sobota, 24 marca 2018 r.

Lublin

Policjanci jednak mogą pobrać krew od kierowcy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 12 sierpnia 2013, 23:12
Autor: (pp)

Nie ma przeszkód prawnych, aby policjanci przytrzymali kierowcę, który nie zgadza się na dobrowolne
Nie ma przeszkód prawnych, aby policjanci przytrzymali kierowcę, który nie zgadza się na dobrowolne

Nie ma przeszkód prawnych, aby policjanci przytrzymali kierowcę, który nie zgadza się na dobrowolne pobranie krwi do badania na zawartość alkoholu.

Przypomnijmy: "Gazeta Wyborcza” napisała o wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że nie można od kierowcy pobrać krwi, jeżeli ten nie wyraża na to zgody. I już od marca, w razie odmowy, policjanci nie mogą użyć siły wobec kierowcy. A to dlatego, że takie czynności były opisane przez rozporządzenie, a nie ustawę. Co było powodem kolizji prawnej.

Policja tymczasem dementuje te informacje. – Mamy prawo zażądać od obywatela poddania się badaniu na zawartość alkoholu w organizmie. W razie odmowy, policjanci mogą wobec takiej osoby użyć siły fizycznej, aby lekarz mógł pobrać krew. Muszą ją jednak o tym uprzedzić – mówi Janusz Wójtowicz, rzecznik prasowy lubelskiego komendanta policji.

W przypadku podejrzenia popełnienia przestępstwa lub wykroczenia, gdzie niezbędne jest ustalenie stanu trzeźwości sprawcy, policjanci powołują się m.in. na art. 74 § 3 kodeksu postępowania karnego.

– Daje nam prawo poddać taką osobę badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu i we krwi. Wówczas od nietrzeźwego pobiera się krew do badań, na co nie jest wymagana jego zgoda – dodaje Janusz Wójtowicz.

Ponadto, policjanci posiłkują się konkretnymi zapisami ustawy z dnia 24 maja 2013 r. o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej. – W tej regulacji ustawodawca daje nam prawo do użycia przymusu w sytuacjach, kiedy podejrzewamy osobę o popełnienie przestępstwa. Ustawa weszła w życie już po wyroku TK – kończy rzecznik.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Maniek LKR
krzywda
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Maniek LKR
Maniek LKR (13 sierpnia 2013 o 18:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mogą pobrać osobie PODEJRZANEJ czyli osobie, której postawiono zarzut ! Czyli przed wypełnieniem protokołu podejrzanego nie mają policjanci pobierania krwi " na siłę" Czyli, naierw zarzut i protokół a potem pobranoe krwi ! A nie odwrotnie :)
Rozwiń
krzywda
krzywda (13 sierpnia 2013 o 15:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Policjanci nie mogą pobierać krwii do badań na zawartość alkoholu takie postanowienie musi wydać sąd

wówczas policjanci mogą użyć środków przymusu. Pan rzecznik jest fundamentalistą przeciwnikiem swego narodu.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!