Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

7 grudnia 2008 r.
19:14
Edytuj ten wpis

Pediatrów jak na lekarstwo

0 5 A A

Poszłam zapisać wnuka do pediatry - mówi pani Alina. - Ale rejestratorka w przychodni chciała mnie umówić na wizytę do zwykłego lekarza rodzinnego - internisty. Dlaczego? Bo pediatrów jest za mało.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Na Lubelszczyźnie jest zarejestrowanych 4137 lekarzy. W tym tylko 322 pediatrów. - Kiedyś skorzystałam z porady lekarza rodzinnego - opowiada mieszkająca w Lublinie pani Alina.

- Kilka dni później wnuczka wylądowała w szpitalu. Nie ujmuję wiedzy i doświadczenia internistom, ale lekarz pediatra to lekarz pediatra.

Środowisko polskich lekarzy pediatrów wystosowało pismo do minister zdrowia Ewy Kopacz, aby uwzględniła w planowanych zmianach ustaw zdrowotnych swobodny dostęp dzieci do przedstawicieli tej specjalizacji.

- Życie młodych pacjentów zależy od szybkiego rozpoznania choroby - alarmuje Alicja Chybicka, prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego.

- Głównym powodem tej sytuacji jest fatalny bałagan - mówi Piotr Jarecki, pediatra i prezes Fundacji Międzynarodowy Instytut Zdrowia Dzieci i Młodzieży z Lublina. - Dzieci są przyjmowane przez lekarzy pierwszego kontaktu, którzy niekoniecznie są pediatrami.

Kolejny problem: pediatrów jest zbyt mało. A ci, którzy są, przyjmują dziennie nawet i 50 małych pacjentów. W efekcie, dla każdego z nich mają bardzo mało czasu. - To już nie jest medycyna - dodaje Jarecki.

- Przeprowadzona w ostatnich latach reforma ochrony zdrowia doprowadziła do totalnej degradacji systemu fachowej medycznej opieki nad najmłodszymi. A to z powodu wprowadzenia instytucji lekarza rodzinnego - komentuje prof. Jerzy Bodalski z Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. - To bardzo ofiarnie pracujący lekarze, ale mają jedną wadę - nie potrafią leczyć dzieci.

Profesor dodaje, że uzyskanie specjalizacji II stopnia z pediatrii obejmowało 6 lat nauki i dwa egzaminy przed Komisją Państwową. Tymczasem dziś lekarze rodzinni, np. ze specjalizacją z chirurgii czy chorób wewnętrznych, z pediatrii są szkoleni zaledwie 6 miesięcy.

- I to oni przejęli opiekę nad zdrowiem dzieci i młodzieży w Polsce. Najgorsze jest to, że tym samym pozbawili kilka tysięcy pediatrów możliwości uprawiania zawodu, do którego byli przygotowywani przez lata - dodaje Bodalski.

Komentarze 5

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
zły / 2 sierpnia 2014 o 17:41

Ten Jarecki to konował a nie pediatra!!!!!!

Avatar
obserwator / 16 grudnia 2008 o 10:30
czas skończyć z tymi tzw rodzinologami, o 14-tej zamykają kram . Osoba chora musi mu płać, bo już idzie prywatnie do jego gabinetu .Zobaczcie co dzieje sie w przychodniach wiejskich. Nie dosc że nie przchodzą w wyznaczonych godzinach to jescze są oburzeni że tyle osób pod jego drzwiami. A gdzie mają iśc ci chorzy? Może NFZ ruszył by swoje tyłki i pojechał w teren zobaczyc jak wyglada sytuacja.Ci tzww rodzinni to nadal nie nażarte muchy. Tylko stale domagaja się wiekszych pieniędzy. Zobaczcie jak żyja ci" biedacy" jakie mają pałace, samochody i wyjazdy zagraniczne.
czas skończyć z tymi tzw rodzinologami, o 14-tej zamykają kram . Osoba chora musi mu płać, bo już idzie prywatnie do jego gabinetu .Zobaczcie co dzieje sie w przychodniach wiejskich. Nie dosc że nie przchodzą w wyznaczonych godzinach to jescze są oburzeni że tyle osób pod jego drzwiami. A gdzie mają iśc ci chorzy? Może NFZ ruszył by swoje tyłki i pojechał w teren zobaczyc jak wyglada sytuacja.Ci tzww rodzinni to nadal nie nażarte muchy. Tylko stale domagaja się wiekszych pieniędzy. Zobaczcie jak żyja ci" biedacy" jakie mają pałace... rozwiń
Avatar
osada / 8 grudnia 2008 o 20:13
U mnie na wsi jest lekarz pediatra ALE co z tego -z chorym dzieckiem czekam nawet 2 h bo przyjmuje rownież dorosłych(starszych ludzi)a ci nie chca przepuszczać,numerków tez nie ma i nikt sie tym nie przejmuje!!!!!!
Avatar
pacjent / 8 grudnia 2008 o 14:00
do ZWYKŁEGO doktora internisty - ludzie , proszę, a niby pediatra to -NIEZWYKŁY , ech...
Avatar
Maria / 8 grudnia 2008 o 09:38
To właśnie reforma wprowadzająca nakaz chodzenia ze wszystkim do tzw. lekarza rodzinnego, co to niby zna się na wszystkim. Na wszystkim czyli na niczym dokładnie:-).
Wielu pediatrów zrobiło dodatkowo specjalizację z medycyny rodzinnej, aby móc pracować w przychodniach, i dlatego ja, całkiem dorosła osoba przyniosłam zwonienie do pracy od pediatry:-)))).
Avatar
zły / 2 sierpnia 2014 o 17:41

