Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

4 marca 2009 r.
17:43
Edytuj ten wpis

Pl. Litewski: Zamiast fonntany będzie kawiarnia?

Autor: Zdjęcie autora (jsz) (mb)
0 5 A A

W miejscu fontanny podziemna kawiarnia lub ośrodek informacji turystycznej. To kolejny pomysł na przebudowę placu Litewskiego w lublinie. Konserwator nie wyklucza, że zgodzi się na takie rozwiązanie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Służby ochrony zabytków sprzeciwiały się jakimkolwiek wykopom pod powierzchnią placu. Nie było też przyzwolenia na stawianie nowych budynków. Po kolejnym spotkaniu z przedstawicielami Ratusza, konserwator prezentuje łagodniejsze stanowisko.

- Jest nowy pomysł, mała podziemna przestrzeń, gdzie mogłaby powstać np. kawiarnia - mówi Dariusz Kopciowski, zastępca wojewódzkiego konserwatora zabytków. - Rozważymy to, ale na razie nie zmieniamy swoich wytycznych. To wypadkowa opinii architektów i urbanistów. Równolegle miasto prowadzi swoje rozmowy. Czekamy na konkretne propozycje ze strony Ratusza.

Podziemna kawiarnia miałaby powstać w centralnej części placu. Prawdopodobnie w miejscu fontanny. Konieczna byłaby też budowa wejścia do podziemi. Do tej pory konserwator sprzeciwiał się stawianiu tzw. obiektów kubaturowych.

- Budowa niewielkiej, przeszklonej kubatury na powierzchni nie jest wykluczona - dodaje Kopciowski. - Duże obiekty w dalszym ciągu nie wchodzą w grę.

Zdaniem konserwatora, do nowych podziemi można przenieść publiczne toalety. Ich obecna lokalizacja jest zdaniem służb dość niefortunna. Są zbyt blisko pomnika Konstytucji 3 Maja. Przeniesiona zostałaby również fontanna. Na razie jednak nikt nie wskazał konkretnego miejsca.

Nie wiadomo, jak ma wyglądać plac od strony budynków UMCS. Wiadomo, że zniknie parking. Ratusz chce też zamknąć lub ograniczyć ruch na uliczce wzdłuż politologii i pedagogiki. Urzędnicy proponowali też, by uczelnia udostępniła mieszkańcom część swoich obiektów, np. na restauracje czy sale wystawowe.

- Na spotkaniu władz naszej uczelni z prezydentem Ficem padła luźna propozycja, żeby po przebudowie Placu Litewskiego uniwersytet był tam miejscem spotkań, dyskusji czy ciekawych wystaw - mówi prof. Stanisław Michałowski, prorektor UMCS ds. studenckich. - A tak jest już przecież od dawna. Na Wydziale Politologii od lat są organizowane różne spotkania, goszczą u nas ciekawi ludzie i wystawy.

Uniwersytet jest otwarty na współpracę z miastem. To jednak nie znaczy, że otworzy w swoim gmachu restaurację.

- To nie wchodzi w grę. Uczelnia jest autonomiczna i tak pozostanie - podkreśla prorektor. - Można za to pomyśleć o otworzeniu jakiejś kafejki pomiędzy naszymi wydziałami.

Wyniki uzgodnień mają być podstawą konkursu na przebudowę placu Litewskiego. Do tej pory ustalono, że deptak będzie przedłużony do ul. 3 Maja. Pomnik Unii Lubelskiej pozostanie na swoim miejscu. Architekci będą mieli wolną rękę w przestawianiu trzech pozostałych monumentów.

