Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

6 września 2010 r.
16:53
Edytuj ten wpis

Pasaż Victoria nie powstanie? Urbaniści krytykują projekt spółki CDI

0 28 A A

Nowy "pedet”, czyli Pasaż Victoria, będzie za duży i nie pasuje do otoczenia. Architekci i urbaniści krytykują koncepcję przebudowy domu towarowego "Sezam”. Jeśli nie zmienią zdania, projekt może nie doczekać się realizacji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Według Jadwigi Jamiołkowskiej, przewodniczącej miejskiej komisji urbanistyczno-architektonicznej (MKUA) przedstawione przez inwestora wizualizacje są zafałszowane. Chodzi przede wszystkim o gabaryty planowanego budynku.

– Z obrazków wynika, że nie przewyższy on teatru Osterwy. Z projektu natomiast, że będzie wyższy. Tymczasem sąsiednie kamienice przy ul. Kapucyńskiej liczą najwyżej 11 metrów – stwierdza Jadwiga Jamiołkowska.

Urbaniści boją się, że nowy Pasaż Victoria zdominuje otoczenie. Na tym jednak lista zarzutów się nie kończy.

– Rozwiązania komunikacyjne również nie są najlepsze – dodaje Jamiołkowska. – Ul. Kapucyńska ma być zamknięta dla ruchu. Będzie tam tylko wjazd na parking galerii handlowej. Odcinamy więc dojazd m.in. do Hotelu Europa. Innej drogi nie będzie, bo po remoncie pl. Litewskiego, deptak ma być przedłużony.

Pasaż Victoria- wizualizacje

Jadwiga Jamiołkowska przewodniczy MKUA, komisji która doradza magistratowi w sprawach zagospodarowania przestrzennego. Wiadomo już, że w przypadku "pedetu” ratusz zapyta komisję o zdanie. Bez jej zgody, koncepcja Krzysztofa Ingardena będzie miała marne szanse na realizację. Wniosek o ustalenie warunków zabudowy inwestor złożył w piątek.

– Przeprowadzimy analizy i będziemy głosować – mówi Jamiołkowska. – Pan Krzysztof Ingarden jest znakomitym architektem. Jednocześnie jest bezwzględny w forsowaniu interesów inwestora. My natomiast powinniśmy chronić historyczne śródmieście.

Przedstawiciele spółki CDI, właściciela "pedetu” podchodzą do sprawy optymistycznie. Są przygotowani na pewne zmiany w projekcie.

– Zakładamy jednak, iż będą się one odnosić głównie do rozwiązań funkcjonalności wewnątrz obiektu oraz rozwiązań dotyczących elewacji – mówi Dorota Wojciechowska, dyrektor ds. marketingu w CDI.
W najbliższych miesiącach ratusz przygotuje projekt decyzji o warunkach zabudowy. Dokument wyśle do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Bez pozytywnej opinii, budowa nie dojdzie do skutku.

– Do tej pory inwestor, ani projektant niczego z nami nie konsultowali – mówi Dariusz Kopciowski, zastępca wojewódzkiego konserwatora zabytków. – Czekamy na dokumenty. Prawdopodobnie poprosimy o opinię Wojewódzką Radę Ochrony Zabytków.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że i na tym etapie inwestor może napotkać sprzeciw. Chodzi nie tylko gabaryty. Plany CDI przewidują wyburzenie dwóch kamienic.


Komentarze 28

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
borys / 7 lutego 2011 o 13:52
Przecię w tym Lublinie nic sensonego nie powstanie. Jest to zadupie z winy urzędników i takie pozostanie. Ale wydawanie zgód na blaszane markty to zdaniem urbanistów OK.
Avatar
K.Sawyer / 10 września 2010 o 17:47
To co mówi arch. K. Ingarden o dbałości i o staraniach o to by jego projekt galerii nawiązywał do zabytkowej tkanki miasta to czysta erystyka czyli wygłaszanie pozornie logicznego wywodu, przy założeniu że słuchacze pozbawieni są elementarnej inteligencji i których zdanie nie ma żadnego znaczenia w naszej pozornej demokracji.

