czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lublin

Po kontroli w Uniwersytecie Przyrodniczym. Chcieli kupić audi i kupili audi

  Edytuj ten wpis
Autor: Rafał Panas

Choć przetarg mogło wygrać tylko jedno auto (na zdjęciu) na Uniwersytecie Przyrodniczym idą w zapart
Choć przetarg mogło wygrać tylko jedno auto (na zdjęciu) na Uniwersytecie Przyrodniczym idą w zapart

Komisja przy Ministerstwie Finansów uznała, że przetarg Uniwersytetu Przyrodniczego na służbowe auto, został przeprowadzony niezgodnie z zasadami. I ukarała...upomnieniem jednego z pracowników uczelni.

O kontrowersyjnych zapisach przetargu na zakup służbowego samochodu dla Uniwersytetu Przyrodniczego po raz pierwszy pisaliśmy w lipcu ubiegłego roku. Warunki zostały rozpisane tak, by postępowanie mógł wygrać dostawca tylko jednego modelu auta – audi A6. Ocenę Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar potwierdzili dealerzy ponad 20 marek samochodów.

– Samochód miał być duży, rektorski. Tym się kierowałem. Ale nie parametrami audi – tłumaczył nam wówczas dr inż. Tomasz Słowik z Katedry Energetyki i Pojazdów UP, który przygotował kwestionowaną specyfikację przetargową.

W przetargu wystartował jeden dostawca. Uczelnia kupiła audi A6 za 209 900 zł brutto. Ale opisywaną przez nas sprawą zainteresował się Urząd Zamówień Publicznych. UZP również nie miał żadnych wątpliwości: doszło do naruszenia przepisów. Zamawiający ma obowiązek przygotowania i przeprowadzenia postępowania tak, by zachować zasady uczciwej konkurencji i równego traktowania. W tym przypadku tak nie było.

O wynikach swojej kontroli UZP zawiadomił rzecznika dyscypliny finansów publicznych, a ten Ministerstwo Finansów. Wniosek o nałożenie kary był rozpatrywany w minioną środę podczas posiedzenia Międzyresortowej Komisji Orzekającej w sprawach o naruszenie dyscypliny finansów publicznych przy MF. I jak informuje wydział prasowy ministerstwa "osoba wskazana we wniosku o ukaranie” została uznana winną naruszenia dyscypliny finansów publicznych i ukarana upomnieniem. Musi również zwrócić 291 zł kosztów postępowania. Orzeczenie nie jest prawomocne. Ministerstwo nie chce jednak zdradzić nazwiska ukaranej osoby.

– Ja też nie mam takiej wiedzy. Informacja z ministerstwa do nas jeszcze nie trafiła. Nawet nie wiedzieliśmy, że była rozprawa – mówi Henryk Bichta, kanclerz Uniwersytetu Przyrodniczego. I podkreśla, że wiedziałby gdyby kara dotyczyła jego lub rektora. – Jak dostaniemy z ministerstwa formalne pismo, to wtedy się do niego ustosunkujemy. Musimy wiedzieć, kto został ukarany i za co – stwierdza kanclerz.

Po tym, jak okazało się, że przetarg mógł wygrać dostawca tylko jednego auta, uczelnia nikogo nie pociągnęła do odpowiedzialności. – Mieliśmy ukarać całą komisję, która przyjęła tę specyfikację? Dla mnie ten przetarg wcale nie był ustawiony – stwierdza kanclerz Bichta.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
J.
kaja
krzoy
(11) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

J.
J. (8 października 2013 o 14:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

ja tylko napisze ze maja wiecej na sumieniu,a niektorzy pracownicy maja mniej moralnosci od mojego psa

Rozwiń
kaja
kaja (8 października 2013 o 12:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Na UP jest wiećej przekrętów w Kwesturze szkoda że tym sie nikt nie zajmie

Nie wiem skąd taka opinia.Tam wszystko jest zgodnie z obowiążującymi przepisami.

Rozwiń
krzoy
krzoy (8 października 2013 o 10:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Do "ziomus". Uczelnia gospodaruje pieniędzmi publicznymi więc nie może dyspodnować nimi tak jak chce. Podlega procedurom przetargowym! Jeśli było by inaczej Rektor mógłby sobie wybudować np. willę z pieniędzy uczelni... a tego byśmy nie chcieli!

Rozwiń
gosc
gosc (8 października 2013 o 10:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Racja :) Ale ja stwierdziłem że takie gadanie i patrzenie innym na ręce nigdy nic nie zmieni, tutaj zawsze tak będzie, niestety. Lepiej mi się żyje jak mam w du*** kto co ma i czym jeździ, patrzę się na siebie i staram się żeby było lepiej- MI :) .

Weź tylko pod uwagę, że pieniądze publiczne są również Twoje i ty też zrzuciłeś się na to AUDI 

Rozwiń
miś
miś (8 października 2013 o 10:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Na UP jest wiećej przekrętów w Kwesturze szkoda że tym sie nikt nie zajmie

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (11)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!