piątek, 23 lutego 2018 r.

Lublin

Plagiat na KUL. Sprawa umorzona

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 września 2013, 16:33
Autor: (jsz)

 (Jacek Świerczyński)
(Jacek Świerczyński)

Wykładowca KUL, prof. Stanisław T. nie został ukarany za plagiat. Dzisiaj Sąd Rejonowy Lublin-Zachód warunkowo umorzył postępowanie w tej sprawie.

– Sąd wyznaczył jednocześnie roczny okres próby – mówi sędzia Artur Ozimek, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Lublinie.

Wniosek o warunkowe umorzenie postępowania pełnomocnik wykładowcy. Powoływał się na znikomą szkodliwość czynu. Prokuratura nie pozostawiła rozpatrzenie wniosku do uznania sądu.

Postępowanie karne można warunkowo umorzyć, jeśli wina i społeczna szkodliwość czynu nie są znaczne a okoliczności popełnienia przestępstwa nie budzą wątpliwości. Jeśli Stanisław T. w najbliższym roku popełni przestępstwo, jego sprawa może wrócić na wokandę.

Według prokuratury, 55-letni Stanisław T. dopuścił się plagiatu, wydając publikację "Ewolucja kościelnego prawa polskiego w świetle kodyfikacji do XIX wieku”. W 2008 r. przedstawił publikację w wydawnictwie KUL. Jako autora wskazał tylko siebie. Tymczasem w książce znajdziemy spore fragmenty prac pięciu innych naukowców.

Śledczy wsparli się tu opinią biegłego. Wynika z niej, że w książce Stanisława T. znalazły się treści przepisane z innej publikacji bez podania autora. Według prokuratury, to ewidentny plagiat.
Sam Stanisław T. wyjaśniał, że nie był świadom zatajania cudzych tekstów. Wskazał je bowiem w bibliografii. Wykładowca domagał się więc umorzenia postępowania.

Prokuratorskie śledztwo w sprawie plagiatu to wynik publikacji prasowych oraz działań prof. Wacława Uruszczaka z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zarzucił on Stanisławowi T. wielokrotne naruszenie praw autorskich. Sprawa wyszła na jaw w 2010 r. Wykładowca UJ przeanalizował publikacje księdza z KUL z lat 2003-2008. Wykrył, że Stanisław T. wiele razy przepisywał teksty innych naukowców.

Na uczelni wykładowca został ukarany naganą. Wcześniej, w ramach wewnętrznego postępowania KUL powołał dwóch niezależnych ekspertów. Stwierdzili oni, że wykładowca dopuścił się wielokrotnego plagiatu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
JAREK
irena wierząca
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (15 października 2013 o 18:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

zapraszamy na www.antyplagiat24.pl

Rozwiń
JAREK
JAREK (29 września 2013 o 23:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

JAJA! Po prostu jaja! Niska szkodliwość?! Czy demoralizacja jest niską szkodliwością?!  I to w obszarze nauki! Demoralizacja studentów, demoralizacja młodych pracowników naukowych, to jest niska szkodliwość? Niska szkodliwość to by była jakby do burdelu poszedł. Ale widocznie prokuratorzy i sędziowie działają według podobnych zasad jak ten plagiator, bo jak to mówią "kruk krukowi oka nie wykole". Taki wyrok, takie potraktowanie sprawy, to policzek dla wszystkich traktujących na serio zasady uczciwości zawodowej.

Rozwiń
irena wierząca
irena wierząca (28 września 2013 o 10:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

litości,jak sędzia mógł podjąć inną decyzję przeciez to ksiądz,a że złodziej cudzej myśli? Takie same decyzje podejmowane są przez naszych sędziów w sprawach pedofilii ,ale tylko wobec czarnych - bo nie wiedzieli co czynią

Rozwiń
des
des (28 września 2013 o 10:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Hańba dla sądownictwa i prokuratury, ładny dał przykłąd prokurator godząc się na taki wyrok. Zdemoralizował doszczętnie środowisko naukowe

Rozwiń
Marek
Marek (27 września 2013 o 17:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Kompromitujacy wyrok! Prof. Tymosz dokonal takze kilkunastu plagiatow prac, za ktore odpowiedzialnosc sie przedawnila. Prokurator Okregowy powinien polecic prokuratorowi ktory zlozyl akt oskarzenia - aby apelowal wyrok.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!