Komentarze 5

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
K.Sawyer / 4 kwietnia 2009 o 12:39
Pomysł realizacji podziemnej kawiarni na Pl.Litewskim kolejny raz świadczy o fatalnym stanie umysłów lubelskich władz i ich architektów, konserwatorów etc. etc. Dlaczego Dziennik prowadzi forum dyskusyjne nad tą (i innymi sprawami ), a nie dostarcza komentarzy adresatów uwag. Czy Dziennik jest sprzątaczem opinii.
Avatar
~lublinianin~ / 11 marca 2009 o 20:19
kawiarenka zamiast fontanny ktos ma nie pokolei w glowie jak by malo bylo kawiarni pubow barow itp.itd a fontanna mozna powiedzieć ze jest jedna i to jest atrakcja i wystrój tego litewskiego
Avatar
e / 5 marca 2009 o 08:58
Popieram, jeśli wypić kawę to w przyjemnym otoczeniu a nie w podziemnej "norze". Pozostaje jeszcze kwestia co bedzie sie działo w otoczeniu kawiarni po jej zamknięciu. Ja wolę o tym nie mysleć! Moim skromnym zdaniem obecna fontanna daje mieszkańcom wiele radości. Widać to z resztą przez cały okres jej "tryskania". Przyciąga lublinian w różnym wieku. Najrozsadniejszym pomysłem byłaby przebudowa. Pozdawiam.
Avatar
autochton / 5 marca 2009 o 07:40
Domagam się, aby zmodernizować fontannę, nadać jej inny kształt, podświetlić i uatrakcyjnić. Dość już nieprzemyślanych propozycji z kosmosu. Kawiarni tam nie potrzebujemy. Spragnieni tego smaczku znajdą go kilka metrów dalej, na deptaku..Co za chorzy ludzie zasiadają w magistracie, że podchwutują takie pomysły...To tak jak z tymi gawronami, miasto zapłaciło kupę kasy na usunięcie ich gniazd z Saskiego, a gawron, ptak lęgowy ponownie wrócił i robi swoje. Za pieniądze, który jakiś urzędas od siedmiu boleści lekką rączką wydał na tę akcję, mielibyśmy część nowej fontanny...Biedne to moje miasto, nigdy nie miało szczęścia do gospodarzy, zawsze wpadało i wpada w ręce myślących inaczej. Może w końcu zmądrzejemy i wybierzemy nie naukowca, ale menagera, najlepiej spoza lubelskiej sitwy. A przede wszystkim, spoza zasięgu szponów naszego medialnego biskupa. Amen
Domagam się, aby zmodernizować fontannę, nadać jej inny kształt, podświetlić i uatrakcyjnić. Dość już nieprzemyślanych propozycji z kosmosu. Kawiarni tam nie potrzebujemy. Spragnieni tego smaczku znajdą go kilka metrów dalej, na deptaku..Co za chorzy ludzie zasiadają w magistracie, że podchwutują takie pomysły...To tak jak z tymi gawronami, miasto zapłaciło kupę kasy na usunięcie ich gniazd z Saskiego, a gawron, ptak lęgowy ponownie wrócił i robi swoje. Za pieniądze, który jakiś urzędas od siedmiu boleści lekką rączką wydał na tę akcję, miel... rozwiń
Avatar
Jad / 4 marca 2009 o 21:02
podziemna kawiarnia ???? w sercu Placu i Lublina??? coś się komuś popaprało - to kawę czy ciacho konsumować patrząc na ścianę pod ziemią zamiast na piękno zieleni ? W świecie fontanny są ozdobą, ludzie przy nich siadają, można wypić kawę, posiedzieć na słonku czy ochłodzić kropelkami wody z fontanny. A u nas co - beton i kawiarnia pod ziemią ?
Avatar
K.Sawyer / 4 kwietnia 2009 o 12:39
Pomysł realizacji podziemnej kawiarni na Pl.Litewskim kolejny raz świadczy o fatalnym stanie umysłów lubelskich władz i ich architektów, konserwatorów etc. etc. Dlaczego Dziennik prowadzi forum dyskusyjne nad tą (i innymi sprawami ), a nie dostarcza komentarzy adresatów uwag. Czy Dziennik jest sprzątaczem opinii.
Avatar
~lublinianin~ / 11 marca 2009 o 20:19
kawiarenka zamiast fontanny ktos ma nie pokolei w glowie jak by malo bylo kawiarni pubow barow itp.itd a fontanna mozna powiedzieć ze jest jedna i to jest atrakcja i wystrój tego litewskiego
Avatar
e / 5 marca 2009 o 08:58
Popieram, jeśli wypić kawę to w przyjemnym otoczeniu a nie w podziemnej "norze". Pozostaje jeszcze kwestia co bedzie sie działo w otoczeniu kawiarni po jej zamknięciu. Ja wolę o tym nie mysleć! Moim skromnym zdaniem obecna fontanna daje mieszkańcom wiele radości. Widać to z resztą przez cały okres jej "tryskania". Przyciąga lublinian w różnym wieku. Najrozsadniejszym pomysłem byłaby przebudowa. Pozdawiam.
Avatar
autochton / 5 marca 2009 o 07:40
Domagam się, aby zmodernizować fontannę, nadać jej inny kształt, podświetlić i uatrakcyjnić. Dość już nieprzemyślanych propozycji z kosmosu. Kawiarni tam nie potrzebujemy. Spragnieni tego smaczku znajdą go kilka metrów dalej, na deptaku..Co za chorzy ludzie zasiadają w magistracie, że podchwutują takie pomysły...To tak jak z tymi gawronami, miasto zapłaciło kupę kasy na usunięcie ich gniazd z Saskiego, a gawron, ptak lęgowy ponownie wrócił i robi swoje. Za pieniądze, który jakiś urzędas od siedmiu boleści lekką rączką wydał na tę akcję, mielibyśmy część nowej fontanny...Biedne to moje miasto, nigdy nie miało szczęścia do gospodarzy, zawsze wpadało i wpada w ręce myślących inaczej. Może w końcu zmądrzejemy i wybierzemy nie naukowca, ale menagera, najlepiej spoza lubelskiej sitwy. A przede wszystkim, spoza zasięgu szponów naszego medialnego biskupa. Amen
Domagam się, aby zmodernizować fontannę, nadać jej inny kształt, podświetlić i uatrakcyjnić. Dość już nieprzemyślanych propozycji z kosmosu. Kawiarni tam nie potrzebujemy. Spragnieni tego smaczku znajdą go kilka metrów dalej, na deptaku..Co za chorzy ludzie zasiadają w magistracie, że podchwutują takie pomysły...To tak jak z tymi gawronami, miasto zapłaciło kupę kasy na usunięcie ich gniazd z Saskiego, a gawron, ptak lęgowy ponownie wrócił i robi swoje. Za pieniądze, który jakiś urzędas od siedmiu boleści lekką rączką wydał na tę akcję, miel... rozwiń
Avatar
Jad / 4 marca 2009 o 21:02
podziemna kawiarnia ???? w sercu Placu i Lublina??? coś się komuś popaprało - to kawę czy ciacho konsumować patrząc na ścianę pod ziemią zamiast na piękno zieleni ? W świecie fontanny są ozdobą, ludzie przy nich siadają, można wypić kawę, posiedzieć na słonku czy ochłodzić kropelkami wody z fontanny. A u nas co - beton i kawiarnia pod ziemią ?
Zobacz wszystkie komentarze 5

