wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lublin

Poleciały miliony na trawę

  Edytuj ten wpis
Dodano: 8 lipca 2007, 19:22
Autor: Rafał Panas

Z gruntu kupionego za prawie 13 mln zł uda się wykorzystać do rozbudowy lotniska tylko 20 procent. - Reszta ziemi też się przyda - zapewniają władze województwa.

O rozbudowie lotnisku w Świdniku mówił lubelskim posłom Grzegorz Muszyński, prezes spółki Port Lotniczy Lublin. Streścił najnowsza koncepcję: trzeba przesunąć pas startowy żeby uniknąć kolizji z obszarem zamieszkanym przez susły perełkowane.

- Będziemy mogli wykorzystać tylko 20 procent terenu, który już mamy - stwierdził Grzegorz Muszyński. Dopytany przez nas prezes uściślił, że chodzi o fragment trawiastego pasa startowego.

Za pas trzeba było zapłacić bankowi PKO SA bagatela 12,85 mln zł. Władze Lublina, współwłaściciel spółki budującej lotnisko, dostały pieniądze z kasy państwa. Transkację - po kilkuletnich negocjacjach - sfinalizowano w listopadzie ubiegłego roku, tuż przed wyborami samorządowymi.

Ówczesny prezydent Lublina Andrzej Pruszkowski nabył 122 ha choć wiedział, że inwestycja na nich będzie bardzo trudna. Powodem jest największa w Europie kolonia susłów perełkowanych zgłoszonych do unijnej sieci obszarów chronionych Natura 2000.

- Rząd zgłosił ten obszar do Komisji Europejskiej w 2004 roku - informuje Beata Sielewicz wojewódzki konserwator przyrody. Już wtedy prasa pisała o kłopotach jakie Natura 2000 oznacza dla np. budowy drogi Via Baltica.

Andrzej Pruszkowski, obecnie przewodniczący sejmiku z PiS, unika rozmowy z nami na ten temat. Przesłał sms w którym poleca rozmowę z prezesem Muszyńskim.
- Zastałem sytuację w której muszę sobie radzić i wybudować port dla miasta i regionu. Po przesunięciu pasa zrobimy większe, całodobowe lotnisko. Z kupionych terenów skorzysta aeroklub i co bardzo ważne staną się strefą buforową między lotniskiem, a miastem - tłumaczy Grzegorz Muszyński.

Wicemarszałek Jacek Sobczak (PO) dodaje: - Trawiasty pas będzie integralną częścią lotniska. Apeluję o rozsądek, bo budowa tego lotniska to nasz regionalny patriotyczny obowiązek, szansa na miarę przedwojennej budowy portu w Gdyni.

Na budowę lotniska Świdniku trzeba 49 mln euro, z czego połowę dołoży nam Unia Europejska. Inwestycja powinna zakończyć się do 2012 roku.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!