Budynek galerii w żadnym aspekcie nie pasuje do otoczenia, na które składa się dziewiętnastowieczna skromna zabudowa prowincjonalnej stolicy lubelskiej guberni.
W 2/3 betonowa, pozbawiona okien elewacja galerii może kojarzyć się z murami średniowiecznego Lublina, których ostatnie fragmenty możemy oglądać 300 m dalej w rejonie Bramy Krakowskiej. Wejście do galerii zlokalizowane w środku elewacji jest wycofane od ulicy ? powtórzenie rozwiązania jakie widzimy w galerii Plaza przy Lipowej.
I tak przed wejściem zaprojektowano plac, którego nigdy przy Kapucyńskiej nie było. Zaprojektowano plac nowy, co nie przeszkadza arch. Ingardenowi dyskredytować arch. Witkowskiego za nielogiczne czyli głupie cofnięcie linii zabudowy PDT od Krakowskiego Przedmieścia, dzięki czemu powstał lubiany przez lublinian plac, a co najważniejsze odsłonił się widok neogotyckiej kaplicy. W świetle powyższego mogę nazwać kpiną wypowiedź arch. K. Ingardena o tym, że w trosce o widok kościoła kapucynów on cofną linię zabudowy galerii V, tak by kościoła nie zasłaniała. A co ma wspólnego z dziewiętnastowieczną tkanką miasta wnętrze galerii, znowu kojarzące się z wnętrzem Plazy. A co z pamięcią o suterynie w której wychował się lubelski poeta Czechowicz ?

A teraz o przyczynach dla których PDT musi być zburzony. Tą przyczyną jest niezłomne przekonanie inwestora o konieczności wyposażenia swojej posiadłości w parking.
W głowach naszej klasy rządzącej nie do pomyślenia jest by oni , elita, właściciele i ich klientela musieli dojść tak jak pospólstwo. W pierwszej oprotestowanej wersji galerii parkingi przewidziano na poziomie powyżej 15 m. W obecnie okrojonej wersji galerii parkingi są ulokowane w podziemiu. Aby je wybudować należy wcześniej wykopać wielki dół a jeszcze wcześniej zburzyć PDT ? inaczej się nie da. Mamy tu powtórkę pomysłu najsławniejszego lubelskiego architekta, który lokując samochody naszego najdroższego Marszałka Województw chciał zburzyć salę plenarną KW (dzisiejszą aulę UM) , wybudować pod ziemią garaże a następnie odbudować aulę ? oczywiście wszystko za pieniądze przyznane najbiedniejszemu województwu w Polsce.

W tym miejscu kolejny raz powrócę do koniecznej zmiany w myśleniu o budowie parkingów w centrum naszego miasta gdzie już niedługo nastąpi totalny zawał śródmiejskiego ruchu samochodowego . Zapamiętałem słowa goszczących w Lublinie duńskich urbanistów, którzy przekonywali, że lepsza jakość życia w mieście, w ich historycznych centrach, jest odwrotnie proporcjonalna do ilości poruszających się po ich obszarze samochodów. Dlatego w Kopenhadze powstał i jest realizowany program ograniczania ilość miejsc parkingowych w centrum miasta. W Lublinie w ścisłym centrum powstają i mają powstawać kolejne nowe parkingi. W wolnym świeci prawdziwej demokracji jest inaczej. Będąca aktualnie w budowie nowa siedziba Bank of America Tower - drugi co do wysokości wieżowiec w Nowym Jorku - nie będzie miała parkingów.
To co mówi arch. K. Ingarden o dbałości i o staraniach o to by jego projekt galerii nawiązywał do zabytkowej tkanki miasta to czysta erystyka czyli wygłaszanie pozornie logicznego wywodu, przy założeniu że słuchacze pozbawieni są elementarnej inteligencji i których zdanie nie ma żadnego znaczenia w naszej pozornej demokracji.

