czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lublin

Pedet dopłaci do przebudowy placu Litewskiego 6 mln zł

Dodano: 4 maja 2015, 11:00
Autor: DominiK Smaga

Tak ma w przyszłości wyglądać centrum Lublina
Tak ma w przyszłości wyglądać centrum Lublina

6 milionów zł dopłaci właściciel pedetu do przebudowy reprezentacyjnego placu w centrum miasta. Tak Ratusz dogadał się z firmą, której umożliwił wyburzenie pedetu i postawienie w jego miejscu nowej galerii handlowej

Zbudowany w latach 60. gmach domu handlowego przy Krakowskim Przedmieściu zna chyba każdy, kto w miarę często bywa w Lublinie. Lata świetności budynek ma już za sobą, teraz jej właścicielem jest warszawska spółka, która zamierza go zburzyć zastępując nowym obiektem. Przez lata starała się w Ratuszu o uchwalenie planu zagospodarowania terenu, który by jej na to pozwalał. Plan został uchwalony pod koniec lutego i jest już prawomocny.

Teraz spółka odpłaca się miastu dokładając się do planowanej przebudowy pl. Litewskiego, który wygląda już mało reprezentacyjnie. – Miasto będzie miało do dyspozycji 6 milionów złotych – stwierdza Arkadiusz Nahuluk, dyrektor Wydziału Gospodarowania Mieniem w Urzędzie Miasta. W momencie, w którym władze Lublina zaczną przebudowę, będą mogły po te pieniądze sięgnąć i to niezależnie od tego, czy warszawska spółka rzeczywiście postawi nową galerię handlową. Takie są warunki umowy.

Kiedy samorząd Lublina weźmie się za przebudowę placu? Projekt jest już gotowy, jest też komplet dokumentów, wraz z pozwoleniem na budowę. Nie ma tylko pieniędzy, a trzeba ich niemało, bo kosztorys mówi o 62 milionach złotych. Na ten rok miasto planowało przeznaczyć na ten cel 20 milionów, potem tę kwotę wykreśliło tłumacząc, że jeśli pojawi się szansa na zdobycie unijnej dotacji, to inwestycja z powrotem trafi na listę wydatków.

Właściciel galerii będzie też musiał przebudować szereg ulic w ramach tzw. umowy drogowej. Miasto korzysta tu z przepisu mówiącego, że firma planująca inwestycję musi przy okazji przebudować pobliskie drogi tak, by nie pogorszyły się warunki ruchu.

– Deweloper zobowiązał się do wyłożenia pieniędzy także na przebudowę ul. Peowiaków, części Krakowskiego Przedmieścia i ul. Kapucyńskiej – informuje Nahuluk. Firma ma wpompować w drogi nie mniej, niż 5 milionów złotych. Za te pieniądze będzie musiała przebudować nie tylko wspomniane ulice (m.in. zaślepiając ul. Kapucyńską), ale również odcinek Narutowicza od pl. Wolności do Okopowej, fragment Okopowej oraz cała Hempla, Kołłątaja, Peowiaków i Kościuszki.

Miasto musi jeszcze uzgodnić z inwestorem szczegółowe rozwiązania dla każdej z ulic. Niektóre detale są już pewne. – Zrobiony ma być m.in. lewoskręt z Narutowicza w Kapucyńską – mówi Mirosław Łuciuk, zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Mostów. Zmienić miałby się też kształt skrzyżowania przy hotelu Lublinianka z uwagi na to, że odcinek Krakowskiego Przedmieścia wzdłuż Poczty Głównej będzie przekształcany w deptak.

Plac Litewski i okolice. Na co czekamy

Deweloper, który wyburzy pedet i wybuduje galerię handlową zobowiązał się do wyłożenia pieniędzy także na przebudowę ul. Peowiaków, części Krakowskiego Przedmieścia i ul. Kapucyńskiej. W ramach prac zmienić miałby się też kształt skrzyżowania przy hotelu Lublinianka z uwagi na to, że odcinek Krakowskiego Przedmieścia wzdłuż Poczty Głównej będzie przekształcany w deptak

Czytaj więcej o: Lublin inwestycje pedet
Gość
lublinianka
Gość
(11) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (11 września 2015 o 08:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Powtarzam wpis z maj 2015. Nie słyszałem, nie czytałem odpowiedzi na poniżej zadane pytania - może Dziennik, uzyska odpowiedzi na nurtujące mnie pytania. "Inwestor nowego PDT łaskawie przebuduje Narutowicza (przed teatrem), przebuduje Kościuszki by przejęła ruch po zamknięciu Kapucyńskiej i Placu Litewskiego, a wszystko po to, by zapewnić dojazd do parkingu pod nowym PDT – oczywiście przez Kapucyńska i Narutowicza. Ile lat minęło od zakończenia przebudowy ulicy Narutowicza, która to przebudowa miała ograniczyć ruch w XIX centrum Lublina? Czy wczorajsze zapewnienia o konieczności ograniczenia ruchu to głupstwo? Czy inwestor nowego PDT zwróci Lublinowi wydatki na ostatnią modernizację Narutowicza? Tak, władze Lublina, szanują swoje słowo, tak szanują finanse miasta. Dlaczego to robią? Gdzie jest kontrola samorządów? Gzie jest NIK?"
Rozwiń
lublinianka
lublinianka (5 maja 2015 o 19:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Kiedy się czyta te komentarze to odechciewa się robić w tym mieście cokolwiek dla tej durnej, obleśnej, bezmózgiej tłuszczy gównozjadów, którym niczego nie trzeba i którzy nieświadomi swej kompletnej społecznej bezużytecznosci wchodzą na to forum w przekonaniu swej wyjątkowości nie znając granic w opluwaniu swoją obrzydliwą, jadowitą flegmą wszystkiego i wszystkich dookoła.

Rozwiń
Gość
Gość (5 maja 2015 o 17:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
kiedy zuk postawi kolejna galerie
Rozwiń
Gość
Gość (5 maja 2015 o 17:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
kto to wykona pewnie kolega ratusza
Rozwiń
Gość
Gość (5 maja 2015 o 13:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A za oonjqiiijm bb boo
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (11)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!