wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Lublin

Pochowani pod asfaltem

  Edytuj ten wpis

To jedyny taki grób w Lublinie i jeden z niewielu w Polsce. A ciągle nie ma odważnego, który zdecydowałby się nim zająć - tak Stanisław Santarek, przewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Lublina, mówi o mogile Michaliny i Dionizego Chorzyńskich wykonanej... z asfaltu.


Asfaltowy grób z połowy XIX wieku stoi niedaleko kaplicy cmentarza przy ul. Lipowej. - Jest podzielony na dwie części. Górna to betonowa trumna, która zachowała się w dobrym stanie - wyjaśnia Santarek. - Dolna, na której jest postawiona trumna, to cokół pokryty grubą warstwą asfaltu. Niestety, przez lata cokół się rozpadł. A asfalt, pod wpływem temperatury, się rozpłynął.
SKOZL od kilku lat szuka chętnego, który podejmie się naprawy unikatowego grobu. Potrzebna jest firma budowlana z odpowiednim sprzętem. - Najpierw przy pomocy dźwigu należy podnieść betonową trumnę, a potem przebudować cokół - tłumaczy przewodniczący.
- Sami nie jesteśmy w stanie tego zrobić - dodaje. - Na remont asfaltowego grobu nie wystarczyłoby pieniędzy z całej listopadowej kwesty. Dlatego liczymy, że zgłosi się do nas firma, która sama podejmie się tego wyzwania. (mb)

10 do remontu

Za pieniądze z tegorocznej kwesty zostanie wyremontowanych 10 zabytkowych mogił na cmentarzu przy ul. Lipowej (m.in. neogotycka kapliczka, pod którą pochowana jest rodzina Horodyskich i jedyny na cmentarzu przy ul. Lipowej grób w kształcie trójkąta). Łączny koszt remontu oszacowano na 80 tys. zł.
Kwesta odbędzie się w dniach 31 października - 5 listopada. Chętni do pomocy przy zbieraniu pieniędzy mogą się zgłaszać do siedziby SKOZL przy ul. Jezuickiej 4 w godz. 10 - 12 i 16 - 19 lub zapisywać telefonicznie pod nr tel. (0-81) 532-90-03 lub 506-187-804.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!