Budynek galerii w żadnym aspekcie nie pasuje do otoczenia, na które składa się dziewiętnastowieczna skromna zabudowa prowincjonalnej stolicy lubelskiej guberni.
W 2/3 betonowa, pozbawiona oki... rozwiń
Avatar
pawel / 7 września 2010 o 13:54
Bardzo fajna koncepcja. Budujmy!!! Chyba nikomu nie podoba się Sezam z kawałkiem placu. Będzie inwestycja i miejsca pracy.
Avatar
ktoś / 7 września 2010 o 11:26
niczego nie zbaurza Marcinie, bo na tej wizualizacji, budynek nie jest taki jaki będzie. Jeżeli zostanie wybudowany to będzie dwa razy wyższy niż przedstawiony. Proponuję kilka lekcji z perspektywy a dopiero potem bierz się za krytykowanie. Nie każdy, jak wdiać, może być architetem lub urbanistą
Avatar
wesoły diabeł / 7 września 2010 o 10:27
No i niech blokują centrum miasta to nie miejsce na byle jaką zabudowę i szemrane działania ze strony inwestorów albo graja uczciwie i proponują architekturę na poziomie albo won z lublina.
Avatar
mzl / 7 września 2010 o 09:42
Architekci lubelscy to najgorsze partacze i wieśniaki w Polsce !!!!! niech spadają, ten projekt jest naprawdę dobry !!!!
Avatar
Paweł / 7 września 2010 o 09:27
Niech urbaniści pojadą np do Londynu i zobaczą jak powinno wyglądać miasto. Obok starych budynków stoją wielkie drapacze chmur, piękne nowoczesne i szklane. Nie przeszkadza to nikomu. A przechadzając się po Londynie aż dech w piersiach zapiera kiedy zza takiego wielkiego biurowca nagle wyłania się jakiś stary kościółek czy inna stara budowla. Tak właśnie wyglada nowoczesne miasto gdzie jest praca, rozrywka i wszystko czego człowiekowi potrzeba. Tych naszych urbanistów i architektów przepędziłbym na cztery wiatry. Lublin zawsze będzie zaściankiem przez naszych zapyziałych urzedasów, którzy nie są otwarci na świat. Jak może być żeby w centrum miasta nie pasował piękny nowoczesny budynek.
Niech urbaniści pojadą np do Londynu i zobaczą jak powinno wyglądać miasto. Obok starych budynków stoją wielkie drapacze chmur, piękne nowoczesne i szklane. Nie przeszkadza to nikomu. A przechadzając się po Londynie aż dech w piersiach zapiera kiedy zza takiego wielkiego biurowca nagle wyłania się jakiś stary kościółek czy inna stara budowla. Tak właśnie wyglada nowoczesne miasto gdzie jest praca, rozrywka i wszystko czego człowiekowi potrzeba. Tych naszych urbanistów i architektów przepędziłbym na cztery wiatry. Lublin zawsze będzie zaścian... rozwiń
Avatar
s / 7 września 2010 o 09:16
[font="Verdana"]Święta prawda, u nas nic się nie da

Niech najlepiej kamienice dobudują w tym miejscu, najlepiej takie stylizowane na zniszczone żeby pasowały do reszty. W ogóle niech nakażą wszystkim mieszkańcom zamiast domków i bloków kamienice budować! Żeby idealnie pasowało..
Jakoś wszędzie na świecie nowe jest obok starego i wygląda to ładnie. Bo to stare jest chociaż odnowione a nie tak jak w Lublinie kamienice niszczeją i nic nowego nie można wybudować, no ludzie! Stary Sezam się wystarczająco komponuje? Jak dla mnie nie przypomina kamienicy.
Ci lubelscy urzędnicy to umieją się tylko wykazać w blokowaniu, protestowaniu i wstrzymywaniu. To ludzie, którzy nic nigdy ie stworzyli i nie doprowadzili do końca! Czy w naszych czasach nic ma nie powstać bo nie będzie pasowało? Nasz Lublin to MAKIETA jak ktoś słusznie zauważył.
Jesteście zacofani i każdy z was "wie" lepiej i mówi co "należy".. To miasto frustracji a nie inspiracji!

