wtorek, 20 marca 2018 r.

Lublin

Policja na łasce sponsora

  Edytuj ten wpis

Policja była sponsorowana przez instytucje do 1997 roku. Nie obyło się bez afer i nadużyć. Darowizny przekazywali również przyszli przestępcy. Teraz lewica powróciła do tego systemu finansowania policji. W środę wieczorem ustawę przegłosował Sejm.

Na początku lat 90. lubelska policja otrzymała trzy citroëny zakupione przez jednego z lokalnych biznesmenów. Po pewnym czasie okazało się, że fundator jest poszukiwany przez... policję za nadużycia finansowe.
– W tego rodzajach sponsoringu, jaki proponuje rząd nie da się uniknąć takich sytuacji – uważa Julian Sekuła, przewodniczący NSZZ Policjantów KWP w Lublinie. – Uważam, że nie jest to dobre rozwiązanie. Są to jedynie półśrodki, które do niczego nie prowadzą.
Według przewodniczącego, państwo odpowiada za bezpieczeństwo jego obywateli i to ono powinno zabezpieczyć odpowiednie fundusze na funkcjonowanie policji.
Podobnego zdania jest Marian Siejczuk, szef prokuratury Lublin-Południe. – Uważam, że takie rozwiązanie nie powinno mieć miejsca – powiedział. – Policja jest organem państwowym i to on ma obowiązek finansowania policji.
Obecnie policja jest dofinansowywana przez lokalne samorządy, które w wielu powiatach dołożyły pieniądze na zakup paliwa czy też radiowozów. – W sporadycznych przypadkach przyjmowaliśmy dotychczas darowizny od niektórych firm ubezpieczeniowych – mówi nadkom. Janusz Wójtowicz, rzecznik prasowy KWP w Lublinie. – W takich przypadkach staramy się zachować dużą ostrożność. Dokładnie sprawdzaliśmy darczyńców, żeby uniknąć jakichkolwiek podejrzeń o korupcję.
Posłanką, która głosowała za przyjęciem ustawy o sponsorowaniu policji była m.in. Izabella Sierakowska. – Przyznam się szczerze, że mam wątpliwości, czy dobrze zrobiłam głosując na tę ustawę – powiedziała posłanka. – Stwarza to z pewnością niebezpieczeństwo korupcji. Cały problem bierze się jednak z mizerii finansowej państwa, które szuka różnych rozwiązać na poprawę funkcjonowania policji.
Wątpliwości nie miała poseł Zyta Gilowska z Platformy Obywatelskiej. – Byłam od początku zdecydowaną przeciwniczką tego pomysłu – powiedziała wczoraj. – To państwo ma zapewnić odpowiednie środki na zapewnienie bezpieczeństwa. Jak się nie ma pomysłu, jak to zrobić, to wymyśla się głupie ustawy. Policja powinna się zająć ściganiem przestępców, a nie szukaniem sponsorów. To jakiś absurd.

Darowizy dla policji

2002 – 813 tys. zł (samorządy
609 tys., podmioty gospodarcze 200 tys. zł)

2003 – 806 tys. zł (samorządy
713 tys., podmioty gospodarcze
81 tys. zł).
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!