niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lublin

PO utworzy gabinet cieni. Poseł z naszego regionu będzie odpowiadał za infrastrukturę?


– Niezależnie od pełnionych funkcji moja aktywność będzie związana z infrastrukturą, bo tą kwestią zajmuję się od lat – mówi Stanisław Żmijan
– Niezależnie od pełnionych funkcji moja aktywność będzie związana z infrastrukturą, bo tą kwestią zajmuję się od lat – mówi Stanisław Żmijan

Utworzenie „gabinetu cieni” zapowiedział szef Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. Według nieoficjalnych informacji w jego skład wejdzie jeden z posłów z naszego regionu

Według zapowiedzi Schetyny gabinet nie będzie przyszłą Radą Ministrów, ale zespołem, który ma pracować nad „recenzją aktywności PiS-owskiego rządu”. Każdy z ministrów ma mieć swój „cień”, który będzie przyglądał się jego pracy. Skład ma zostać ogłoszony 16 listopada, w rocznicę powołania rządu Beaty Szydło.

Jak podaje „Gazeta Wyborcza”, na czele gabinetu stanie lider PO. Była premier Ewa Kopacz ma koordynować sprawy dotyczące polityki społecznej, a Tomasz Siemoniak – bezpieczeństwa.

Jako osobę odpowiedzialną za infrastrukturę gazeta wymienia posła z naszego regionu Stanisława Żmijana, który w poprzedniej kadencji był przewodniczącym sejmowej Komisji Infrastruktury. On sam nie chce komentować tych doniesień.

– Aktualnie wracam do zdrowia po operacji. Ale jak tylko dojdę do siebie, to niezależnie od pełnionych funkcji moja aktywność będzie związana z infrastrukturą, bo tą kwestią zajmuję się od lat – ucina Żmijan.

Wśród innych członków „gabinetu cieni” wymienia się m.in. byłych ministrów, bądź wiceministrów: Rafała Trzaskowskiego, Borysa Budkę czy Czesława Mroczka.

– Pokazanie tych nazwisk to dobra wiadomość dla obecnego obozu rządzącego, bo pokazuje, jaka jest alternatywa dla rządu Prawa i Sprawiedliwości. Platforma nie kryje, że ma krótką ławkę i jedyne, co potrafi zrobić, to pozamieniać resorty. Mamy do czynienia ze starymi nazwiskami w nowych rolach, nie ma w tym żadnego programu – ocenia Artur Soboń, poseł PiS.

Zdaniem prof. Andrzeja Podrazy, politologa z KUL, tworzenie „gabinetu cieni” ma sens”. – Takie wzorce są przyjęte w niektórych państwach, a najlepszym przykładem jest Wielka Brytania. Taki gabinet pełni dwie funkcje. Pozwala na recenzowanie bieżących działań rządu, ale też na merytoryczne przygotowanie się do ewentualnego objęcia władzy – mówi prof. Podraza. – Jednak w polskich realiach takie rozwiązania zazwyczaj się nie sprawdzały. Mieliśmy do czynienia z przypisaniem odpowiednich tek poszczególnym politykom opozycyjnym, ale później brakowało realnego działania – kwituje politolog.

Platforma Obywatelska swój „gabinet cieni” utworzyła 10 lat temu. Kierował nim Jan Rokita, który finalnie premierem nie został. Tylko kilkoro członków jego gabinetu objęło podobne funkcje w późniejszym rządzie Donalda Tuska.

W 2009 roku utworzenie takiego gabinetu zapowiadał prezes PiS Jarosław Kaczyński, ale nigdy nie doszło do jego powołania.

chronometr
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(51) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

chronometr
chronometr (29 października 2016 o 17:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Platformersi za 8 lat nie walnęli tyle durnot co obecni w  każdej minucie.
Rozwiń
Gość
Gość (29 października 2016 o 15:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
SUPER ! Powinni już dawno te gamonie usunąć się w cień i nie denerwować ludzi.
Rozwiń
Gość
Gość (29 października 2016 o 13:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kompletne dno!
Rozwiń
Gość
Gość (29 października 2016 o 10:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zgadzam się to już nie ludzie z krwi i kości to ich "cienie".
Rozwiń
Gość
Gość (29 października 2016 o 09:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Żmijan nie jest cieniem ,a cieniasem,a przy tym maksymalnym krętaczem.To facet ,który ciągle podlizywał się Tuskowi proponując rozliczne podatki.Oczywista obciążające wyborcę.Przypomnę co chciał zrobić:wprowadzić podatek od dróg krajowych ,dodatkowy podatek od paliwa ,katastralny.To jest tylko część ,która go dyskwalifikuje.Dziwię się,że jeszcze ktoś mówi "dzień dobry' temu obleśniakowi.Jeszcze dla większego zrozumienia:zrobił wszystko aby nie budować autostrady do wschodniej granicy,a teraz kiedy nastąpiła zmiana władzy to nowym zarzuca ,że nie planują środków na autostradę.Trzeba być wyjątkowo przewrotnym jak to ten przypadkowy poseł potrafi!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (51)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!