Mi się projekt bardzo podoba. Brakuje nam w Lublinie równie ładnych i nowoczesnych projektów.
[/font]
[font="Verdana"]Święta prawda, u nas nic się nie da

Niech najlepiej kamienice dobudują w tym miejscu, najlepiej takie stylizowane na zniszczone żeby pasowały do reszty. W ogóle niech nakażą wszystkim mieszkańcom zamiast domków i bloków kamienice budować! Żeby idealnie pasowało..
Jakoś wszędzie na świecie nowe jest obok starego i wygląda to ładnie. Bo to stare jest chociaż odnowione a nie tak jak w Lublinie kamienice niszczeją i nic nowego nie można wybudować, no ludzie! Stary Sezam się wystarczająco komp... rozwiń
Avatar
marcin / 7 września 2010 o 09:07
Jak zwykle:( przeciez ten obiekt nie jest jakis kosmicznie futurystyczny i nie zaburza porządku urbanistycznego w tej cześci miasta... bez przesady, z takimi urzędnikami Lublin zawsze pozostanie zaściankiem
Avatar
Greg / 7 września 2010 o 08:57
Taki pasaż powinien powstać ale nie w centrum i tak zatłoczonego Lublina. aby tam wjechać i zaparkować to będzie tragedia. A parking będzie używany przez ludzi pracujących w okolicy i dla kupujących będzie mało miejsca.
Niech budują ale w innym miejscu!
Avatar
borys / 7 lutego 2011 o 13:52
Przecię w tym Lublinie nic sensonego nie powstanie. Jest to zadupie z winy urzędników i takie pozostanie. Ale wydawanie zgód na blaszane markty to zdaniem urbanistów OK.
Avatar
K.Sawyer / 10 września 2010 o 17:47
To co mówi arch. K. Ingarden o dbałości i o staraniach o to by jego projekt galerii nawiązywał do zabytkowej tkanki miasta to czysta erystyka czyli wygłaszanie pozornie logicznego wywodu, przy założeniu że słuchacze pozbawieni są elementarnej inteligencji i których zdanie nie ma żadnego znaczenia w naszej pozornej demokracji.

Budynek galerii w żadnym aspekcie nie pasuje do otoczenia, na które składa się dziewiętnastowieczna skromna zabudowa prowincjonalnej stolicy lubelskiej guberni.
W 2/3 betonowa, pozbawiona okien elewacja galerii może kojarzyć się z murami średniowiecznego Lublina, których ostatnie fragmenty możemy oglądać 300 m dalej w rejonie Bramy Krakowskiej. Wejście do galerii zlokalizowane w środku elewacji jest wycofane od ulicy ? powtórzenie rozwiązania jakie widzimy w galerii Plaza przy Lipowej.
I tak przed wejściem zaprojektowano plac, którego nigdy przy Kapucyńskiej nie było. Zaprojektowano plac nowy, co nie przeszkadza arch. Ingardenowi dyskredytować arch. Witkowskiego za nielogiczne czyli głupie cofnięcie linii zabudowy PDT od Krakowskiego Przedmieścia, dzięki czemu powstał lubiany przez lublinian plac, a co najważniejsze odsłonił się widok neogotyckiej kaplicy. W świetle powyższego mogę nazwać kpiną wypowiedź arch. K. Ingardena o tym, że w trosce o widok kościoła kapucynów on cofną linię zabudowy galerii V, tak by kościoła nie zasłaniała. A co ma wspólnego z dziewiętnastowieczną tkanką miasta wnętrze galerii, znowu kojarzące się z wnętrzem Plazy. A co z pamięcią o suterynie w której wychował się lubelski poeta Czechowicz ?

