środa, 21 marca 2018 r.

Lublin

Plaże, kajaki, nowy park. Ratusz pokazał plan rewitalizacji doliny Bystrzycy. Za prawie 500 mln zł

Dodano: 4 listopada 2015, 09:00
Autor: Dominik Smaga

Pływające po rzece gondole, młyny obok wody, nowy park, plaże i miejsca do grilla. To pomysły z przedstawionego wczoraj przez Ratusz planu rewitalizacji doliny Bystrzycy. Jej koszt został oszacowany na niemal 500 milionów zł, zaś termin realizacji na rok... 2022

Skąd miasto chce wziąć tak duże pieniądze? – Będziemy chcieli pozyskiwać je w drodze konkursów z różnych źródeł – odpowiada Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. W zasięgu ręki wkrótce mają być pieniądze na włączony do tego programu park Ludowy, który miałby być odnawiany już w przyszłym roku. Co z resztą inwestycji? – Mogą się zaczynać od 2017 r. – twierdzi Zdzisław Strycharz, prezydencki doradca ds. rewitalizacji doliny Bystrzycy.

Parki - Rusałka i Zawilcowa

Drugim odnawianym parkiem leżącym niedaleko rzeki miałby być ten przy Fabrycznej, ale mowa jest też o utworzeniu nowych: jednego przy Rusałce i drugiego przy Zawilcowej zajmującego aż 18 ha powierzchni. Dla porównania: Ogród Saski ma 12 ha. Niedaleko ul. Muzycznej miasto proponuje „centrum kulturalno-relaksacyjne”, gdzie uczniowie szkoły plastycznej mogliby wystawiać swoje prace, a szkoła muzyczna organizowałaby występy. Mowa też o modernizacji terenów klubu jeździeckiego i ośrodku żeglarskim na Marinie.

Wioślarze w mieście

Powstać miałoby m.in. 10 przystani kajakowych. – Chcemy odtworzyć cały szlak kajakowy, który funkcjonował w Lublinie kilkadziesiąt lat temu – deklaruje Strycharz. W planie jest też 10 nowych kładek dla pieszych i rowerzystów, przystanie gondolowe, gastronomia, strefy grillowe nad zalewem, punkty darmowego dostępu do bezprzewodowego internetu, 30 km nowych ścieżek rowerowych i cztery plaże: poniżej zalewu, między Romera i Janowską, w rejonie parku Ludowego i obok starego mostu przy al. Andersa. Most ten miałby być też miejscem imprez kulturalnych. Wzdłuż rzeki planowany jest szlak młynów wodnych, a w jednym z młynów byłoby muzeum.

Staw w cenie królewskiej

Najbardziej śmiałym elementem koncepcji jest Staw Królewski na terenie działek przy al. Unii Lubelskiej. Pomysł może być tak drogi, że miasto nawet nie uwzględniało go w kosztorysie. – Mierzmy siły na zamiary – mówi Żuk i zastrzega, że staw to pieśń przyszłości i to odległej.

Plan dla doliny Bystrzycy to nie tylko atrakcje, ale odmulanie dna, budowa oczyszczającego zbiornika w Prawiednikach, polderu powyżej zalewu i utworzenie 30-hektarowego biofiltra, jak też podłączenie do kanalizacji sanitarnej gospodarstw w Lublinie oraz gminach Głusk i Strzyżewice.
Program rewitalizacji dostępny jest na stronie bystrzyca.lublin.eu.

Do 15 listopada miasto będzie czekać na uwagi mieszkańców, które można słać na adres bystrzyca@lublin.eu.

DOLINA BYSTRZYCY - MAPA w oryginanalnej rozdzielczości (KLIKNIJ żeby pobrać)

Gość
ja_sama
Gość
(14) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (8 kwietnia 2016 o 08:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
I wycinki. Koniecznie trzeba wyciac co sie tylko da. Przyroda jest wroga czlowiekowi i musi za ta wrogosc zostac ukarana. Prawda, zuku?
Rozwiń
ja_sama
ja_sama (5 listopada 2015 o 09:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Panie Prezydencie niech Pan robi swoje, plan jest świetny

Rozwiń
Gość
Gość (5 listopada 2015 o 07:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
I widać jak debilnym mieszkańcom naszego miasta wiecznie nic się nie podoba. Nic tylko zrzędzicie. Ale do działania nikt się nie weźmie. Jak nic nie robią źle, ale jak już coś się dzieje to jeszcze gorzej. Jak się nie podoba to proponuje wypad do wawy marni Janusze. Panie Prezydencie super, ale ciekawi mbie co z miejscami dla wędkarzy
Rozwiń
Gość
Gość (4 listopada 2015 o 18:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
HAHAHAHAHA! Kolejny mega-gierkowski projekt Żuka za 500 milionów (a może 600, kto tam go wie), jakieś mgliste rysunki i puste, niewiele mówiące hasła, a na uwagi od mieszkańców oczekuje on tylko do 15 listopada. NIECH KTOŚ POWSTRZYMA SZALEŃCA! ZAŁÓŻCIE MU KAFTAN!
Rozwiń
Gość
Gość (4 listopada 2015 o 17:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Hahaha... Populizm! Otwórzcie oczy! Po 1. Nie ma się czym podniecać, bo plan rewitalizacji doliny Bystrzycy to taki sam "plan widmo" jak plan oczyszczenia Zalewu. Po 2. Niech Żuk się lepiej za to nie bierze, bo pewnie znowu zafunduje nam jakiś niewypał (niczym Arena Lublin) lub jakieś partactwo (niczym remonty dróg i ścieżka rowerowa)!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (14)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!