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Grzegorz Bronowicki o meczu z Senegalem: Robert to wielki gracz, ale sam nic nie zrobi

Grzegorz Bronowicki o meczu z Senegalem: Robert to wielki gracz, ale sam nic nie zrobi 0 0

ROZMOWA Z Grzegorzem Bronowickim, byłym reprezentantem Polski

KS Drzewce - LKS Stróża 0:1. Stróża bliższa gry w okręgówce

KS Drzewce - LKS Stróża 0:1. Stróża bliższa gry w okręgówce 0 0

Lubelska klasa okręgowa Ponad 200 kibiców oglądało w Drzewcach pierwszy mecz barażowy. W starciu dwóch wicemistrzów klasy A lepszy okazał się LKS Stróża

Zmiany w parafiach archidiecezji lubelskiej

Zmiany w parafiach archidiecezji lubelskiej 0 1

Zmiany w lubelskich parafiach ogłosił w środę metropolita lubelski abp. Stanisław Budzik

Lublin: Przez miesiąc mieszkał ze zwłokami dziewczyny. "Był grzeczny, dbał o wszystko"
film

Lublin: Przez miesiąc mieszkał ze zwłokami dziewczyny. "Był grzeczny, dbał o wszystko" 0 1

– Artur powiedział mi, że się zakochał. Chciał ułożyć sobie z nią życie – opowiadał w środę przed sądem krewny Artura S. 47-latek odpowiada przed sądem za uduszenie swojej dziewczyny. Przez miesiąc mieszkał z jej zwłokami ukrytymi w wersalce

Psy w Ogrodzie Saskim w Lublinie? Jest ostateczny wyrok sądu!