A teraz o przyczynach dla których PDT musi być zburzony. Tą przyczyną jest niezłomne przekonanie inwestora o konieczności wyposażenia swojej posiadłości w parking.
W głowach naszej klasy rządzącej nie do pomyślenia jest by oni , elita, właściciele i ich klientela musieli dojść tak jak pospólstwo. W pierwszej oprotestowanej wersji galerii parkingi przewidziano na poziomie powyżej 15 m. W obecnie okrojonej wersji galerii parkingi są ulokowane w podziemiu. Aby je wybudować należy wcześniej wykopać wielki dół a jeszcze wcześniej zburzyć PDT ? inaczej się nie da. Mamy tu powtórkę pomysłu najsławniejszego lubelskiego architekta, który lokując samochody naszego najdroższego Marszałka Województw chciał zburzyć salę plenarną KW (dzisiejszą aulę UM) , wybudować pod ziemią garaże a następnie odbudować aulę ? oczywiście wszystko za pieniądze przyznane najbiedniejszemu województwu w Polsce.

W tym miejscu kolejny raz powrócę do koniecznej zmiany w myśleniu o budowie parkingów w centrum naszego miasta gdzie już niedługo nastąpi totalny zawał śródmiejskiego ruchu samochodowego . Zapamiętałem słowa goszczących w Lublinie duńskich urbanistów, którzy przekonywali, że lepsza jakość życia w mieście, w ich historycznych centrach, jest odwrotnie proporcjonalna do ilości poruszających się po ich obszarze samochodów. Dlatego w Kopenhadze powstał i jest realizowany program ograniczania ilość miejsc parkingowych w centrum miasta. W Lublinie w ścisłym centrum powstają i mają powstawać kolejne nowe parkingi. W wolnym świeci prawdziwej demokracji jest inaczej. Będąca aktualnie w budowie nowa siedziba Bank of America Tower - drugi co do wysokości wieżowiec w Nowym Jorku - nie będzie miała parkingów.
To co mówi arch. K. Ingarden o dbałości i o staraniach o to by jego projekt galerii nawiązywał do zabytkowej tkanki miasta to czysta erystyka czyli wygłaszanie pozornie logicznego wywodu, przy założeniu że słuchacze pozbawieni są elementarnej inteligencji i których zdanie nie ma żadnego znaczenia w naszej pozornej demokracji.

Budynek galerii w żadnym aspekcie nie pasuje do otoczenia, na które składa się dziewiętnastowieczna skromna zabudowa prowincjonalnej stolicy lubelskiej guberni.
W 2/3 betonowa, pozbawiona oki... rozwiń
Avatar
pawel / 7 września 2010 o 13:54
Bardzo fajna koncepcja. Budujmy!!! Chyba nikomu nie podoba się Sezam z kawałkiem placu. Będzie inwestycja i miejsca pracy.
Avatar
ktoś / 7 września 2010 o 11:26
niczego nie zbaurza Marcinie, bo na tej wizualizacji, budynek nie jest taki jaki będzie. Jeżeli zostanie wybudowany to będzie dwa razy wyższy niż przedstawiony. Proponuję kilka lekcji z perspektywy a dopiero potem bierz się za krytykowanie. Nie każdy, jak wdiać, może być architetem lub urbanistą
Avatar
wesoły diabeł / 7 września 2010 o 10:27
No i niech blokują centrum miasta to nie miejsce na byle jaką zabudowę i szemrane działania ze strony inwestorów albo graja uczciwie i proponują architekturę na poziomie albo won z lublina.
Avatar
mzl / 7 września 2010 o 09:42
Architekci lubelscy to najgorsze partacze i wieśniaki w Polsce !!!!! niech spadają, ten projekt jest naprawdę dobry !!!!
Avatar
Paweł / 7 września 2010 o 09:27
Niech urbaniści pojadą np do Londynu i zobaczą jak powinno wyglądać miasto. Obok starych budynków stoją wielkie drapacze chmur, piękne nowoczesne i szklane. Nie przeszkadza to nikomu. A przechadzając się po Londynie aż dech w piersiach zapiera kiedy zza takiego wielkiego biurowca nagle wyłania się jakiś stary kościółek czy inna stara budowla. Tak właśnie wyglada nowoczesne miasto gdzie jest praca, rozrywka i wszystko czego człowiekowi potrzeba. Tych naszych urbanistów i architektów przepędziłbym na cztery wiatry. Lublin zawsze będzie zaściankiem przez naszych zapyziałych urzedasów, którzy nie są otwarci na świat. Jak może być żeby w centrum miasta nie pasował piękny nowoczesny budynek.
Niech urbaniści pojadą np do Londynu i zobaczą jak powinno wyglądać miasto. Obok starych budynków stoją wielkie drapacze chmur, piękne nowoczesne i szklane. Nie przeszkadza to nikomu. A przechadzając się po Londynie aż dech w piersiach zapiera kiedy zza takiego wielkiego biurowca nagle wyłania się jakiś stary kościółek czy inna stara budowla. Tak właśnie wyglada nowoczesne miasto gdzie jest praca, rozrywka i wszystko czego człowiekowi potrzeba. Tych naszych urbanistów i architektów przepędziłbym na cztery wiatry. Lublin zawsze będzie zaścian... rozwiń
Avatar
s / 7 września 2010 o 09:16
[font="Verdana"]Święta prawda, u nas nic się nie da

