środa, 21 marca 2018 r.

Lublin

Pełnometrażówka Matwiejczyka najlepsza

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 listopada 2009, 09:43

Znamy już zwycięzcę konkursu IV Międzynarodowego Festiwalu Młodego Kina "Pełny Metraż”. W głosowaniu publiczność wskazała na film "Czarny”. Tym samym główna nagroda lubelskiej imprezy trafi w ręce wrocławianina Dominika Matwiejczyka.

Widzowie wybierali spośród dziewięciu obrazów – "Lodo” w reżyserii Karlosa Alastrueya (Hiszpania), "God No Say So” w reżyserii Brigitte Utrat Kornetzky (Szwajcaria), "Teraz i zawsze” w reżyserii Artura Pilarczyka, "Goście, czyli na wschodnich bezdrożach” Sebastiana Łukaszuka oraz Pawła Nazaruka, Grupy Przeciąg, Marka Włodzimirowa, Przemka Młyńczyka, AlcoDudes, Wojciecha Koronkiewicza, Irka Prokopiuka, Hermanos de Chamuco, "Jedenaste – nie uciekaj” w reżyserii Roberta Wrzoska, "Czeski film” w reżyserii Łukasza Jedynastego, "At Oglog” w reżyserii Kuby Zubrzyckiego, "Czarny” w reżyserii Dominika Matwiejczyka i "Smutna” w reżyserii Piotra Matwiejczyka.

Filmy były prezentowane od środy do niedzieli w Sali Nowej Centrum Kultury w Lublinie. Po ostatniej projekcji odbyło się głosowanie widzów, a następnie wręczenie nagrody. Odebrał ją w imieniu laureata Piotr Żukowski – operator i współproducent filmu "Czarny”.

Wybrany przez publiczność obraz opowiada o ok. 30-letnim mężczyźnie zwanym Czarnym, który po kilkunastu latach nieobecności przyjeżdża do swojej rodzinnej wsi z dużego miasta, gdzie pracuje na dobrze płatnym stanowisku.

Z rodzinnej miejscowości wyjechał zaraz po ukończeniu szkoły średniej. Do wyjazdu skłoniły go problemy rodzinne. Najpierw matka załamała się nerwowo po odejściu ojca do innej kobiety. Potem ojciec popełnił w tajemniczych okolicznościach samobójstwo.

Czarny chce odpocząć od intensywnej pracy w wielkim mieście i skupić się na dokończeniu zarzuconej kiedyś pracy doktorskiej. Jednak już pierwszego dnia poznaje zbuntowaną nastolatkę, która podaje się za jego przyrodnią siostrę, córką jego ojca.

Czarny stopniowo zaczyna odczuwać potrzebę odszukania prawdy. Tymczasem matka dziewczyny romansuje z proboszczem miejscowej parafii i organizuje egzorcyzmy po znalezieniu w pokoju córki "Biblii Szatana”.

W filmie występują m.in. Michał Żurawski, Mateusz Damięcki, Maria Niklińska, Marta Klubowicz, Edward Żentara, Hanna Konarowska, Arkadiusz Detmer, Roksana Krzemińska, Sebastian Stankiewicz, Andrzej Gałła i Wojciech Ziemiański oraz debiutujące na ekranie Izabela Zalejska i Laura Kielar.

Przed Pełnym Metrażem Matwiejczyk zdobył za "Czarnego" I nagrodę w kategorii film fabularny na Festiwalu Filmów Niezależnych w Zawierciu i nagrodę specjalną za scenariusz na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni.

Na IV Międzynarodowym Festiwalu Młodego Kina "Pełny Metraż” został również rozstrzygnięty konkurs "My z Lublina” na krótki film o mieszkańcach Lublina lub osobach związanych z Lublinem.

Nagrodę główną, ufundowaną przez Urząd Miasta Lublin, otrzymał Grzegorz Wiechrzowski za film pt. "Kot z Cheshire”. Nagrodę publiczności, ufundowaną przez organizujący festiwal Kinoteatr Projekt, dostali Maciej Misztal i Piotr Flisiuk za obraz pt. "Miasto”.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!