wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Lublin

Pociągi utknęły przez strajk kolejarzy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 listopada 2008, 13:29
Autor: Dominik Smaga

Zorganizowana przez kolejarską "Solidarność” dwugodzinna blokada torów w Bydgoszczy utrudniła ruch lubelskich pociągów.

Pospieszny "Kujawiak” z Lublina do Bydgoszczy prowadzący też grupę wagonów do Gdyni dojechał do stacji Bydgoszcz Leśna. Stamtąd specjalnymi autobusami pasażerowie zostali przewiezieni na Dworzec Główny. Ci, którzy chcieli jechać dalej do Gdyni musieli poczekać, by przesiąść się do pospiesznego "Dokera”.

Więcej problemów mają podróżni, którzy o godz. 12.30 mieli odjechać pociągiem pospiesznym z Bydgoszczy Głównej do Lublina. Skład nie mógł wyruszyć w drogę.

- Zgodnie z opracowanym przez nas planem awaryjnym pasażerowie mieli odjechać o godz. 12.41 pociągiem ze stacji Bydgoszcz Wschodnia - informuje Paweł Ney, rzecznik spółki PKP Przewozy Regionalne. - Niestety mamy z tym problemy, bo zastępcze autobusy utknęły w korkach - wyjaśnia.

Specjalnie wydelegowani pracownicy kolei krążą po peronach bydgoskiego dworca i kierują pasażerów na przystanki autobusów zastępczych. Z megafonów cały czas przekazywane są też komunikaty o tym, gdzie powinni się udać pasażerowie poszczególnych pociągów. Podróżni mają też zapewnione miejsca, w których mogą napić się gorącej kawy.

Blokada torów w Bydgoszczy powinna się zakończyć o godz. 14. Wcześniej w godz. 10-12 związkowcy blokowali tory w Katowicach.

Kolejarze protestują w ten sposób przeciw proponowanym przez rząd zmianom w przepisach emerytalnych.

Rząd proponuje, by emerytury pomostowe przysługiwały tylko osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 r. i zatrudnionych w szczególnych warunkach po wejściu w życie ustawy pomostowej. Prawo do pomostówek straciliby pracownicy zatrudnieni po 1998 r. Takie świadczenia miałyby też nie przekraczać 70 proc. przyszłej emerytury.

Kolejarska "Solidarność” chce, by rząd zrezygnował z pomysłu wygaszania emerytur pomostowych i umożliwił odejście na pełną emeryturę na starych zasadach wszystkim kolejarzom zatrudnionym przed 1 stycznia 1999 r.

Związkowcy grożą rozszerzeniem protestu w przypadku nie spełnienia ich żądań. Władze kolejowych spółek uznały strajk za nielegalny.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Arek
KK
oli
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Arek
Arek (12 listopada 2008 o 01:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Powinni dać taką ustawę, że na emeryturze mozna żyć tylko rok, a później np usypianie lub inne metody "humanitarne", a dzieci mogą iść do szkoły np od 3-4 lat to studia można by kończyć w wieku 18-20 lat i DO ROBOTY, w ogóle wiek emerytalny powinni ustawić na 85-90 lat i zlikwidować niedzielę i urlopy 7 dni w roku, to taki neolibertynizm platformerski, ACHA jeden wyjątek skrócić milicjantom, wojskowym, mundurowym, prokuratorom i sędzią... okres pracy z 15 lat na 10 bo w warunkach pokoju to bardzo ciężka praca, takiego np wojkowego może zabić bąba albo z maszynowego na ulicach strzelają i rzucają granatami. ))))
A tak na poważnie wystarczy milicjantom, wojskowym, mundurowym, prokuratorom i sędzią... i zacząć powierać im podatek dochodowy i ZUS wydłużyć okres obowiązkowej pracy do 20-25 lat oraz zacząć powierać im podatek dochodowy i ZUS i już są pieniądze na wcześniejsze emerytury dla pozostałych i wcale niełatwych zawodów, potrzebna jest tylko wola i chęci.
Rozwiń
KK
KK (6 listopada 2008 o 18:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A DO ROBOTY SIĘ ZABRAĆ I POMYC TE BRUDNE POCIĄGI
Rozwiń
oli
oli (6 listopada 2008 o 17:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie myśle o wcześniejszej emeryturze,chciałbym godnie zarabiać jak polak a nie jak niewolnik.
A skoro nie można więcej zarabiać to ide na wcześniejszą emeryture i sobie dorobie.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!