poniedziałek, 26 lutego 2018 r.

Lublin

Play chce postawić maszt, mieszkańcy protestują. Miasto wytyka błędy w dokumentach

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 kwietnia 2014, 20:00
Autor: Dominik Smaga

Błędy i braki w dokumentacji wytknęło miasto firmie, która w środku osiedla domów jednorodzinnych chce postawić maszt z nadajnikami telefonii komórkowej. Okoliczni mieszkańcy są przeciwni tej inwestycji

O złożonym w Ratuszu wniosku operatora sieci Play pisaliśmy pierwsi. Planowany maszt miałby stanąć na działce przy ul. Sierpińskiego 28. Konstrukcja miałaby 33 metry wysokości i znalazłoby się na niej 11 różnych anten. Mieszkańcy pobliskich domów obawiają się, że fale radiowe emitowane przez urządzenia będą szkodliwe dla ich zdrowia. Miejscy urzędnicy zapewniali, że "podzielają obawy” mieszkańców - Będziemy starali się doprowadzić do sytuacji, w której maszt w tak bliskim sąsiedztwie domów mieszkalnych nie powstanie - zapewniała na początku marca Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta. Ratusz przeanalizował dokumenty złożone przez operatora i doszedł do wniosku, że są w nich błędy i, że są niekompletne. - Zawierały m.in. błędy formalne, np. na jednym z dokumentów mówiących o wpływie masztu na środowisko brakowało podpisu - stwierdza Krzyżanowska. Ale to nie wszystko. Dokument ukazujący, jak będzie się rozchodzić wiązka promieniowania - zdaniem magistratu - zawiera błędne odległości. Poza tym "na rysunkach brak wszystkich budynków znajdujących się pod osią główną wiązki promieniowania”. Miejski Wydział Ochrony Środowiska zażądał uzupełnienia dokumentów m.in. o opisy budynków wraz z ich wysokością i uwzględnienie różnicy poziomów terenu. Urzędnicy uznali też, że inwestor powinien uwzględnić również to, że fale radiowe mogą odbijać się od dachów budynków. - Jeśli dostaniemy takie uzupełnienie, wtedy będziemy analizować otrzymany wniosek - mówi Krzyżanowska. Jeśli uzupełniania nie będzie, wtedy wniosek trafi do kosza.

Szykuje się "druga Poręba”?

O tym, jak silny może być opór przeciw budowie nadajników przekonał się w Lublinie operator sieci Era (obecnie T-Mobile), który chciał postawić maszt na działce znajdującej się w pobliżu bloków mieszkalnych przy ul. Szafirowej na os Poręba. We wrześniu 2007 r. mieszkańcy postanowili własnymi ciałami zablokować dojazd do placu budowy. Dramatyczne zdjęcia z tej akcji obiegły cały kraj. Wtedy Ratusz kazał wstrzymać roboty, na które Era miała komplet niezbędnych pozwoleń, po czym wznowił procedury i odmówił wydania nowego pozwolenia na budowę. Urząd Miasta tłumaczył, że nie chce, by mieszkańcy żyli w strachu przed masztem, choćby ten strach był bezpodstawny. W 2009 r. decyzję tę prawomocnie i ostatecznie uchylił Naczelny Sąd Administracyjny stwierdzając, że Ratusz nie miał prawa powstrzymać tej budowy.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: Lublin play telefonia komórkowa
laura
ja jako były
OOj
(20) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

laura
laura (25 kwietnia 2014 o 13:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Bardzo dobrze, że ratusz staje po stronie mieszkańców. Tak powinno być. Nie ma że czegoś brakuje, coś źle wyliczone itp

jeden z nielicznych mądrych wpisów tutaj

Rozwiń
ja jako były
ja jako były (25 kwietnia 2014 o 09:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Na jedym z biurowców przy ul zana / Wallenroda też po cichu powstala antenka, najpierw miała być niby do darmowego internetu, a teraz pojawiają się na maszcie coraz to nowe anteny.

Rozwiń
OOj
OOj (25 kwietnia 2014 o 08:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Na akedemiku na Felinie jest antena GSM i studenci mówią że wódka lepiej działa...

Rozwiń
kizzz
kizzz (25 kwietnia 2014 o 08:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Każdy ma w domu mikrofalówkę i WI-FI i te fale (mocniejsze) nikomu nie przeszkadzają :) ciemnogród

Rozwiń
gs
gs (25 kwietnia 2014 o 08:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Po co w Lublinie zasięg. Do kościoła tam przecież blisko.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (20)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!