Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

29 listopada 2012 r.
19:36
Edytuj ten wpis

Pierwsza w Lublinie szkoła pisania ikon

0 8 A A
Maja Podleśna, malarka ikon z Lublina (Maciej Kaczanowski/ Archiwum)
Maja Podleśna, malarka ikon z Lublina (Maciej Kaczanowski/ Archiwum)

5 grudnia w Lublinie rozpoczynają się warsztaty pisania ikon. Zajęcia są bezpłatne.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Uczestnicy zajęć nie tylko nauczą się jak pisać ikony, ale także zdobędą podstawowe wiadomości z zakresu teologii i historii. Z czasem w naszym mieście ma powstać szkoła dla pasjonatów tej trudnej i fascynującej sztuki.

Na pomysł wpadła rok temu Maja Podleśna, malarka ikon z Lublina, zaangażowana w organizację wystawy " Światło ikony” w lubelskim skansenie. – To wtedy pojawiały się pierwsze pytania o naukę pisania ikon – mówi Podleśna (na zdjęciu).

Pomysł dojrzał podczas ostatniej IV edycji Europejskiego Festiwalu Smaku. Wystawa "Światło Ikony” została pokazana w klasztorze Dominikanów, a Maję Podleśną można było podejrzeć przy pracy.

– Nie mam wątpliwości, że ikona cieszy się coraz większym zainteresowaniem. A takie wielokulturowe miasto jak Lublin to dobre miejsce na warsztaty pisania ikon – mówi ks. Stefan Batruch, proboszcz parafii greckokatolickiej pw. Narodzenia NMP w Lublinie i szef Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza.

Warsztaty Ikonograficzne rozpoczną się 5 grudnia. W trakcie zajęć praktycznych uczestnicy nauczą się m.in. techniki przygotowywania gruntu pod złocenie, sposobami złocenia, czy przygotowania farby temperowej w oparciu o suche pigmenty i medium żółtkowe. Wszystkie materiały potrzebne do napisania ikony zapewnia organizator.


Dla kogo są te warsztaty? – Czekamy na ludzi, którzy czują pragnienie spotkania się z ikoną. Ludzi wierzących, ale także wątpiących i poszukujących. Często ikona jest okazją do ponownego spotkania z Bogiem – mówi Maria Podleśna, która poprowadzi zajęcia praktyczne. Wykłady teoretyczne będzie prowadził ks. Stefan Batruch.

Spotkania będą się odbywały raz w tygodniu w budynku plebanii przy ul. Botanicznej 1 w Lublinie, w godz. 19- 21.

– Mając na uwadze różne tempo pracy poszczególnych osób, nie ustalamy terminu zakończenia zajęć – mówi Podleśna.

– Z czasem rozszerzymy listę wykładowców, myślimy o stałej szkole pisania ikon – dodaje ks. Batruch.

Jak się zapisać?
Bliższe informacje oraz zapisy pod nr tel. 516 392 674 (Maja Podleśna) oraz drogą e-mailową: m.podlesna63@gmail.com

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Maria / 29 stycznia 2013 o 11:55
Witam, tak, oczywiście, uczymy również technik pozłotniczych. Początkującym proponujemy najłatwiejszą technikę złocenia - na mikstion. W przyszłości planujemy kontynuację nauki - w miarę nabywania przez uczestników umiejętności, pewności ręki, będziemy wprowadzać trudniejsze techniki - złocenie na pulment i na assist.
Avatar
folkatka / 28 stycznia 2013 o 10:02
Gwoli ścisłości, to podniosła go Maria.
Powodzenia zycze, sama wdrażam sie w technike tempery jajowej, nie jest łatwa, ale piekna i w sumie przyjemna.
Avatar
ruthenus.blogspot.com / 28 stycznia 2013 o 02:40
[quote name='Natalia' timestamp='1354634561' post='705567']
Drogi Księże Diakonie, a czy inne zajęcia w lubelskiej parafii greckokatolickiej też są otwarte dla osób spoza tejże parafii? Zaintrygował mnie zwłaszcza Kobiecy Klub Kinowy...
[/quote]

O ile wiem - to tak, nie ma ograniczeń formalnych, raczej faktyczne: wielkość salki na plebanii.

Przepraszam za spóźnioną odpowiedź, ale nie śledziłem wątku. P. "Folkatka" go "podniosła" i przypadkiem się zainteresowałem.
[quote name='Natalia' timestamp='1354634561' post='705567']
Drogi Księże Diakonie, a czy inne zajęcia w lubelskiej parafii greckokatolickiej też są otwarte dla osób spoza tejże parafii? Zaintrygował mnie zwłaszcza Kobiecy Klub Kinowy...
[/quote]

O ile wiem - to tak, nie ma ograniczeń formalnych, raczej faktyczne: wielkość salki na plebanii.

