wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lublin

Pierwsi w kraju zastosujemy hybrydowe lampy uliczne

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 kwietnia 2010, 21:06
Autor: Bogdan Nowak

Na Zamojszczyźnie stanie 140 hybrydowych latarni. W Lubartowie i Rykach chcą postawić 200 następnych. Lampy będą korzystały wyłącznie z energii odnawialnej. A ta nic nie kosztuje.

– Podobno gdzieś w Polsce działa… jedna taka lampa. My idziemy na całość i jeszcze w tym roku oświetlimy nimi nasze miejscowości – mówi Dariusz Jamroży, pracownik Urzędu Gminy w Goraju, odpowiedzialny za pozyskiwanie pieniędzy z Unii. – Będziemy pionierami.

Lampy hybrydowe to proste urządzenia. Każda z nich ma na szczycie niewielką turbinę wiatrową, panel z baterią słoneczną, własny akumulator odpowiednie sterowniki. Kosztuje 20–30 tys. zł i może działać bez przerwy, nawet na pustkowiach.

Pan Dariusz wyczytał o nich w piśmie ekologicznym i przekonał do inwestycji wójtów Goraja i Turobina. Potem napisał projekt i samorządy wystąpiły o unijne dofinansowanie.

– Projekt przeszedł – nie ukrywa radości Jamroży. – Niebawem podpiszemy odpowiednią umowę i ogłosimy przetargi dla wykonawców.

W obu miejscowościach stanie 140 lamp. Na tym nie koniec. Na obu urzędach oraz szkole w Goraju zostaną zainstalowane kolektory słoneczne, które będą zasilać w prąd te budynki. Wszystko pochłonie ponad 5,6 mln zł. Z tego gminy wyłożą tylko 15 proc.

– Lampy hybrydowe ustawimy m.in. na głównych skrzyżowaniach – dodaje Alfred Sobótka, wójt Turbina. – W naszej gminie będzie ich 80. Na ulicach będzie jasno, a my za ich użytkowanie nie zapłacimy prawie nic.

Urzędnicy z Lubartowa i Ryk także zapalili się do tego pomysłu. Chcą postawić u siebie ponad 200 lamp. – Będziemy wspólnie starać się o pieniądze unijne na ten cel – mówi Janusz Bodziacki, wójt Lubartowa. – Złożymy także wniosek o dofinansowanie.

Mieszkańcy Lubelszczyzny cieszą się, że będą mieli darmowe oświetlenie ulic. – Podpisuję się pod tym projektem obiema rękami – mówi 77-letnia Jadwiga Omiotek z Goraja.

– Takie lampy są wspaniałe. Nie trzeba będzie płacić elektrowni za prąd. – Mam nadzieję, że nie będą za delikatne na nasze warunki pogodowe – dodaje 30-latek z Turobina.


Marcin Kozak, prezes firmy Solar Solution z Żagania, produkującej lampy hybrydowe

- To nowy produkt na polskim rynku, ale zainteresowanie jest ostatnio ogromne. W Polsce jest już kilka firm, które takie lampy uliczne produkują. Niektóre sprowadzają je także z Zachodu. Lampy sprawdzają się świetnie, powinny mieć jednak odpowiednie atesty.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Wątpliwość
solar solution
wojtekzabrze
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Wątpliwość
Wątpliwość (15 listopada 2011 o 21:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pewnie ktoś kto ma wujka wójta lub burmistrza może takie lampy sprzedać. Inaczej by się nie dało.
Rozwiń
solar solution
solar solution (22 czerwca 2010 o 22:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Witam wszystkich, jeśli chodzi o latarnie solarne lub hybrydowe ważny jest odpowiedni dobór parametrów. W ostatnim czasie powstało wiele firm o wątpliwym doświadczeniu i wiedzy na ten temat. Duża część importuje tego typu produkty, które kompletnie nie nadają się do zastosowania w naszym kraju. Latarnie świecą jednak muszą być dostosowane do naszych warunków klimatycznych. Koszty eksploatacji są właściwie znikome w porównaniu do tradycyjnych latarni, mówimy tu o ewentualnej wymianie akumulatorów po okresie 5-6 lat. Jesteśmy polskim producentem tego typu oświetlenia.
Jeśli chcą Państwo zobaczyć latarnie jak działają, zapraszamy serdecznie do Żagania.
www.solar-solution.pl.
Rozwiń
wojtekzabrze
wojtekzabrze (16 czerwca 2010 o 22:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jestem polskim producentem lamp solarnych i moge troche "rozjasnic" sytuacje. Koszt naszj lampy to kwota 15 tys , jest mniejszy niż koszt tradycyjnej lampy podłączonej do sieci. Poza tym nie ma kosztów eksploatacji - brak podłącznnia do sieci. Poza tym można zrefinansować do 40 % kosztów z funduszy ekologicznych. Jeżeli ktoś nie wierzy zapraszam do siebie (www.macekwichary.pl) do Zabrza.
Nie wiem kto i za ile dostarczył te lampy (podejrzewam że chinska produkcja bez atestów i gwarancji i serwisu producenta)
Rozwiń
lubelak
lubelak (10 kwietnia 2010 o 08:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Takie lampy są świetne na pustyni albo w głuszy i dziczy. Właściwie to odpowiednie miejsce.
Rozwiń
Andrzej
Andrzej (10 kwietnia 2010 o 08:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Andrzej napisał:
Jak zwykle WIELKA ŚCIEMA Jednorazowy wydatek 30000 złotych na taką lampę to opłata za prąd jaki zużyła by lampa świecąc 8 godzin nocnych przez 45 lat. I kto na tym zarobił?

Koszt utrzymania takiej lampy będzie 1500 razy większy od tradycyjnych. (akumulatory, turbinki, ogniwa słoneczne, elektronika, żarówki) W tradycyjnych tylko żarówki.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!