niedziela, 30 kwietnia 2017 r.

Lublin

Pieniądze na leki czy na podwyżki

Dodano: 28 sierpnia 2001, 22:05
Autor: Ewa Stępień

Lubelski Cefarm rozważa wstrzymanie dostaw medykamentów dla dłużników

Szpitale z województwa lubelskiego są winne lubelskiemu Cefarmowi za dostarczone leki 7 mln złotych. Jego prezes Bogdan Walko nie wyklucza wstrzymania zaopatrzenia lub pozwania dłużników do sądu.
Przedsiębiorstwo Zaopatrzenia Farmaceutycznego Cefarm w Lublinie jest głównym dostawcą leków dla około 100 szpitali (w większości z województwa lubelskiego). - Szpitale w sumie są nam winne 8 mln zł, a z tego około 7 mln zł zalegają placówki z Lubelszczyzny - mówi Bogdan Walko, prezes lubelskiego Cefarmu. - Głównie są to długi, których terminy płatności już minęły.
Z miesiąca na miesiąc kondycja finansowa szpitali się pogarsza. Mają coraz większe problemy z zapłatą nie tylko za leki, ale także za prąd czy wodę. - Tę zapaść obserwuje się od maja tego roku - ocenia prezes Walko. - Wysyłamy do dyrektorów szpitali pisma ponaglające.
Sprawa może stanąć na ostrzu noża. Prezes Walko nie wyklucza wstrzymania dostaw lub skierowania pozwów do sądu. - Musimy zaciągać kredyty, aby zapłacić firmom farmaceutycznym - argumentuje.
Nie ma chyba szpitala, który nie byłby winny Cefarmowi pieniędzy. Prezes Walko wymienia swoich największych dłużników: - Wojewódzki Szpital Specjalistyczny przy al. Kraśnickiej w Lublinie, szpital w Biłgoraju, szpital wojskowy w Lublinie, szpitale w Białej Podlaskiej, Chełmie, Zamościu, Opolu Lubelskim, Lubartowie, Krasnymstawie.
- Zalegamy Cefarmowi ponad 200 tys. zł - przyznaje Marek Wójtowicz, dyrektor szpitala w Lubartowie. - Musiałem wybierać. Albo leki albo podwyżki. Zdecydowałem się wypłacać od czerwca ustawową podwyżkę - 203 zł. Na ten cel trzeba miesięcznie dla moich 850 pracowników 230 tys. zł.
Oszczędzacie na lekach? - Wszyscy oszczędzają - odpowiada dyr. Wójtowicz. - Wprawdzie są coraz lepsze, ale także coraz droższe. Dajemy je pacjentom w sposób kontrolowany.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24