poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Lublin

Podatkiem w działkowiczów

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 marca 2003, 17:27

Od pierwszego stycznia 2003 r. gminy mogą pobierać podatek od nieruchomości od właścicieli altan działkowych zbudowanych na trwałym fundamencie i mającym ponad 25 mkw. powierzchni.

– To jest zamach na prawa nabyte przez działkowców przez 105 lat. Nigdy wcześniej za budowle altanowe nie trzeba było płacić podatków. Od tego zależy czy ogrody działkowe będą istniały czy nie – przekonuje Stanisław Chodak, prezes Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców w Lublinie.
Gdyby jednak samorządy zdecydowały się na skorzystanie z tej możliwości uzupełnienia gminnej kasy, działkowicze musieliby płacić nie więcej niż 5,78 zł. za metr kwadratowy powierzchni. Warto zatem ustalić czy altana na działce4 jest obiektem budowlanym w świetle przepisów prawa. Dotyczy to tych obiektów, które są trwałe związane z gruntem oraz posiadają fundamenty i dach. Znaczna część altan na działkach nie ma fundamentów.
– Nie jesteśmy zainteresowani taką formę wzbogacania budżetu miasta. Jeśli opodatkujemy każdą tego typu nieruchomość, to wówczas nie będziemy pełnili służebnej roli wobec mieszkańców – powiedział nam prezydent Puław Janusz Grobel.– Właściciele obiektów działkowych sami najlepiej wiedzą jak wydatkować, te w sumie niewielkie kwoty. Altany są niejednokrotnie dla ich właścicieli jedynym źródłem utrzymania. Są też miejscem odpoczynku i rekreacji. W Puławach działkowicze mogą spać spokojnie.
– Do nowości, także prawnych, należy podchodzić ostrożnie – uważa Zbigniew Kania, burmistrz Poniatowej. Tym bardziej, że prezes lubelskich działkowców liczy na zmianę niekorzystnych przepisów – Senat zgłosił do ustawy poprawkę, która wyłącza altany z opodatkowania, bez względu na formę ich umocowania do gruntu. Mamy nadzieję, że Sejm zaakceptuje takie rozwiązanie – argumentuje prezes Chodak.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!