Przepraszam za spóźnioną odpowiedź, ale nie śledziłem wątku. P. "Folkatka" go "podniosła" i przypadkiem się zainteresowałem. rozwiń
Avatar
folkatka / 27 stycznia 2013 o 20:25
A uczycie sie złocić?
Avatar
Maria / 27 stycznia 2013 o 20:06
Oczywiście, że tak właśnie może być. Dlatego nie ustalamy terminu zakończenia zajęć. Nie ma pośpiechu. To nie jest 3-dniowy kurs zakończony wydaniem certyfikatu i nie zależy nam na jakimś szalonym tempie pracy. Pozdrawiam.
Avatar
Natalia / 4 grudnia 2012 o 16:22
Drogi Księże Diakonie, a czy inne zajęcia w lubelskiej parafii greckokatolickiej też są otwarte dla osób spoza tejże parafii? Zaintrygował mnie zwłaszcza Kobiecy Klub Kinowy...
Avatar
ruthenus.blogspot.com / 2 grudnia 2012 o 21:12
Cóż, piekarnia to nie jest...
Avatar
rusek / 2 grudnia 2012 o 10:10
raz w tygodniu po dwie godziny to chyba będziecie pół roku pisać te ikony
Avatar
Maria / 29 stycznia 2013 o 11:55
Witam, tak, oczywiście, uczymy również technik pozłotniczych. Początkującym proponujemy najłatwiejszą technikę złocenia - na mikstion. W przyszłości planujemy kontynuację nauki - w miarę nabywania przez uczestników umiejętności, pewności ręki, będziemy wprowadzać trudniejsze techniki - złocenie na pulment i na assist.
Avatar
folkatka / 28 stycznia 2013 o 10:02
Gwoli ścisłości, to podniosła go Maria.
Powodzenia zycze, sama wdrażam sie w technike tempery jajowej, nie jest łatwa, ale piekna i w sumie przyjemna.
Avatar
ruthenus.blogspot.com / 28 stycznia 2013 o 02:40
[quote name='Natalia' timestamp='1354634561' post='705567']
Drogi Księże Diakonie, a czy inne zajęcia w lubelskiej parafii greckokatolickiej też są otwarte dla osób spoza tejże parafii? Zaintrygował mnie zwłaszcza Kobiecy Klub Kinowy...
[/quote]

O ile wiem - to tak, nie ma ograniczeń formalnych, raczej faktyczne: wielkość salki na plebanii.

Przepraszam za spóźnioną odpowiedź, ale nie śledziłem wątku. P. "Folkatka" go "podniosła" i przypadkiem się zainteresowałem.
[quote name='Natalia' timestamp='1354634561' post='705567']
Drogi Księże Diakonie, a czy inne zajęcia w lubelskiej parafii greckokatolickiej też są otwarte dla osób spoza tejże parafii? Zaintrygował mnie zwłaszcza Kobiecy Klub Kinowy...
[/quote]

O ile wiem - to tak, nie ma ograniczeń formalnych, raczej faktyczne: wielkość salki na plebanii.

Przepraszam za spóźnioną odpowiedź, ale nie śledziłem wątku. P. "Folkatka" go "podniosła" i przypadkiem się zainteresowałem. rozwiń
Avatar
folkatka / 27 stycznia 2013 o 20:25
A uczycie sie złocić?
Avatar
Maria / 27 stycznia 2013 o 20:06
Oczywiście, że tak właśnie może być. Dlatego nie ustalamy terminu zakończenia zajęć. Nie ma pośpiechu. To nie jest 3-dniowy kurs zakończony wydaniem certyfikatu i nie zależy nam na jakimś szalonym tempie pracy. Pozdrawiam.
Avatar
Natalia / 4 grudnia 2012 o 16:22
Drogi Księże Diakonie, a czy inne zajęcia w lubelskiej parafii greckokatolickiej też są otwarte dla osób spoza tejże parafii? Zaintrygował mnie zwłaszcza Kobiecy Klub Kinowy...
Avatar
ruthenus.blogspot.com / 2 grudnia 2012 o 21:12
Cóż, piekarnia to nie jest...
Avatar
rusek / 2 grudnia 2012 o 10:10
raz w tygodniu po dwie godziny to chyba będziecie pół roku pisać te ikony

Skomentuj

Komentujesz jako Gość
Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Z kijem bejsbolowym chodził po mieście i wybijał szyby. Jak się tłumaczył?

Z kijem bejsbolowym chodził po mieście i wybijał szyby. Jak się tłumaczył? 2 0

Do niecodziennego zdarzenia doszło w czwartek wieczorem w Hrubieszowie.

Alternatywa dla rolników po ASF. Bydło, konie czy soja?

Alternatywa dla rolników po ASF. Bydło, konie czy soja? 1 1

Rolnicy, którzy w związku z afrykańskim pomorem świń (ASF) zrezygnowali z hodowli, szukają alternatywnych źródeł dochodu. Marszałek województwa lubelskiego proponuje im m.in. hodowlę bydła

W autobusach pojawią się ankieterzy. O co będą pytać?

