatywnie ocenił dokument przygotowany w naszym urzędzie. Chcemy się do tego odnieść.

– Nie odmawiam dyskusji – mówi Halina Landecka, wojewódzki konserwator zabytków. – Uzasadniając ostatnią decyzję, przedstawiliśmy nasze warunki. Urząd powinien pamiętać, że po to jest Miejska Komisja Urbanistyczno-Architektoniczna, by uwzględniać jej wnioski. Do uzgodnienia pozostają wszystkie kwestie, wspomniane w decyzji o warunkach zabudowy. Od powierzchni i wysokości po ukształtowanie dachu Pasażu Victoria.

Nowy gmach ma stanąć w miejscu dawnego "pedetu”. Inwestor zamierza go zburzyć. Konserwator może zgodzić się na takie rozwiązanie. Obiekt nie jest bowiem wpisany do rejestru zabytków. Rozebrane mają zostać również dwie pobliskie kamienice. Tu jednak zgody raczej nie będzie. Trwa procedura wpisywania obu kamienic do rejestru zabytków. Decyzja w tej sprawie zapadnie na początku przyszłego tygodnia.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
mzl
mzl
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (26 marca 2011 o 12:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[size="3"]Dawno dawno temu, pod koniec lat 60-tych zbudowano w Lublinie PEDET.
Jest to zabytek stylu modernistycznego (prąd w architekturze światowej w latach około 1918 - 1975).
Piękny, szary, kanciasty gmach, przypominający schrony atomowe lub faszystowskie bunkry z czasów II Wojny Światowej.
Budynek ten znakomicie komponuje się z okoliczną zabudową z końca XIX i początku XX wieku.[/size]

Zostawcie go w spokoju.
Rozwiń
mzl
mzl (26 marca 2011 o 10:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Lublin - miasto gdzie się ZABRANIA

Wrocław - miasto gdzie się ZARABIA
Rozwiń
mzl
mzl (26 marca 2011 o 10:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
O czym mowa, Landecka ma wypasioną willę w centrum miasta, zarabia kupę kasy + inne takie... po co jej rozwój tego miasta??? Ona ma za co żyć więc ma nas - mieszkańców w d.... !!! Lublin - miasto gdzie się ZABRANIA !!!!!
Rozwiń
lukas
lukas (26 marca 2011 o 09:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
taaaaaaa zrobcie z tego miasta skansen, bedziemy jezdzic traktorami i ubierac sie w ogrodniczki a praca na polu za ziemniaki i wszystko co wysadzimy .......
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!