poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Lublin

Pl. Litewski: Zamiast fonntany będzie kawiarnia?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 marca 2009, 17:43
Autor: (jsz) (mb)

W miejscu fontanny podziemna kawiarnia lub ośrodek informacji turystycznej. To kolejny pomysł na przebudowę placu Litewskiego w lublinie. Konserwator nie wyklucza, że zgodzi się na takie rozwiązanie.

Służby ochrony zabytków sprzeciwiały się jakimkolwiek wykopom pod powierzchnią placu. Nie było też przyzwolenia na stawianie nowych budynków. Po kolejnym spotkaniu z przedstawicielami Ratusza, konserwator prezentuje łagodniejsze stanowisko.

- Jest nowy pomysł, mała podziemna przestrzeń, gdzie mogłaby powstać np. kawiarnia - mówi Dariusz Kopciowski, zastępca wojewódzkiego konserwatora zabytków. - Rozważymy to, ale na razie nie zmieniamy swoich wytycznych. To wypadkowa opinii architektów i urbanistów. Równolegle miasto prowadzi swoje rozmowy. Czekamy na konkretne propozycje ze strony Ratusza.

Podziemna kawiarnia miałaby powstać w centralnej części placu. Prawdopodobnie w miejscu fontanny. Konieczna byłaby też budowa wejścia do podziemi. Do tej pory konserwator sprzeciwiał się stawianiu tzw. obiektów kubaturowych.

- Budowa niewielkiej, przeszklonej kubatury na powierzchni nie jest wykluczona - dodaje Kopciowski. - Duże obiekty w dalszym ciągu nie wchodzą w grę.

Zdaniem konserwatora, do nowych podziemi można przenieść publiczne toalety. Ich obecna lokalizacja jest zdaniem służb dość niefortunna. Są zbyt blisko pomnika Konstytucji 3 Maja. Przeniesiona zostałaby również fontanna. Na razie jednak nikt nie wskazał konkretnego miejsca.

Nie wiadomo, jak ma wyglądać plac od strony budynków UMCS. Wiadomo, że zniknie parking. Ratusz chce też zamknąć lub ograniczyć ruch na uliczce wzdłuż politologii i pedagogiki. Urzędnicy proponowali też, by uczelnia udostępniła mieszkańcom część swoich obiektów, np. na restauracje czy sale wystawowe.

- Na spotkaniu władz naszej uczelni z prezydentem Ficem padła luźna propozycja, żeby po przebudowie Placu Litewskiego uniwersytet był tam miejscem spotkań, dyskusji czy ciekawych wystaw - mówi prof. Stanisław Michałowski, prorektor UMCS ds. studenckich. - A tak jest już przecież od dawna. Na Wydziale Politologii od lat są organizowane różne spotkania, goszczą u nas ciekawi ludzie i wystawy.

Uniwersytet jest otwarty na współpracę z miastem. To jednak nie znaczy, że otworzy w swoim gmachu restaurację.

- To nie wchodzi w grę. Uczelnia jest autonomiczna i tak pozostanie - podkreśla prorektor. - Można za to pomyśleć o otworzeniu jakiejś kafejki pomiędzy naszymi wydziałami.

Wyniki uzgodnień mają być podstawą konkursu na przebudowę placu Litewskiego. Do tej pory ustalono, że deptak będzie przedłużony do ul. 3 Maja. Pomnik Unii Lubelskiej pozostanie na swoim miejscu. Architekci będą mieli wolną rękę w przestawianiu trzech pozostałych monumentów.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
K.Sawyer
~lublinianin~
e
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

K.Sawyer
K.Sawyer (4 kwietnia 2009 o 12:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pomysł realizacji podziemnej kawiarni na Pl.Litewskim kolejny raz świadczy o fatalnym stanie umysłów lubelskich władz i ich architektów, konserwatorów etc. etc. Dlaczego Dziennik prowadzi forum dyskusyjne nad tą (i innymi sprawami ), a nie dostarcza komentarzy adresatów uwag. Czy Dziennik jest sprzątaczem opinii.
Rozwiń
~lublinianin~
~lublinianin~ (11 marca 2009 o 20:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
kawiarenka zamiast fontanny ktos ma nie pokolei w glowie jak by malo bylo kawiarni pubow barow itp.itd a fontanna mozna powiedzieć ze jest jedna i to jest atrakcja i wystrój tego litewskiego
Rozwiń
e
e (5 marca 2009 o 08:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Popieram, jeśli wypić kawę to w przyjemnym otoczeniu a nie w podziemnej "norze". Pozostaje jeszcze kwestia co bedzie sie działo w otoczeniu kawiarni po jej zamknięciu. Ja wolę o tym nie mysleć! Moim skromnym zdaniem obecna fontanna daje mieszkańcom wiele radości. Widać to z resztą przez cały okres jej "tryskania". Przyciąga lublinian w różnym wieku. Najrozsadniejszym pomysłem byłaby przebudowa. Pozdawiam.
Rozwiń
autochton
autochton (5 marca 2009 o 07:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Domagam się, aby zmodernizować fontannę, nadać jej inny kształt, podświetlić i uatrakcyjnić. Dość już nieprzemyślanych propozycji z kosmosu. Kawiarni tam nie potrzebujemy. Spragnieni tego smaczku znajdą go kilka metrów dalej, na deptaku..Co za chorzy ludzie zasiadają w magistracie, że podchwutują takie pomysły...To tak jak z tymi gawronami, miasto zapłaciło kupę kasy na usunięcie ich gniazd z Saskiego, a gawron, ptak lęgowy ponownie wrócił i robi swoje. Za pieniądze, który jakiś urzędas od siedmiu boleści lekką rączką wydał na tę akcję, mielibyśmy część nowej fontanny...Biedne to moje miasto, nigdy nie miało szczęścia do gospodarzy, zawsze wpadało i wpada w ręce myślących inaczej. Może w końcu zmądrzejemy i wybierzemy nie naukowca, ale menagera, najlepiej spoza lubelskiej sitwy. A przede wszystkim, spoza zasięgu szponów naszego medialnego biskupa. Amen
Rozwiń
Jad
Jad (4 marca 2009 o 21:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
podziemna kawiarnia ???? w sercu Placu i Lublina??? coś się komuś popaprało - to kawę czy ciacho konsumować patrząc na ścianę pod ziemią zamiast na piękno zieleni ? W świecie fontanny są ozdobą, ludzie przy nich siadają, można wypić kawę, posiedzieć na słonku czy ochłodzić kropelkami wody z fontanny. A u nas co - beton i kawiarnia pod ziemią ?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!