środa, 21 marca 2018 r.

Lublin

Po jakich studiach znajdziemy zatrudnienie? Urząd Pracy sprawdził

  Edytuj ten wpis
Dodano: 3 marca 2012, 10:16

Najwięcej bezrobotnych produkują te uczelnie, które mają najwięcej absolwentów. (Archiwum)
Najwięcej bezrobotnych produkują te uczelnie, które mają najwięcej absolwentów. (Archiwum)

Po których kierunkach najtrudniej znaleźć pracę? Które uczelnie "produkują” najwięcej bezrobotnych? Gdzie i co warto studiować, żeby nie mieć problemów z zatrudnieniem? Wszystko to sprawdził Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie.

Właśnie poznaliśmy najnowszy raport WUP na temat sytuacji absolwentów uczelni z naszego regionu na rynku pracy. Autorzy badań sprawdzili, ile osób kończących studia w roku akademickim 2009/2010 nie miało pracy rok później – w maju 2011 r. Skorzystali z danych powiatowych urzędów pracy z całego województwa.

Najwięcej bezrobotnych produkują te uczelnie, które mają najwięcej absolwentów. W 2011 r. bez pracy było ponad tysiąc osób, które rok wcześniej skończyły lubelski UMCS (przy łącznej liczbie absolwentów przekraczającej 10 tys.). Na bezrobociu było też pół tysiąca byłych studentów Uniwersytetu Przyrodniczego (który w 2010 r. ukończyło 3,2 tys. osób) i 400 po KUL (na 5,3 tys. absolwentów).

Ciekawie wygląda też zestawienie, jaki procent absolwentów z badanego rocznika było bez pracy. Tu niechlubnymi liderami są mniejsze uczelnie z regionu: PWSZ w Zamościu (30,4 proc.), WSZiA w Zamościu (28,4 proc.) i PWSZ w Chełmie (25 proc.).

– Oczywiście bylibyśmy szczęśliwi, gdyby wszyscy nasi studenci znajdywali pracę – mówi Jerzy Korniluk, kanclerz zamojskiej PWSZ. – Ale może zamiast uczelnie, warto zapytać o to władze: lokalne i rządowe. Jak państwo zachowuje się wobec młodych, bezrobotnych ludzi? Ile miejsc pracy powstaje w naszym regionie? A pamiętajmy, że nawet na mapie województwa podregiony zamojski czy chełmski wypadają pod tym względem nie najlepiej.

Na drugim biegunie jest lubelski Uniwersytet Medyczny, który "produkuje” najmniej bezrobotnych. W 2011 r. bez pracy było jedynie 49 z prawie 1,5 tys. osób kończących tę uczelnię rok wcześniej (3,4 proc.).
– Szczycimy się od lat tym, że nasi absolwenci znajdują pracę – podkreśla Włodzimierz Matysiak, rzecznik UM. – W ostatnich latach wielu lekarzy i stomatologów podjęło pracę za granicą, szereg osób wybrało emeryturę, powstały nowe miejsca pracy w niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej – dodaje.

Kierunki prowadzone przez UM należą do najbardziej obleganych na lubelskich uczelniach. Ale, jak wynika z danych WUP, to po nich najłatwiej znaleźć pracę. Warto zainteresować się też: * iberystyką, * inżynierią materiałową, * logopedią z audiofoniką, * lotnictwem czy * prawem kanonicznym.
Z kolei najwięcej bezrobotnych (liczbowo) jest po: * pedagogice, * administracji, * rolnictwie, * fizjoterapii i * politologii. A procentowo (czyli jaki procent absolwentów jest bez pracy) – po: * informatyce i * ekonometrii, * finansach i * bankowości, * malarstwie, * archeologii i * rolnictwie.

Najwięcej bezrobotnych

(liczba absolwentów uczelni z woj. lubelskiego zarejestrowanych w urzędach pracy 31 maja 2011 r.)
pedagogika – 439 osób * administracja – 422 * rolnictwo – 161 * fizjoterapia – 152 * politologia i nauki społ. –124 * prawo – 123 * ekonomia –113 * filologia polska – 101 * ochrona środowiska –99 * zarządzanie – 90.

Najutrudniej o pracę

(procent absolwentów uczelni z woj. lubelskiego z 2010 r., którzy nie mieli pracy 31 maja 2011 r.)
informatyka i ekonometria – 61,1 proc.* finanse i bankowość – 51,3 * malarstwo – 36,4 * archeologia – 24,4 * rolnictwo – 20,7 * zarządzanie i marketing –19,4 * ochrona środowiska –18,6 * technologia żywności – 18,3 * towaroznawstwo – 17,6 * elektrotechnika – 16,5 proc.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Grzesiek23
Kuleczka
Krawat
(14) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Grzesiek23
Grzesiek23 (6 sierpnia 2012 o 22:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A dla mnie to takie dane są dość niejasne w interpretacji. Narazie to przygotowuję się do matury za rok, rozwiązuje [url="http://maturana6.pl/arkusze-maturalne"]arkusze maturalne[/url] i jak zdam maturę to będę się zastanawiał na co pójść. Może wtedy takie artykuły będą dla mnie ciekawsze
Rozwiń
Kuleczka
Kuleczka (5 marca 2012 o 13:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kiedyś studia były dla wybranych a praca dla każdego, teraz jest na odwrót, że studia są dla każdego, ale praca to już dla wybranych :/ szkoda że nie mamy wpływu na nic teraz, bo znacznie lepszym rozwiązaniem byłoby jak korporacje zaczęłyby dogadywać się z uczelniami. Uczelnia uczy konkretnych specjalistów, którym korporacja zapewnia pracę. teraz trzeba się męczyć by znaleźć firmę, która zatrudnia bez doświadczenia ludzi, żeby zacząć zarabiać. Ja miałem fart i dostałem pracę w Eniro Polska mimo, że nie miałem doświadczenia, bo oni szkolą na początku swoich pracowników. Dzięki temu młody człowiek, ma jakiekolwiek szanse na rynku pracy, bo tak to tylko zapełniał by kolejkę w pośredniaku :/
Rozwiń
Krawat
Krawat (4 marca 2012 o 23:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jestem na politologii i nei bede mial pracy ;/
Rozwiń
ja
ja (4 marca 2012 o 00:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Rozwaliły mnie doszczętnie te "badania". UP już naprawdę nie ma co robić tlyko podaje jakieś z kosmosu liczby. Absurd numer 1: po informatyce nie ma pracy ? Trzeba być chyba już totalnym nieudacznikiem. Większość już na studiach bez problemu pracę dostaje.
Rozwiń
verally mako
verally mako (3 marca 2012 o 15:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='xoxo' timestamp='1330776970' post='605139']
tym się polibuda różni od umcs'u i kulu, że u nas się jebje cały czas projekty techniczne, badania itp. więc my ciągle mamy praktykę do odje***ja, a nie samą sucha teorię bez technicznych przedmiotów, fakt, że nawet po zarządzaniu po Pl sie sukcesów nie osiągnie, ale inaczej "ponoć" pracodawcy patrzą na politechniczan, niż na umcesów, znacze inaczej, czyli lepiej
[/quote]

Jak na żywo wypowiadasz się tak, jak piszesz, to powodzenia w szukaniu pracy.... w skupie butelek "politechniczaninie".
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (14)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!