Niech najlepiej kamienice dobudują w tym miejscu, najlepiej takie stylizowane na zniszczone żeby pasowały do reszty. W ogóle niech nakażą wszystkim mieszkańcom zamiast domków i bloków kamienice budować! Żeby idealnie pasowało..
Jakoś wszędzie na świecie nowe jest obok starego i wygląda to ładnie. Bo to stare jest chociaż odnowione a nie tak jak w Lublinie kamienice niszczeją i nic nowego nie można wybudować, no ludzie! Stary Sezam się wystarczająco komponuje? Jak dla mnie nie przypomina kamienicy.
Ci lubelscy urzędnicy to umieją się tylko wykazać w blokowaniu, protestowaniu i wstrzymywaniu. To ludzie, którzy nic nigdy ie stworzyli i nie doprowadzili do końca! Czy w naszych czasach nic ma nie powstać bo nie będzie pasowało? Nasz Lublin to MAKIETA jak ktoś słusznie zauważył.
Jesteście zacofani i każdy z was "wie" lepiej i mówi co "należy".. To miasto frustracji a nie inspiracji!

Mi się projekt bardzo podoba. Brakuje nam w Lublinie równie ładnych i nowoczesnych projektów.
[/font]
[font="Verdana"]Święta prawda, u nas nic się nie da

Niech najlepiej kamienice dobudują w tym miejscu, najlepiej takie stylizowane na zniszczone żeby pasowały do reszty. W ogóle niech nakażą wszystkim mieszkańcom zamiast domków i bloków kamienice budować! Żeby idealnie pasowało..
Jakoś wszędzie na świecie nowe jest obok starego i wygląda to ładnie. Bo to stare jest chociaż odnowione a nie tak jak w Lublinie kamienice niszczeją i nic nowego nie można wybudować, no ludzie! Stary Sezam się wystarczająco komp... rozwiń
Avatar
marcin / 7 września 2010 o 09:07
Jak zwykle:( przeciez ten obiekt nie jest jakis kosmicznie futurystyczny i nie zaburza porządku urbanistycznego w tej cześci miasta... bez przesady, z takimi urzędnikami Lublin zawsze pozostanie zaściankiem
Avatar
Greg / 7 września 2010 o 08:57
Taki pasaż powinien powstać ale nie w centrum i tak zatłoczonego Lublina. aby tam wjechać i zaparkować to będzie tragedia. A parking będzie używany przez ludzi pracujących w okolicy i dla kupujących będzie mało miejsca.
Niech budują ale w innym miejscu!