Ten Jarecki to konował a nie pediatra!!!!!!

Avatar
obserwator / 16 grudnia 2008 o 10:30
czas skończyć z tymi tzw rodzinologami, o 14-tej zamykają kram . Osoba chora musi mu płać, bo już idzie prywatnie do jego gabinetu .Zobaczcie co dzieje sie w przychodniach wiejskich. Nie dosc że nie przchodzą w wyznaczonych godzinach to jescze są oburzeni że tyle osób pod jego drzwiami. A gdzie mają iśc ci chorzy? Może NFZ ruszył by swoje tyłki i pojechał w teren zobaczyc jak wyglada sytuacja.Ci tzww rodzinni to nadal nie nażarte muchy. Tylko stale domagaja się wiekszych pieniędzy. Zobaczcie jak żyja ci" biedacy" jakie mają pałace, samochody i wyjazdy zagraniczne.
czas skończyć z tymi tzw rodzinologami, o 14-tej zamykają kram . Osoba chora musi mu płać, bo już idzie prywatnie do jego gabinetu .Zobaczcie co dzieje sie w przychodniach wiejskich. Nie dosc że nie przchodzą w wyznaczonych godzinach to jescze są oburzeni że tyle osób pod jego drzwiami. A gdzie mają iśc ci chorzy? Może NFZ ruszył by swoje tyłki i pojechał w teren zobaczyc jak wyglada sytuacja.Ci tzww rodzinni to nadal nie nażarte muchy. Tylko stale domagaja się wiekszych pieniędzy. Zobaczcie jak żyja ci" biedacy" jakie mają pałace... rozwiń
Avatar
osada / 8 grudnia 2008 o 20:13
U mnie na wsi jest lekarz pediatra ALE co z tego -z chorym dzieckiem czekam nawet 2 h bo przyjmuje rownież dorosłych(starszych ludzi)a ci nie chca przepuszczać,numerków tez nie ma i nikt sie tym nie przejmuje!!!!!!
Avatar
pacjent / 8 grudnia 2008 o 14:00
do ZWYKŁEGO doktora internisty - ludzie , proszę, a niby pediatra to -NIEZWYKŁY , ech...
Avatar
Maria / 8 grudnia 2008 o 09:38
To właśnie reforma wprowadzająca nakaz chodzenia ze wszystkim do tzw. lekarza rodzinnego, co to niby zna się na wszystkim. Na wszystkim czyli na niczym dokładnie:-).
Wielu pediatrów zrobiło dodatkowo specjalizację z medycyny rodzinnej, aby móc pracować w przychodniach, i dlatego ja, całkiem dorosła osoba przyniosłam zwonienie do pracy od pediatry:-)))).
Zobacz wszystkie komentarze 5

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kolejne ruchy kadrowe w Motorze, Dzięgielewski w Wigrach?

Kolejne ruchy kadrowe w Motorze, Dzięgielewski w Wigrach? 0 0

W środę umowy z lubelskim klubem podpisało dwóch kolejnych młodych zawodników. To Jakub Buczek i Rafał Dobrzyński, którzy w rundzie wiosennej debiutowali w III lidze. Wiadomo już także, że do ekipy żółto-biało-niebieskich po wypożyczeniu wraca Michał Paluch

Kanada zalegalizowała marihuanę

Kanada zalegalizowała marihuanę 0 0

Kanadyjski parlament zalegalizował rekreacyjne używanie marihuany. Obywatele Kanady będą mogli posadzić sobie w domu do czterech krzaczków

Kino plenerowe w Kazimierzu Dolnym
22 czerwca 2018, 21:15

Kino plenerowe w Kazimierzu Dolnym 0 0

Restauracja Stara Łaźnia w Kazimierzu Dolnym (ul. Senatorska 21) zaprasza na kolejną odsłonę kina plenerowego. W piątek, 22 czerwca ok. godz. 21.15 zobaczymy film Uwikłanie, z kolei dzień później o tej samej porze kultowe Kochaj albo rzuć.

