wtorek, 12 grudnia 2017 r.

Lublin

Poleciały miliony na trawę

  Edytuj ten wpis
Dodano: 8 lipca 2007, 19:22
Autor: Rafał Panas

Z gruntu kupionego za prawie 13 mln zł uda się wykorzystać do rozbudowy lotniska tylko 20 procent. - Reszta ziemi też się przyda - zapewniają władze województwa.

O rozbudowie lotnisku w Świdniku mówił lubelskim posłom Grzegorz Muszyński, prezes spółki Port Lotniczy Lublin. Streścił najnowsza koncepcję: trzeba przesunąć pas startowy żeby uniknąć kolizji z obszarem zamieszkanym przez susły perełkowane.

- Będziemy mogli wykorzystać tylko 20 procent terenu, który już mamy - stwierdził Grzegorz Muszyński. Dopytany przez nas prezes uściślił, że chodzi o fragment trawiastego pasa startowego.

Za pas trzeba było zapłacić bankowi PKO SA bagatela 12,85 mln zł. Władze Lublina, współwłaściciel spółki budującej lotnisko, dostały pieniądze z kasy państwa. Transkację - po kilkuletnich negocjacjach - sfinalizowano w listopadzie ubiegłego roku, tuż przed wyborami samorządowymi.

Ówczesny prezydent Lublina Andrzej Pruszkowski nabył 122 ha choć wiedział, że inwestycja na nich będzie bardzo trudna. Powodem jest największa w Europie kolonia susłów perełkowanych zgłoszonych do unijnej sieci obszarów chronionych Natura 2000.

- Rząd zgłosił ten obszar do Komisji Europejskiej w 2004 roku - informuje Beata Sielewicz wojewódzki konserwator przyrody. Już wtedy prasa pisała o kłopotach jakie Natura 2000 oznacza dla np. budowy drogi Via Baltica.

Andrzej Pruszkowski, obecnie przewodniczący sejmiku z PiS, unika rozmowy z nami na ten temat. Przesłał sms w którym poleca rozmowę z prezesem Muszyńskim.
- Zastałem sytuację w której muszę sobie radzić i wybudować port dla miasta i regionu. Po przesunięciu pasa zrobimy większe, całodobowe lotnisko. Z kupionych terenów skorzysta aeroklub i co bardzo ważne staną się strefą buforową między lotniskiem, a miastem - tłumaczy Grzegorz Muszyński.

Wicemarszałek Jacek Sobczak (PO) dodaje: - Trawiasty pas będzie integralną częścią lotniska. Apeluję o rozsądek, bo budowa tego lotniska to nasz regionalny patriotyczny obowiązek, szansa na miarę przedwojennej budowy portu w Gdyni.

Na budowę lotniska Świdniku trzeba 49 mln euro, z czego połowę dołoży nam Unia Europejska. Inwestycja powinna zakończyć się do 2012 roku.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!