czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lublin

Pieniądze z ministerstwa na lubelską kulturę. Lista kandydatur

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 stycznia 2012, 14:37
Autor: DOMINIK SMAGA

Minister obiecał pieniądze, Lublin informuje, na co chce je wydać
Minister obiecał pieniądze, Lublin informuje, na co chce je wydać

Tegoroczna Noc Kultury może być obfita, jak nigdy dotąd, bo mamy sporą szansę na dotację od ministra kultury. Lublin podsuwa też ministrowi listę 18 innych imprez. A na ukończeniu jest już pisanie programu, który ma wykorzystać pomysły z aplikacji do ESK 2016.

– Projekt tegorocznej Nocy Kultury do końca tygodnia przekażemy ministerstwu – zapowiada Rafał Koziński z Warsztatów Kultury. Wszystko po to, by minister dał pieniądze, które pozwolą rozszerzyć program imprez i 2 czerwca zrobić wielką polsko-ukraińską noc łączącą prezentacje tego, co ma najlepszego Lublin z występami zaproszonych gości z Ukrainy.

– Byłoby to największe wydarzenie kulturalne w przededniu mistrzostw Euro 2012 – stwierdza Michał Karapuda, zastępca dyrektora Wydziału Kultury w Urzędzie Miasta. Ratusz liczy, że do transmisji zdoła zachęcić ogólnopolską telewizję.

Ale nie tylko o pieniądze na "podkręcenie” Nocy Kultury miasto zwraca się do ministra. – Wskazujemy też kilkanaście projektów, które są najbardziej istotne dla Lublina i najbardziej kosztowne – mówi Włodzimierz Wysocki, zastępca prezydenta.

To w sumie 18 przedsięwzięć wybranych spośród 62, o których dofinansowanie zwróciły się do ministra lubelskie instytucje kultury i organizacje. "Lista osiemnastu” powstała, by zasugerować ministrowi Bogdanowi Zdrojewskiemu, na co powinien zwracać szczególną uwagę dzieląc pieniądze. A pieniędzy dla Lublina ma być więcej, co Zdrojewski zapowiedział niespełna miesiąc temu chwaląc wysiłek miasta w walce o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 r. – Ten wysiłek wymaga wsparcia i z takim wsparciem przyjechałem – mówił minister. Tegoroczne dotacje dla Lublina i regionu mają być o połowę większe, niż te z 2011 r.

To, co było w lubelskiej aplikacji do ESK zostało już przebrane i przetworzone w nowy dokument "Miasto w dialogu – 2017”, którego konsultacje zaczęły się wczoraj. Jest w nim 60 proc. pomysłów z aplikacji. – Musimy do niej nawiązywać w maksymalnym stopniu, jeśli chcemy podpisać porozumienie z ministrem – wyjaśnia Krzysztof Żuk, prezydent miasta. Porozumienie ma zapewniać Lublinowi określone pieniądze do 2017 r. Jak duże? To się dopiero okaże.

Konsultacje programu "Miasto w dialogu – 2017” potrwają do końca lutego. – Każdy może powiedzieć, które projekty są bardziej interesujące, które mniej, a czego jeszcze brakuje – dodaje Koziński. Maile można słać na adres kultura2017@lublin.eu.

\"LISTA OSIEMNASTU”

Teatr Stary wnioskuje o 102 tys. zł na cykl piętnastu spotkań-rozmów o literaturze oraz o 121 tys. na cykl prezentacji i warsztatów teatralnych dla dzieci do lat 6, ich rodziców i dziadków. "Kaniorowcy” proszą o 109 tys. na udział w festiwalach w Turcji, Macedonii, Kanadzie, Rosji, Chinach, Rumunii i Mołdawii.

"Rozdroża” chcą 170 tys. na rok Johna Cage'a. Teatr NN wnioskuje o ponad 300 tys. na Miasto Poezji i projekt "Śladami Singera: Warsztaty. Spotkania. Sztuka”. CK chce 460 tys. na Konfrontacje Teatralne i 300 tys. na Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca. Prawie 270 tys. na Jarmark Jagielloński i 132 tys. na "Kulturę Enter” oczekują Warsztaty Kultury. Na liście są też projekty: Aporia 43/47, Międzynarodowy Sezon Sztuki Performance, Inkubator Animacji Kultury, Inne Brzmienia, badanie lubelskiej kultury, XII Międzynarodowy Konkurs Młodych Skrzypków, Arka Wyobraźni Brunona Schulza i Mikołajki Folkowe.


Pełna lista projektów, które mają szansę na dofinansowanie - PDF
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
KK
Wlad
Michał
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

KK
KK (25 stycznia 2012 o 14:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Może by tak zydzi propagowali swoja kulturę za swoje pieniądze ,niech się na tym zastowia nad tym Ci co je przyznają
Rozwiń
Wlad
Wlad (25 stycznia 2012 o 08:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie bądź naiwny. Jeśli jest górka z jednej strony, to można zasypać różne dołki.
Rozwiń
Michał
Michał (25 stycznia 2012 o 08:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No świetnie. 300 tys. dla Teatru NN na Miasto Poezji, które polega na spotykaniu się z poetami w prywatnych domach. Poeci forsy za to nie dostają, właściciel mieszkania forsy też nie dostaje. To niech ktoś mi powie co się z nią dzieje?
Rozwiń
Paragon
Paragon (24 stycznia 2012 o 22:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To nie są wszystkie wnioski z Lublina złożone do MKiDN, kilku brakuje.
Rozwiń
józek
józek (24 stycznia 2012 o 20:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Propaganda
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!