Wakacje. Załatw formalności przez internet. Zaoszczędzisz sporo czasu

Wakacje. Załatw formalności przez internet. Zaoszczędzisz sporo czasu 0 0

Resort cyfryzacji zachęca do załatwiania spraw urzędowych online. To pomoże m.in. zaoszczędzić czas przed wyjazdem na urlop. 

MUNDIAL 2018. Portugalia – Maroko 1:0. Ronaldo zrobił różnicę

MUNDIAL 2018. Portugalia – Maroko 1:0. Ronaldo zrobił różnicę 0 0

MUNDIAL 2018 W meczu o wszystko zespół z Afryki przegrał z Portugalią 0:1 po golu niezawodnego Cristiano Ronaldo. Lwy Atlasu miały więcej sytuacji od rywali, ale byli nieskuteczni i po trzech meczach grupowych zawodnicy Herve Renarda wrócą do domów

Urodziny Teatru Osterwy. Można rezerwować miejsca
23 czerwca 2018, 10:00

Urodziny Teatru Osterwy. Można rezerwować miejsca 0 0

Teatr dramatyczny zaprasza w sobotę do wspólnego świętowania 133. rocznicy urodzin swojego patrona, Juliusza Osterwy. Trwa rezerwacja miejsc i dystrybucja wejściówek.

"Jesteśmy już 30 godzin bez wody". Skarga mieszkańca
Alarm 24

"Jesteśmy już 30 godzin bez wody". Skarga mieszkańca 0 2

Od 30 godzin nie mamy wody z powodu awarii. Gmina nam nie pomaga, zostaliśmy potraktowani gorzej, niż zwierzęta - w środę rano napisał do nas mieszkaniec Bystrzejowic Pierwszych (pow. świdnicki).

Orkiestra Trybunału Koronnego Mieszkańcom Lublina
24 czerwca 2018, 19:00

Orkiestra Trybunału Koronnego Mieszkańcom Lublina 0 0

Co Gdzie Kiedy. W najbliższą niedzielę, 24 czerwca o godz. 19 w Kościele Rektoralnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej (ul. Narutowicza 6) będzie miał miejsce wyjątkowy koncert w wykonaniu Orkiestry Trybunału Koronnego w Lublinie.

Lublin: Urząd wyda więcej pieniędzy na park Ludowy. Czy teraz wystarczy?

Lublin: Urząd wyda więcej pieniędzy na park Ludowy. Czy teraz wystarczy? 0 2

Wczoraj ogłoszony został nowy przetarg na odnowę parku Ludowego. To już drugie podejście, bo za pierwszym razem Urząd Miasta zderzył się z wysokimi cenami zaproponowanymi przez wykonawców. W parku mają się pojawić nowe drzewa, ścieżki biegowe, rowerowe, pionowy ogród, place zabaw i wiele innych atrakcji.

Plaza Lublin się rozbudowuje. Jakie będą zmiany?
galeria

Plaza Lublin się rozbudowuje. Jakie będą zmiany? 0 2

Połączenie pracy z jedzeniem, więcej miejsca i nowe odsłony znanych już sklepów – to zmiany, jakie przechodzi właśnie lubelska Plaza

Wyprzedzał na skrzyżowaniu, pójdzie do więzienia

Wyprzedzał na skrzyżowaniu, pójdzie do więzienia 0 5

37-latek wpadł gdy wyprzedzał na skrzyżowaniu. Okazało się, że jest poszukiwany. Trafi do więzienia na 8 miesięcy.

Jej zdjęcie w strefie kibica w Lublinie zrobiło furorę. "Nigdy nie spotkałam się tu z rasizmem"
galeria
film

Jej zdjęcie w strefie kibica w Lublinie zrobiło furorę. "Nigdy nie spotkałam się tu z rasizmem" 0 7

Rozmowa z Zendaya Sithole z Zimbabwe, studentką Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, przewodniczącą Foreign Students Union UMCS.

Ruszyła letnia LNBA

Ruszyła letnia LNBA 1 0

Liga Letnia LNBA W niedzielę rozegrano pierwszą kolejkę. W najbardziej interesującym spotkaniu Kaddi pokonało No To Shoot

"Pod moim dzieckiem urwała się huśtawka". Chłopiec upadł na plecy, był zamroczony
Alarm 24
galeria

"Pod moim dzieckiem urwała się huśtawka". Chłopiec upadł na plecy, był zamroczony 1 10

Plac zabaw przy ul. Koszarowej w Kraśniku zostanie objęty stałym nadzorem – zapowiada komendant Straży Miejskiej w Kraśniku. To reakcja na e-mail od naszej Czytelniczki.

Pobili kolegę i zostawili przed domem, 40-latek zmarł. Jest wyrok
galeria

Pobili kolegę i zostawili przed domem, 40-latek zmarł. Jest wyrok 0 1

Dwa lata więzienia i grzywna. To wyroki dla mężczyzn, którzy pobili swojego kolegę i pozostawili rannego przed domem. 40-latek zmarł po kilkunastu godzinach.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010