piątek, 23 marca 2018 r.

Lublin

Po ponad 20 latach zamkną ośrodek dla uchodźców przy ul. Wrońskiej

  Edytuj ten wpis
Dodano: 29 stycznia 2015, 14:30

23 marca kończy się umowa wynajmu budynku przy ul. Wrońskiej, w którym mieści się ośrodek dla uchodźców. Urząd ds. Cudzoziemców zdecydował, że nie będzie szukał dla nowej siedziby

24 grudnia ubiegłego roku właściciel budynku, w którym od ponad 20 lat mieści się ośrodek, wypowiedział umowę najmu. Zgodnie z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia placówka musi się wyprowadzić do 23 marca. Działanie to było zgodne z prawem, ale sytuacja jest bezprecedensowa.

- To było dla nas niemałym zaskoczeniem - przyznaje Wioletta Kędzierska, szefowa ośrodka. - Tym bardziej, że związane jest z nami wiele różnych organizacji i instytucji. Przez te lata powstało też wiele inicjatyw, na które placówki z innych miast patrzą z zazdrością.

Zaskoczenia nie kryli też pracownicy Urzędu ds. Cudzoziemców, który sprawuje nadzór nad ośrodkami dla uchodźców i to on zawierał umowę z właścicielem budynku. Urzędnicy zdecydowali jednak, że nie będą szukać nowego miejsca - placówka w Lublinie zostanie zlikwidowana.

- Przeniesienie jej do nowej siedziby wymagałoby długich i kosztownych czynności. W tej chwili nie ma takiej potrzeby. Wszystkich podopiecznych możemy przenieść do innych placówek - mówi Tomasz Cytrynowicz z Urzędu ds. Cudzoziemców. Pytany o powody decyzji o wypowiedzeniu umowy odsyła do właściciela budynku. Z tym nie udało nam się wczoraj skontaktować.

O ewentualnej przyszłości ośrodka z szefem Urzędu ds. Cudzoziemców Rafałem Rogalą chce rozmawiać wojewoda lubelski Wojciech Wilk. - Z punktu widzenia wojewody istnienie odpowiedniej liczby tego typu ośrodków w naszym województwie jest konieczne, ze względu na położenie przy granicy - informuje Marcin Bielesz, rzecznik prasowy wojewody. Do spotkania może dojść w przyszłym tygodniu.

Przy ul. Wrońskiej rozpoczęły się już przygotowania do wyprowadzki. - Zajmujemy się kwestiami logistycznymi. Pomagamy naszym podopiecznym w podjęciu decyzji o dalszym miejscu zamieszkania - mówi Wioletta Kędzierska.

Cudzoziemcy najczęściej wskazują na ośrodki w Białymstoku i Łukowie. Część z nich jednak chce pozostać w Lublinie i zamieszkać na stancjach. W lubelskim ośrodku przebywa obecnie 89 podopiecznych. To głównie przybysze z Ukrainy, Czeczenii, Gruzji, czy Kirgistanu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: Lublin uchodźcy wrońska
Sonata
Gość
skrzypeczki puzzle
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Sonata
Sonata (19 lutego 2015 o 10:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze.

Wątpię aby uchodźcy "podpadli" mimo licznych mitów.

Kilka miesięcy temu kupiliśmy w sąsiedzctwie mieszkanie i jedyna uciążliwość domu uchodźców polegała na ilości dzieci - mieszkało się jak przy placu zabaw. Dzieci jak to dzieci głośno się śmieją, głośno się bawią (kto ma własne ten wie o co chodzi). Dorosłych azylantów prawie się nie widywało.

Obecnie obok powstaje nowe osiedle, duża inwestycja i to moim zdaniem zaważyło na losach ośrodka.

Zresztą "leżące wieżowce" socjalne też mają być podobno likwidowane a ludzie przeniesieni do innych lokali.

Rozwiń
Gość
Gość (29 stycznia 2015 o 18:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Może na Majdanku?Żydzi nie pomagają w finansowaniu utrzymania tego muzeum ,to można by ulżyć zarabiająć z tego  trochę grosza,

Rozwiń
skrzypeczki puzzle
skrzypeczki puzzle (29 stycznia 2015 o 18:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Nie pomyśleliście, że to może są jakieś pozakulisowe uzgodnienia między agencja bezpieczeństwa a właścicielem? albo może uchodźcy w jakiś sposób podpadli i to jest po prostu najlepsza metoda pozbycia się ich z Lublina, hen gdzieś tam niech sobie idą?

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!