piątek, 23 marca 2018 r.

Lublin

Pijesz? Już nie pojeździsz

  Edytuj ten wpis
Dodano: 29 sierpnia 2006, 19:39

Lubelskie prokuratury zastosują opisany przez nas „patent” na zabieranie praw jazdy potencjalnym sprawcom wypadków. Dokument stracą alkoholicy i to zanim wsiądą do samochodu. Prokurator apelacyjny w Lublinie zapowiedział wczoraj, że wyda odpowiednie zalecenie swoim podwładnym.


O „patencie” świdnickiej prokuratury nie wiedzieli nawet jej zwierzchnicy. Przeczytali o tym dopiero w Dzienniku. Wczoraj Robert Bednarczyk, prokurator apelacyjny w Lublinie zdecydował, że poleci podległym prokuratorom, aby działali w taki sam sposób. Jego zalecenie dotyczy województwa lubelskiego oraz części województwa mazowieckiego. – To dobry pomysł – mówi prokurator Bednarczyk. – Każda metoda mieszcząca się w granicach prawa, która będzie prowadziła do ograniczenia plagi pijanych kierowców, jest godna polecenia.
W poniedziałek opisaliśmy, że Prokuratura Rejonowa w Świdniku z powodzeniem zabiera prawa jazdy kierowcom uzależnionym od alkoholu. Zaczęło się od sprawy mężczyzny oskarżonego o znęcanie się nad rodziną. – Pracował jako zawodowy kierowca – mówi Beata Wiraszka-Bereza, prokurator rejonowy w Świdniku. – Jego żona twierdziła, że alkohol pije niemal codziennie.
Prokuratorzy postanowili działać zanim dojdzie do nieszczęścia na drodze. Do Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego w Świdniku trafił wniosek o skierowanie kierowcy na badanie psychologiczne. Ich wynik jest decydujący. Zgodnie z ustawą o ruchu drogowym, ten, kto takich badań nie przejdzie albo się do lekarza nie stawi, musi stracić prawo jazdy.
Od września ub. roku świdnicka prokuratura wystąpiła o skierowanie na badanie 14 kierowców alkoholików. Wyłowiła ich ze spraw, które nie miały związku z przestępstwami drogowymi. W kilku przypadkach skończyło się to już odebraniem prawa jazdy. Wcześniej starostwo dostawało takie wnioski z policji. Ale dotyczyły wyłącznie skierowania na badania kierowców, którzy już wpadli na jeździe po pijanemu. Dokument można odzyskać pod warunkiem zaprzestania picia i podjęcia leczenia.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!