piątek, 23 marca 2018 r.

Lublin

Po 300 tysięcy dla najlepszych naukowców

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 sierpnia 2006, 20:00

Prof. Monika Adamczyk-Garbowska z UMCS i prof. Piotr Oleś z KUL zwyciężyli w konkursie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej na najlepszych naukowców w Polsce. Razem z 10 uczonymi z całego kraju dostaną nagrody pieniężne.

Program wspierania wybitnych uczonych fundacja realizuje od 1998 r. Co roku nagradzani są najlepsi naukowcy z poszczególnych dziedzin. W tym roku to nauki humanistyczne i społeczne. A tu lubelscy uczeni należą do ścisłej krajowej czołówki. Z 12 nagród fundacji dwie przypadły naszym naukowcom.
Nagrodzony został m.in. prof. Piotr Oleś z Katedry Psychologii Osobowości Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Główna tematyka jego badań to "Dialogowe funkcje Ja”. - Tak jak na scenie politycznej ścierają się poglądy różnych partii, tak wewnątrz każdego człowieka ścierają się różne myśli, wyobrażenia czy pragnienia - wyjaśnia prof. Oleś. - To sprawia, że natura człowieka jest tak fascynująca.
-

Nie sądziłem, że uda się mnie i moim współpracownikom zwyciężyć w konkursie - dodaje. - A jednak się udało.
Udało się też prof. Monice Adamczyk-Garbowskiej z Zakładu Kultury i Historii Żydów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Laureatka jest jedną z najwybitniejszych w Polsce badaczek tematyki żydowskiej. - To wyróżnienie dla całego zespołu - mówi prof. Adamczyk-Garbowska. - Bo badania prowadzi razem ze mną grupa ok. 10 naukowców, których praca także została dostrzeżona i doceniona. A dzięki tej nagrodzie będziemy mogli ufundować niektórym z nich stypendia.

Bo każdy ze zwycięzców dostanie w ciągu trzech lat 300 tys. zł. Pieniądze mają pomóc w dalszym prowadzeniu badań. - Oprócz stypendiów dla młodych naukowców, nagrodę przeznaczymy na konferencje naukowe czy wydawnictwa - wyjaśnia prof. Adamczyk-Garbowska. - W najbliższych latach planujemy wydać ok. 10 książek, m.in., o Żydach w Lublinie w okresie powojennym, o Żydach zamojskich i humorze żydowskim w jidysz. A to tylko część naszych pomysłów.
Właśnie to spodobało się jurorom konkursu. - Fundacja docenia osoby, które koncentrują się na pracy naukowej. A nie na zarabianiu pieniędzy na kolejnych etatach w szkołach wyższych - dodaje prof. Adamczyk-Garbowska. - Chodzi o to, żeby wspierać młodych naukowców, przyciągać ich do nauki i pomagać w pracy.
W gronie laureatów, oprócz przedstawicieli KUL i UMCS, znaleźli się także uczeni z sześciu innych uczelni. Najwięcej (5) laurów przypadło pracownikom Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wszystkie dyplomy zostaną uroczyście wręczone jesienią w Warszawie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!