W autobusach pojawią się ankieterzy. O co będą pytać? 1 2

Władze Lublina biorą się za liczenie pasażerów w podmiejskich autobusach. Zaczęły od linii do Świdnika. Po co? – Żeby sprawdzić zapotrzebowanie na kursy – mówią miejscy urzędnicy od komunikacji. Już teraz wiadomo, że od 7 maja więcej będzie kursów linii 55 między Lublinem a Świdnikiem

Piwa lokalne i z całego świata. Za kilka godzin otwarcie nowego lokalu w Centrum Spotkania Kultur
galeria

Piwa lokalne i z całego świata. Za kilka godzin otwarcie nowego lokalu w Centrum Spotkania Kultur 13 0

O godzinie 19 w Centrum Spotkania Kultur będzie Wielkie Otwarcie Wielokranu Browaru Zakładowego. Zajrzeliśmy za kulisy.

Postawili śmietniki z herbem miasta. Brakuje tylko popielnic

Postawili śmietniki z herbem miasta. Brakuje tylko popielnic 4 4

40 nowych śmietników stanęło na miejskich przystankach autobusowych w Kraśniku.

Scena w Budowie 2018: Szuflandia dla każdego

Scena w Budowie 2018: Szuflandia dla każdego 3 0

30-letnie rekwizyty z kultowej polskiej komedii, najefektowniejsze kostiumy z warszawskiego Teatru Wielkiego i artystyczne wizje upadku Ikara studentów najlepszych szkół artystycznych w kraju. To na korytarzach. A na Sali Operowej Wielka Gala. Na wszystko wstęp wolny.

Speed Car Motor Lublin jedzie do Gdańska

Speed Car Motor Lublin jedzie do Gdańska 2 1

Z Danielem Jeleniewskim i bez Pawła Miesiąca w składzie rozegrają pierwsze wyjazdowe spotkanie w tym sezonie zawodnicy Speed Car Motoru Lublin. W sobotę w Gdańsku zmierzą się ze Zdunek Wybrzeżem

Julia Pietrucha wystąpi w Filharmonii
21 kwietnia 2018, 19:00

Julia Pietrucha wystąpi w Filharmonii 2 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 21 kwietnia o godz. 19 w Filharmonii Lubelskiej (ul. Curie-Skłodowskiej 5) odbędzie się kolejny koncert z cyklu Artyści estrady. Gwiazdą wydarzenia będzie Julia Pietrucha.

"Proszę o poszanowanie prawa własności". Otwarty list radnej PiS do prezydenta Lublina

"Proszę o poszanowanie prawa własności". Otwarty list radnej PiS do prezydenta Lublina 0 8

Publikujemy list otwarty radnej PiS, Małgorzaty Suchanowskiej do prezydenta Krzysztofa Żuka. Tematem jest "procedowanie zmian Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Lublina".

3 sposoby na sprawdzenie, która apteka ma Twój lek

3 sposoby na sprawdzenie, która apteka ma Twój lek 0 0

Pacjenci często stykają się z sytuacją, gdy zmuszeni są poświęcić wiele godzin, a często nawet dni, by zrealizować przepisaną przez lekarza receptę. Zbyt długie szukanie leków w aptekach słusznie budzi złość i rezygnację. Jeśli mamy za sobą podobne doświadczenia, warto ułatwić sobie życie. Wystarczy skorzystać z kilku prostych sposobów na szukanie leków w aptekach.

Wybuch w Świdniku. W szpitalu zmarła 27-letnia Marlena
galeria

Wybuch w Świdniku. W szpitalu zmarła 27-letnia Marlena 150 12

Nie żyje 27-letnia Marlena, ofiara piątkowej eksplozji w Świdniku. Kobieta zmarła dzisiaj w szpitalu. Z ustaleń śledczych wynika, że jej chłopak oblał ją benzyną i podpalił.

Dzień mamy. Złóż życzenia za pośrednictwem Dziennika Wschodniego

Dzień mamy. Złóż życzenia za pośrednictwem Dziennika Wschodniego 0 0

Zbliża się Dzień MATKI!  Zrób prezent swojej MAMIE i za naszym pośrednictwem złóż jej życzenia.

Feliniada-WSEIada 2018: Wiemy, kto wystąpi. Sławomir jedną z gwiazd, kto jeszcze?
galeria
film

Feliniada-WSEIada 2018: Wiemy, kto wystąpi. Sławomir jedną z gwiazd, kto jeszcze? 117 12

Po trzech latach przerwy majowe koncerty w ramach Lubelskich Dni Kultury Studenckiej wracają na teren miasteczka akademickiego na Felinie. W dniach 19-20 maja swoją imprezę zorganizują tu studenci Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji.

Szukają informatyka, ale nie mogą znaleźć. Brakuje ich w całym kraju

Szukają informatyka, ale nie mogą znaleźć. Brakuje ich w całym kraju 3 8

Trwa trzeci już nabór na informatyka Centrum Usług Wspólnych. Dwa poprzednie zakończyły się fiaskiem. To nie jedyny urząd, który boleśnie odczuwa brak fachowców od komputerów. W całym kraju brakuje już około 50 tysięcy programistów

Repertuar kin i teatrów w weekend w Lublinie i regionie (20-22.04)