Psy w Ogrodzie Saskim w Lublinie? Jest ostateczny wyrok sądu! 0 4

Unieważniony został zakaz wprowadzania psów do Ogrodu Saskiego. Taki wyrok wydał w środę Naczelny Sąd Administracyjny. Uznał, że radni nie mieli prawa zabronić spacerów z psem po zabytkowym parku. To koniec czteroletniego sporu między władzami Lublina a dwoma mieszkańcami miasta

Lublin: Kręcą spot reklamowy, potrzebują statystów [zdjęcia]
galeria

Lublin: Kręcą spot reklamowy, potrzebują statystów [zdjęcia] 0 0

Na Wydziale Artystycznym UMCS rozpoczęły się prace przy nowym filmie promocyjnym uczelni. Do zdjęć potrzeba kilkudziesięciu statystów

MUNDIAL 2018. Urugwaj – Arabia Saudyjska 1:0. Ekonomiczne zwycięstwo

MUNDIAL 2018. Urugwaj – Arabia Saudyjska 1:0. Ekonomiczne zwycięstwo 0 0

MUNDIAL 2018 Urugwaj pokonał 1:0 Arabię Saudyjską i obok Rosji wywalczył awans do 1/8 finału. O tym która z drużyn zajmie pierwsze miejsce w grupie A zadecyduje bezpośredni mecz pomiędzy gospodarzami, a zespołem z Ameryki Południowej

MPK Lublin chce sprzedać autobus. Rozbity w wypadku w centrum Lublina
galeria

MPK Lublin chce sprzedać autobus. Rozbity w wypadku w centrum Lublina 4 8

Na sprzedaż trafił miejski autobus rozbity w kwietniu w głośnym wypadku na ul. Narutowicza. Jelcz nie nadaje się do jazdy, ma zatrzymany dowód rejestracyjny, ale spółka liczy na to, że znajdzie kupca. Pojazd ma 1,3 mln km przebiegu.

Policjant zatrzymał do kontroli policjanta. Zabrał mu prawo jazdy

Policjant zatrzymał do kontroli policjanta. Zabrał mu prawo jazdy 58 13

Do nietypowej interwencji policji doszło w powiecie łukowskim, gdzie policjant z nieoznakowanego radiowozu, zatrzymał inny nieoznakowany radiowóz

Kolejne ruchy kadrowe w Motorze, Dzięgielewski w Wigrach?

Kolejne ruchy kadrowe w Motorze, Dzięgielewski w Wigrach? 5 0

W środę umowy z lubelskim klubem podpisało dwóch kolejnych młodych zawodników. To Jakub Buczek i Rafał Dobrzyński, którzy w rundzie wiosennej debiutowali w III lidze. Wiadomo już także, że do ekipy żółto-biało-niebieskich po wypożyczeniu wraca Michał Paluch

Kanada zalegalizowała marihuanę

Kanada zalegalizowała marihuanę 0 1

Kanadyjski parlament zalegalizował rekreacyjne używanie marihuany. Obywatele Kanady będą mogli posadzić sobie w domu do czterech krzaczków

Kino plenerowe w Kazimierzu Dolnym
22 czerwca 2018, 21:15

Kino plenerowe w Kazimierzu Dolnym 0 0

Restauracja Stara Łaźnia w Kazimierzu Dolnym (ul. Senatorska 21) zaprasza na kolejną odsłonę kina plenerowego. W piątek, 22 czerwca ok. godz. 21.15 zobaczymy film Uwikłanie, z kolei dzień później o tej samej porze kultowe Kochaj albo rzuć.

Wakacje. Załatw formalności przez internet. Zaoszczędzisz sporo czasu

Wakacje. Załatw formalności przez internet. Zaoszczędzisz sporo czasu 0 0

Resort cyfryzacji zachęca do załatwiania spraw urzędowych online. To pomoże m.in. zaoszczędzić czas przed wyjazdem na urlop. 

MUNDIAL 2018. Portugalia – Maroko 1:0. Ronaldo zrobił różnicę

MUNDIAL 2018. Portugalia – Maroko 1:0. Ronaldo zrobił różnicę 1 0

MUNDIAL 2018 W meczu o wszystko zespół z Afryki przegrał z Portugalią 0:1 po golu niezawodnego Cristiano Ronaldo. Lwy Atlasu miały więcej sytuacji od rywali, ale byli nieskuteczni i po trzech meczach grupowych zawodnicy Herve Renarda wrócą do domów

Urodziny Teatru Osterwy. Można rezerwować miejsca
23 czerwca 2018, 10:00

Urodziny Teatru Osterwy. Można rezerwować miejsca 0 0

Teatr dramatyczny zaprasza w sobotę do wspólnego świętowania 133. rocznicy urodzin swojego patrona, Juliusza Osterwy. Trwa rezerwacja miejsc i dystrybucja wejściówek.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!